Peking tökéletes olimpiára készül

Peking olimpiája minden szempontból tökéletes lesz – vélik szakértők. Az biztos, hogy a világ fogadására megújul és megtisztul a tízmilliós metropolis, a versenyzők kiváló körülmények között lakhatnak és edzhetnek. Kína viszont nem fog megállni saját sportélete fejlesztésében, nagyra törő tervei vannak az olimpia utáni időszakra is.

2005. 11. 10. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy világ, egy álom – hangzik a pekingi olimpia kissé sablonos jelmondata, amelynek azonban van igazságtartalma. Ahogy Szun Vej-de, az olimpiai szervezőbizottság helyettes vezetője magyar újságírók előtt kifejtette, a megkérdezett pekingiek 96 százaléka támogatja a világ talán legnagyobb sporteseményének Kínába csábítását, 95 százalékuk pedig önkéntes segítőként is részt venne a szervezésben. A tervek grandiózusak. Megépülne a körutas rendszerű város hatodik gyűrűje, s a jelenlegi kettő mellé újabb két metróvonalat készítenének. Az egyébként igen vidékies pekingi repülőtér harmadik terminálja már most épül, s kiköltöztetik a városból a levegőt rontó acélművet is. Ez egyébként az egyik legnagyobb problémája a szervezőbizottságnak. Saját bevallásuk szerint az év 365 napjából 224-en már az egészségügyi határérték alatt van a légszennyezettség – ez pedig hatalmas dolog. Ám ezt az adatot semmi sem bizonyítja, s tény, hogy ottjártunkkor is igen kellemetlen volt levegőt venni a főváros belső részén.
A szervezők szerint Kínának fantasztikus esélyt nyújt az olimpia megrendezése, amely így sportcsarnokokat tudna átadni a lakosságnak, az olimpiai falut lakóövezetté alakítaná át, s az infrastrukturális fejlesztések javítanák a közlekedést. Az egész olimpiára egyébként 1,65 milliárd dollárt költenének, amely így olcsóbb lenne, mint az athéni rendezvény, s még nyereséges is. Persze nagy előny ilyen szempontból, hogy a kínai kormányt az egypártrendszer miatt nem lehet leváltani, így semmiféle új kabinet nem kívánja megkurtítani a kiadásokat, az ellenzéki pártok sem hangoztatják ellenérveiket a költséges játékok miatt… Az olimpia odaítélésekor több NOB-tag úgy tartotta, egy ilyen gyászos emberi jogi bizonyítvánnyal rendelkező állam, mint Kína, nem tudna őszinte házigazdája lenni a béke ünnepének. Szun Vej-de szerint hazája óriási előrelépést tett az emberi jogok terén, ám ezt kissé máshogy értelmezi, mint Európa. „Nagyot nőttek a jövedelmek az országban az elmúlt években, 200 millió embert emeltünk ki a szegénységből” – mondta a szervezőbizottság helyettes vezetője, hangsúlyozva, a 2008-as játékok kifejezetten kínai jellegű rendezvény lesz, visszautalva a kínai történelemre és hagyományokra. Ezzel együtt a gazdasági oldal is jórészt kínai, hiszen a tíz partneri szintű támogatóból heten kínaiak, a négy szponzor közül pedig hárman az anyaország cégei közül kerülnek ki. A NOB nagyon elégedett a kínai előrehaladással, bár az általunk meglátogatott helyszínek építése még kezdeti fázisban van. Két év múlva fogják átadni a kosárlabdacsarnokot, amelyen jelenleg munkások dolgoznak, ám a vele szemben levő baseballpálya helyén még egy kapavágás sem történt. Az azonban már most biztos, hogy nem lesznek olyan gondok Pekingben, mint Athénban voltak, ígérik, hogy a létesítmények legkésőbb 2007-re állni fognak. S ha a kínaiak ezt mondják, jobb elhinni.
Hasonlóan csak nagyra törő terveket, ám kissé szegényes jelenlegi állapotot tudnak bemutatni Ázsia legnagyobb magaslati edzőtáborában. A Csinghaj–Tibeti-fennsíkon, 2366 méter magasan épült Toba sportközpont elsősorban az atlétákat várja, ám a helyi focipályán is edzés folyt ottjártunkkor. A nemzetnek 4 olimpiai aranyat, 13 világbajnoki címet és 47 Ázsia-bajnokságot adó központ jövő júniusban lesz kész, s ide várnak a kínai olimpiai csapat mellett francia és brit sportolókat is. Kína az olimpia lendületét kihasználva tervezi fejleszteni más irányú sportéletét, amely az ország elmaradottabb vidékeit is bekapcsolná a nemzetközi sportéletbe, és még a turizmust is fejlesztené. A 3300 méter magasan fekvő Csinghaj-tó körül például 2HC kategóriájú kerékpárversenyt terveznek, amelyet már szépen ki is plakátoltak az egyébként szinte üres környező utakon. A gyönyörű környezet jelentős infrastrukturális hiányokkal küzd, így rendszeresen áthaladnak az úton a környéken legelésző jakcsordák, amelyeket nomád pásztorok terelnek a gyér füvű legelők között. Húsz csapatot hívtak meg az eseményre, amelyek valószínűleg a legkeményebb versenyzőiket küldik el a Tour de Chinghai-ra. Ilyen magasban ugyanis még sportolás nélkül is furcsán érzi magát az ember, nemhogy felfelé tekerve a kaptatókon.
Ennek ellenére bizonyosan meg fogják szervezni a körversenyt, annál nehezebb dolga van azonban Kínának a játékok játékával. A futball ugyanis túlságosan nagy falatnak tűnik egyelőre ahhoz, hogy szárnyra kapjon az országban. Nem a lakosság lelkesedésével van probléma, ők már most képesek rajongani a tőlük 12-15 ezer kilométerre játszókért. A kínai bajnokság ugyan létezik, ám minden kínai sportrajongó harsogó nevetésben tört ki, amikor a helyi kedvencek iránt érdeklődtem. A bajnokság mérkőzésein rendszeresek a vesztegetési botrányok, s nemrégiben a profi bajnokságban részt vevő csapatok zöme csődöt jelentett. A válogatottnál ugyan jobb a helyzet, a sikerkapitány Bora Milutinovics kivezette a kínaiakat a 2002-es vb-re, ám onnan három vereséggel, rúgott gól nélkül tértek haza. A németországi versengésről lemaradtak, ám mivel Kínáról van szó, bizonyára nem hagyják annyiban a jelenkori gyalázatot. A televízió mindenesetre a rajongók ízlését követve a nyugati meccseket közvetíti, s a lapok is ezekről tudósítanak. Kínai vezetőnk boldogan emel felém egy hazai újságot. A képen focisták ölelkeznek vörösben és feketében. Győztünk! – kiáltja, s mutatja az eredményt. Milan–Juventus: 3-1.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.