Információk Izraelnek

Bűnösnek vallotta magát tegnap Lawrence Franklin, a Pentagon korábbi alkalmazottja, aki a vád szerint titkos információkat juttatott el Izrael egy diplomatájához és a nagyon befolyásos lobbicsoport, az Amerikai Izraeli Közügyek Bizottsága (AIPAC) alkalmazottaihoz. Izrael tagadja, hogy Franklin az ő ügynöke lenne.

2005. 10. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mint az már korábban kiderült, az amerikai védelmi minisztériumban dolgozó Franklin olyan bizalmas információkat juttatott el az említett személyekhez, mint például az Irakban állomásozó amerikai katonák tervezett hadmozdulatai. A Háárec izraeli napilap szerint Juvál Stejnic, a knesszet védelmi és külügyi bizottságának elnöke tagadta, hogy Jeruzsálem tudott volna Franklin tevékenységéről. Stejnic a hadsereg rádiójában leszögezte: Izrael nem kémkedik „az Egyesült Államokban vagy az Egyesült Államok ellen”. Egyúttal elmondta, épp Amerikából tért haza, ahol „nagyon barátságos” megbeszéléseket tartott amerikai tisztségviselőkkel, köztük Donald Rumsfeld védelmi miniszterrel, s a tárgyalásain nem került szóba a Franklin-ügy.
Az amerikai elemző bűnösnek vallotta magát összeesküvésben való részvételben és a nemzetbiztonsági adatok hűtlen kezelésében. Az AIPAC két érintett képviselője, Steven Rosen és Keith Weissman szintén a bíróság előtt áll, s azzal vádolják őket, hogy titkos védelmi információkat próbáltak megszerezni. Franklin azzal indokolta tetteit, hogy nem értett egyet Washington politikájával, s abban bízott, hogy az AIPAC két tagja erre hatással lehet a Nemzeti Biztonsági Tanácsban levő kapcsolataik segítségével. Az izraeli rádió tudósítása szerint az izraeli nagykövetségről az ügyben érintett diplomata Naor Gilon, a követség politikai osztályának vezetője. Az AIPAC egyébként Rosent és Weissmant elbocsátotta áprilisban.
A vád szerint a két férfi és Franklin rendszeresen találkoztak egymással 1999 óta, s bizalmas információkról cseréltek eszmét. Úgy vélik, Rosen megosztotta az általa megtudtakat Franklinnel többek között az al-Kaidáról, a közép-ázsiai terrorista eseményekről, a szaúd-arábiai Khobar-tornyok elleni támadásról vagy az Egyesült Államok Irán-politikájáról. Franklin védekezésében azt állította, hogy bár az ellene felróttak valóban megtörténtek, ám sokkal értékesebb információkat kapott tárgyalópartnereitől, mint amiket azok tőle megtudtak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.