Szigorúan ellenőrzött információk Amerikában

A washingtoni vezetés miatt bizonyos időszakokban az amerikai média nem volt az újságírás teljes eszköztárának birtokában – jelentette ki lapunknak adott rövid interjújában Lloyd Axworthy volt kanadai külügyminiszter.

2005. 11. 29. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nyílt levelében, amelyet Condoleezza Rice amerikai külügyminiszternek írt, leszögezi, hogy amikor George Bush Kanadában járt, „diktátumát a rakétavédelmi rendszerről egy erősen szelektált hallgatóság előtt adta elő”, amely egy olyan egypártrendszerben működhet, mint amilyen Washingtonban uralkodik. Erre halad Amerika?
– A kínzások utáni nyomozás, a guantánamói foglyok helyzete vagy az Irak elleni háború valódi okai után való kutatás mind azt mutatják, hogy az amerikai vezetőség élt az információk ellenőrzésének lehetőségével. A média bizonyos időszakokban nem rendelkezett az újságírás teljes eszköztárával, igaz, manapság ez épp megváltozóban van, és szerintem az egész világ boldog, hogy láthatja ezt a változást.
– Ön erősen ellenezte az Egyesült Államok és Kanada szabadkereskedelmi megállapodását. Egyesek úgy tartották, a szerződés Kanada függetlenségének elveszítését jelentheti. Huntington is azt írja, az angol nyelvű tartományok csatlakozni fognak az Egyesült Államokhoz.
– Szerintem Huntington nagyjából annyira pontos, mint az elmélete, amely egyben azt is jelenti, hogy nem vagyok túl nagy rajongója. A gazdaságunk nagymértékben beágyazódott az észak-amerikai struktúrába, s mind a kanadaiak, mind az amerikaiak, mind a mexikóiak nyernek ezzel a helyzettel. Amikor a megállapodást elleneztem, az nem azért volt, mert szerintem a szabadkereskedelmi elmélet nem jó, hanem mert az a döntés számunkra nem lett volna előnyös.
– Miben látja a különbséget egy kanadai és egy amerikai között?
– Más a történelmünk, mások a gyökereink. Az amerikaiak harcoltak a brit gyarmatosítás ellen, mi tárgyalásos úton rendeztünk a problémákat. Különbözik az alkotmányunk is, mint ahogy a parlamentáris rendszerünk sem hasonlít az övékéhez. Azt hiszem, a fiatal kanadaiak büszkék a hazájukra, ezt is jelzi, hogy minden hátizsákos turista felteszi a juharleveles zászlót a csomagjára. Ez az ország képvisel bizonyos értékeket, amelyeket ők is magukénak éreznek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.