Kizárólag a két független állam létrejötte lehet a palesztin–izraeli viszály megoldása?
– Ha létrehozzuk Izrael mellett Palesztinát, így békét teremthetünk Izraellel. A jelenlegi Izrael teljes területe a palesztinoké volt 1947 előtt. Az akkori felosztás 53 százalékot adott Izraelnek, 47 százalékot hagyott meg a mi kezünkön. Az 1967-es háborúban Izrael megszállta a megmaradt földet is. A Palesztin Felszabadítási Szervezet 1988-ban kijelentette, hogy államot akar létrehozni a Gázai-övezet, Ciszjordánia és Kelet-Jeruzsálem területén, amely az egykori területek mindössze 22 százalékára terjedne ki.
– Néhány napja az izraeli igazságügy-miniszter bejelentette, hogy az elválasztó fal lesz Izrael jövőbeni határa. Lehet-e létjogosultsága a két államnak, ha valóban így történik?
– Nem, ez teljesen elképzelhetetlen. Mint említettem, 1988-ban történelmi döntést hoztunk, amikor csak a földünk 22 százalékára tartottunk igényt. Amit Izrael akar, az a kompromisszum kompromisszuma. Mi azt akarjuk, hogy az 1988-as lépés békét hozzon, létrehozhassuk saját államunkat az 1967 előtti határokon. Amit Izrael tesz – telepeket épít, felhúzza a falat, elrabolja a földünket –, az nem a béke felé vezet. Izrael annyi falat építhet, amennyit akar, annyi telepet létesíthet, amennyit nem szégyell, a nemzetközi jog a mi oldalunkon áll.
– Miért gondolja, hogy meg fog változni Izrael hozzáállása? A kompromisszum hiánya egyben azt is jelenti, hogy nem lesz béke.
– Nem beszélhetek Izrael nevében, ám nekik mindenképp el kell gondolkozniuk azon, hogy a palesztinok itt maradnak. El kellett hagynunk szülőföldünket 1948-ban és 1967-ben, többször ezt már nem tesszük meg. A demográfiai arányok a mi javunkra változnak, s 15-20 év múlva a történelmi Palesztina területén annyi palesztin fog élni, mint zsidó. Akkor mit tesz Izrael? Nem lesz semmiféle zsidó állam, kétnemzetiségű országgá fog alakulni Izrael, amely egyben a cionista álom végét is jelenti. Ezért is kérjük saját államunkat, hogy békében élhessünk Izrael mellett. Hozzájuk képest semmink sincs, sem tankjaink, sem harci repülőgépeink, sem hadihajóink. Ők sokkal erősebbek nálunk, ám most el kell dönteniük, mit választanak: a logika erejét vagy az erő logikáját. A logika ereje ugyanis azt mondja, ennek a viszálynak véget kell érnie, s a palesztinoknak valóban független államot kell adni. Az erő logikája pedig az, amit most látunk.
– Miért nem tudja elképzelni, hogy a palesztinok és a zsidók egy államban éljenek?
– Négy utat látok Izrael előtt. Folytathatja a jelenlegi apartheid- politikát, vagy megpróbálhatja a palesztin kisebbségét más országoknak átadni. Mindkét lehetőség igen nehéznek tűnik, mert a nemzetközi közösség ellenzi. A harmadik út a két állam létrehozása, a negyedik pedig az ön által említett kétnemzetiségű, demokratikus ország kialakítása. Szerintem a harmadiknak van a legnagyobb esélye, mivel így egyik nemzetnek sem kell lemondania saját identitásának egy darabkájáról sem. Az ötletet nem lehet elvetni, talán ötven év múlva lehet egy ilyen ország, amelynek zsidó és palesztin lakói vannak, és békében élnek egymással. Ki tudja? Ötven év alatt országok szűnnek meg a Közel-Keleten!
A tűzszünet vége. Az Iszlám Dzsihád nem újítja meg az Izraellel kötött, az év végén lejáró tűzszünetet, jelentette be Ramadan Sallah. A palesztin fegyveres szervezet vezetője azzal vádolta Izraelt, hogy folytatja agresszióját és újabb merényleteket hajt végre a szervezet tagjai ellen. (MTI)