Anonim vérvételi és tanácsadó helyiséget avattak tegnap Budapesten az Országos Epidemiológiai Központ (OEK) bejáratánál az AIDS világnapja alkalmából. A szűrésre jelentkezőktől nem kérnek nevet, címet, taj-számot, így a levett vérmintát a laboratóriumba már csak egy kódszám kíséri. Bujdosó László országos tiszti főorvos közölte: reményeik szerint ezentúl többen jelentkeznek vizsgálatra a kockázati csoportokba tartozók közül.
Hazánkban már 1985-ben megszervezték a szűréseket, a vér ellenőrzését, ennek köszönhető, hogy az enyhén fertőzött országok közé tartozunk – tájékoztatta lapunkat Visontai Ildikó, az OEK főigazgató-helyettese. Elmondta: évente több tízezren jelentkeznek szűrésre, eddig 1282 embernél diagnosztizálták a fertőzést. Harmaduk külföldön él, ám becslések szerint még két-háromszor ennyien vannak azok, akik nem tudják, hogy HIV-pozitívak. Magyarországon egymillió emberből körülbelül tíz fertőzött, a fejlett nyugati országokban vagy a szomszédainknál ennél sokkal rosszabb a helyzet. Nálunk tavaly év végéig összesen 472 fertőzöttnél fejlődött ki AIDS, közülük 270-en vesztették életüket. Míg az elmúlt időszakban hazánkban évente 60-70 új esetet regisztráltak, idén októberig már százat.
Az AIDS elleni küzdelemről mindenütt megemlékeztek, az ENSZ adatai szerint több mint 40 millió HIV-fertőzött van világszerte, a halálos áldozatok száma pedig már eléri a 25 milliót. Csak idén ötmillióan fertőződtek meg HIV-vírussal, és hárommillióan haltak meg AIDS-ben. Afrikában a legrosszabb a helyzet: ott él a világ AIDS-betegeinek és HIV-fertőzöttjeinek csaknem kétharmada, 26 millió ember. Az ENSZ jelentése szerint a kontinensen idén 2,4 millióan haltak meg szerzett immunhiányos betegségben, és újabb 3,2 millióan fertőződtek meg a vírussal.
n
Akadozó tűcsereprogram. Az ügyészséget okolja a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) amiatt, mert akadozik a szenvedélybetegek megsegítésére létrehozott tűcsereprogram. A Drogprevenciós Alapítvány egyik pszichológusa ezért tegnap feljelentette magát a Fővárosi Főügyészségen. A szociális munkásként dolgozó férfi az ügyészség épülete előtt azt mondta, naponta átlagosan húsz szenvedélybeteg keresi fel a Drogprevenciós Alapítványt, hogy használt tűit újakra cserélje. A programmal megelőzhető a fertőző betegségek – a HIV és a hepatitis – terjedése. Pelle Andrea, a TASZ ügyvédje, aki a szociális munkás képviseletét látja el, közölte: a törvény szerint nem bűncselekmény a drogosok ilyesfajta segítése, a Legfőbb Ügyészség azonban az eljárások megindítását tartja szükségesnek. Az önfeljelentéssel a jogi helyzetet szeretnék tisztázni. A TASZ sérelmezi: a segítőszolgálatok 2003-ben megállapodtak a Budapesti Rendőr-főkapitánysággal, hogy a rendőrök nem tartanak célirányos ellenőrzéseket a tűcserék helyszínén, de az ország más részein nem sikerült ilyen együttműködést létrehozni. A szervezet elnöke, Dénes Balázs úgy látja, mindezért az ügyészség okolható. A főügyészség később tájékoztat az önfeljelentés következményeiről.
A kór története. Az AIDS-et betegségként 1981-ben írták le először. Angol elnevezése (Acquired ImmunoDeficiency Syndrome) magyarul „szerzett immunhiányos tünetegyüttest” jelent. Az első megbetegedések az Egyesült Államokban és Európában már a 70-es években előfordultak – olvasható az Anonym AIDS Tanácsadó Szolgálat honlapján. Mint írják: amerikai nagyvárosokban 1981-ben vált feltűnővé, hogy bizonyos homoszexuálisok és kábítószer-élvezők immunrendszere súlyosan károsodott, de heteroszexuálisok és kisgyermekek is megbetegedtek. Az AIDS kórokozója 1986-ban a HIV (Human Immundeficiencia Vírus) nevet kapta. Világszerte elterjedt típusát később HIV–1-re keresztelték. A vele fertőzött ember vérében az elszaporodó vírusok a fehérvérsejteket károsítják. Ahogy ez utóbbiak száma csökken, a szervezet immunrendszere úgy gyengül, és jelentkeznek az első tünetek; ekkortól beszélünk AIDS-ről. Minárovics János, az Országos Epidemiológiai Központ mikrobiológiai kutatócsoportjának vezetője szerint az a betegség, ami a HIV–1 alfajnak köszönhető, legalább három esetben csimpánzról került át humán szervezetbe. Az első megfertőzött emberek tehát azok az afrikai bennszülöttek lehettek, akik vadászták a majmokat. (K. L.)