Megkezdődött a gyorsjelentési szezon a Budapesti Értéktőzsdén – a Richter adataival – a múlt héten. A gyógyszeripari cégen kívül a Démász és a Pannonplast is nyilvánosságra hozta eredményeit. Ha ezúttal is a papírforma érvényesül, az igazi adatdömping az utolsó napokra, a november 9–14. közötti időszakra várható. Egyébként a jelek szerint minden napra jut egy-egy értékpapír-piaci „desszert”: a Magyar Telekom (MT) szerdán publikálja számait, a kisebb papírok közül pedig a Zwack adatai már holnap ismertté válhatnak.
A Richter kifejezetten jó adatokról számolt be pénteken, valószínűleg így lesz ez a Mol, az OTP Bank eredményeivel is. Elemzők szerint a Magyar Telekom-teljesítmény nagy valószínűséggel elég lesz ahhoz, hogy teljesíteni tudja az éves osztalékvárakozásokat. Az MT papírjainak árfolyama az ezerforintos határ közelében maradhat. Várhatóan a Mol is kiemelkedő tényszámokkal rukkol ki, annak tulajdoníthatóan, hogy az elmúlt időszakban folyamatosan emelkedett az olaj ára. Piaci elemzők év végére 20 ezer forint körüli árfolyamot prognosztizálnak. Bár a kamatszint immár kilenc hónapja intenzíven csökken, így elméletileg a marzs (a betéti és hitelkamatok különbsége) is egyre szűkebb, az OTP Bank a legjobban teljesítő tőzsdei vállalatok egyike lesz. Persze ebben szerephez jut az is, hogy a bank rendre felvásárolja a kelet-közép-európai térség és a Balkán pénzintézeteit. Szakértők úgy tartják: a bank részvényének árfolyama az év végére 8 ezer forint körül várható. A kisebb papírok között a Graphisofttól és a TVK-tól kaphat lendületet még a tőzsdeindex – vélekednek az üzletkötők.
Nem árt fejben tartani, hogy a piac az utóbbi időben nemcsak a vállalati eredményekre figyel, hanem a belső és külső makrogazdasági folyamatokra is. Tény, hogy a budapesti börze fekete napjai visszafogottságra intik a befektetőket. A magyar gazdaság belső problémáktól szenved: magas a költségvetési hiány, és az euró 2010-es átvétele is veszélyben van. Nem tudni bizonyosan, hogy a tőke menekülési kedve végleg lecsillapodott-e. A külső makrogazdasági helyzet alakulásával kapcsolatban szakértők arra hívják fel a figyelmet, hogy hosszabb távon az amerikai kamatszint alakulása meghatározó lehet a pesti tőzsde számára is. Amennyiben ez 4,50 százalék közelébe emelkedik, az egész térségből megindulhat a pénz áramlása a tengerentúlra. Az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed legutóbb november elsején emelte 25 bázisponttal, 4 százalékra az irányadó kamatot. A Fed kamatalakító bizottsága, az FOMC ezzel együtt a tizenkettedik alkalommal növelte a kamatszintet. Ilyen magasan utoljára 2001 júniusában volt az USA-ban az irányadó kamat. A Fed amúgy továbbra is lendületben látja az amerikai gazdaságot, viszont figyelmeztet a bizonytalan inflációs kilátásokra és a költségvetési defcit „kamatalakító” szerepére is.
Ki lehet a Soros-ügynök Magyar Péter mellett? - 6/2: Kulja András