Marad a papírforma?

Elkezdődött az újabb gyorsjelentési szezon a Budapesti Értéktőzsdén: a hó közepéig a harmadik negyedéves vállalati tényszámok válnak nyilvánossá a befektetők előtt. Szakértők szerint túl nagy meglepetésre nem számíthatunk.

2005. 11. 07. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megkezdődött a gyorsjelentési szezon a Budapesti Értéktőzsdén – a Richter adataival – a múlt héten. A gyógyszeripari cégen kívül a Démász és a Pannonplast is nyilvánosságra hozta eredményeit. Ha ezúttal is a papírforma érvényesül, az igazi adatdömping az utolsó napokra, a november 9–14. közötti időszakra várható. Egyébként a jelek szerint minden napra jut egy-egy értékpapír-piaci „desszert”: a Magyar Telekom (MT) szerdán publikálja számait, a kisebb papírok közül pedig a Zwack adatai már holnap ismertté válhatnak.
A Richter kifejezetten jó adatokról számolt be pénteken, valószínűleg így lesz ez a Mol, az OTP Bank eredményeivel is. Elemzők szerint a Magyar Telekom-teljesítmény nagy valószínűséggel elég lesz ahhoz, hogy teljesíteni tudja az éves osztalékvárakozásokat. Az MT papírjainak árfolyama az ezerforintos határ közelében maradhat. Várhatóan a Mol is kiemelkedő tényszámokkal rukkol ki, annak tulajdoníthatóan, hogy az elmúlt időszakban folyamatosan emelkedett az olaj ára. Piaci elemzők év végére 20 ezer forint körüli árfolyamot prognosztizálnak. Bár a kamatszint immár kilenc hónapja intenzíven csökken, így elméletileg a marzs (a betéti és hitelkamatok különbsége) is egyre szűkebb, az OTP Bank a legjobban teljesítő tőzsdei vállalatok egyike lesz. Persze ebben szerephez jut az is, hogy a bank rendre felvásárolja a kelet-közép-európai térség és a Balkán pénzintézeteit. Szakértők úgy tartják: a bank részvényének árfolyama az év végére 8 ezer forint körül várható. A kisebb papírok között a Graphisofttól és a TVK-tól kaphat lendületet még a tőzsdeindex – vélekednek az üzletkötők.
Nem árt fejben tartani, hogy a piac az utóbbi időben nemcsak a vállalati eredményekre figyel, hanem a belső és külső makrogazdasági folyamatokra is. Tény, hogy a budapesti börze fekete napjai visszafogottságra intik a befektetőket. A magyar gazdaság belső problémáktól szenved: magas a költségvetési hiány, és az euró 2010-es átvétele is veszélyben van. Nem tudni bizonyosan, hogy a tőke menekülési kedve végleg lecsillapodott-e. A külső makrogazdasági helyzet alakulásával kapcsolatban szakértők arra hívják fel a figyelmet, hogy hosszabb távon az amerikai kamatszint alakulása meghatározó lehet a pesti tőzsde számára is. Amennyiben ez 4,50 százalék közelébe emelkedik, az egész térségből megindulhat a pénz áramlása a tengerentúlra. Az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed legutóbb november elsején emelte 25 bázisponttal, 4 százalékra az irányadó kamatot. A Fed kamatalakító bizottsága, az FOMC ezzel együtt a tizenkettedik alkalommal növelte a kamatszintet. Ilyen magasan utoljára 2001 júniusában volt az USA-ban az irányadó kamat. A Fed amúgy továbbra is lendületben látja az amerikai gazdaságot, viszont figyelmeztet a bizonytalan inflációs kilátásokra és a költségvetési defcit „kamatalakító” szerepére is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.