Egytizedét sem éri el az európai ivóvízszabvány által megengedettnek a Tisza cianid- és réztartalma. A szennyezés sem a hazai ökoszisztémát, sem a lakosokat nem veszélyezteti – közölte lapunkkal Gombos András, a környezetvédelmi és vízügyi tárca politikai államtitkára tegnap.
Miként megírtuk: a román hatóságok vasárnap arról tájékoztatták a magyar és az ukrán társszerveket, hogy Petrobisztra körzetében szombaton cianidtartalmú folyadék vagy zagy került az apró Csiszla-patakba, onnan pedig a Tiszába ömlő Visó folyóba a nagybányai Remin vállalat egyik borsabányai színesfémérc-kitermelő üzemének tározójából.
Amint értesültünk a történtekről, figyelőszolgálatot szerveztünk – mondta az államtitkár. A szennyeződést tegnap reggelre várták Tiszabecsnél, a szakemberek félóránként vizsgálták a víz minőségét, és a méréseket tovább folytatják. Rövidesen hazai küldöttség utazik a helyszínre. A román környezetvédelmi tárcától tájékoztatást kértek a történtekről, és arról, hogy milyen intézkedéseket terveznek az ilyen esetek megelőzésére.
Böndi Gyöngyike Máramaros megyei kormánybiztos lapunknak elmondta: egy kopásnak kitett cső elhasználódott, és szivárogni kezdett. A balesetről akkor szereztek tudomást, amikor a helybéliek észrevették, hogy a patakban pusztulnak az apró halak. A szakemberek harminc kiló haltetemet gyűjtöttek össze és égettek el. Válságstábot alakítottak, és felszólították a lakókat, hogy ne fogyaszszanak halat a patakból. A prefektus hozzáfűzte: kiderült, hogy a szennyeződés nem szombaton, hanem csütörtökön történt, de az üzem vezetői megpróbálták eltussolni a történteket: a hibás csövet kijavították, viszont a hatóságokat nem értesítették. Ezért 150 millió lejes (1,1 millió forint) bírságot szabtak ki rájuk. A román szakemberek tegnap délelőtt 0,005 százalék ciántartalmat mértek a vízben, ami jóval alatta van a 0,1 százalékos megengedett határértéknek. Ennek ellenére a méréseket ma is folytatják, de biztos, hogy a szenynyeződés nem jut át az országhatáron – tette hozzá Böndi Gyöngyike. A Rompres szerint a cég ellen rendőrségi vizsgálat indult.
Megengedhetetlen, hogy a ciánszennyezés állandóan fenyegesse Magyarországot, fel kell lépni ellene, meg kell nézni, milyen lehetőségek vannak erre, beleértve az egyeztetést és a nemzetközi egyezményeket – jelentette ki Sólyom László tegnap Barcelonában, az euromediterrán csúcsértekezleten. Nagy szerencse, hogy nem történt nagyobb baj, de ez nem döntő szempont – tette hozzá a köztársasági elnök.
Az ügy azonnali kivizsgálását kéri a miniszterelnöktől a Fidesz környezetvédelmi kabinetje. A testület tegnapi közleménye azt írja: „A folyamatos veszélyhelyzet ellenére a szaktárca részéről csupán semmitmondó, megnyugtatónak szánt nyilatkozatok hangzottak el.” Egyben felszólítják Gyurcsány Ferencet és az illetékeseket, hogy a mulasztók nevét hozzák nyilvánosságra, és járjanak el velük szemben. Haladéktalanul kezdeményezzék a biztonságos tárolási feltételek megteremtését és az állandó veszélyforrást jelentő cián felhasználásával folytatott aranybányászat leállítását – áll a dokumentumban.
Emlékezetes: néhány hónappal azután, hogy öt éve a nagybányai Aurul Bányatársaságtól katasztrófát okozó cián került a Tiszába, Borsabányánál átszakadt egy zagytározó gátja. Tavaly a Csiszla-pataknál egy nehézfémeket tartalmazó zagyot szállító vezeték tört el.
Vízkorlátozás Habarovszkban. Ötven tonna aktív szenet szállíttatnak az orosz környezetvédelmi hatóságok az Amur folyóhoz, amelybe hamarosan megérkezik a november 13-án benzollal szenynyezett Songhua mérgezett vize – írta a BBC. A kínai oldalon tegnap megnyitották a négymilliós Harbin városának vízcsapjait. Habarovszkban várhatóan hamarosan felfüggesztik a vezetékes vízellátást.
Fordulat a 16 éves, gyilkossággal gyanúsított lány ügyében