Nem éri meg a kölyköket hivatalosan külföldre eladni a kutyaszaporítóknak, hiszen az oltások, a mikrocsip és az útlevél egyenként öt-tíz ezer forintba kerül. Ezért inkább illegálisan szállítják az állatokat: a magyar kölyökkutyák mára elárasztották Olaszországot. Az Európai Unió szabályzatát megszegve, három hónapos koruk előtt, beoltatlanul, mikrocsip és útlevél nélkül viszik külföldre őket, egy részük már útközben vagy néhány nappal később elpusztul.
Mint azt megírtuk, az olasz egészségügyi tárca, az ENPA állatvédő szervezet és az olasz állategészségügyi hatóság a napokban az unió állatvédelmi szabályaira, illetve azok betartására hívta fel a magyar kormány figyelmét, és határozott lépéseket sürgetett az illegális kereskedelem ellen. Az olasz állatvédők akkor kezdték szigorúbban ellenőrizni az üzleteket, amikor híre jött: sok kutya kevéssel megvásárlása után különféle, oltásokkal megelőzhető betegségekben pusztult el. Többtucatnyi állatkereskedésben Kelet-Európából, főként Magyarországról származó kölyköket találtak. Az ENPA állatvédelmi felügyeletének vezetője, Claudio Locuratolo lapunknak elmondta: az illegális kereskedelem mára már akkora méreteket öltött, hogy csak a magyar kormány segítségével lehet visszaszorítani. Reményeik szerint az Európai Parlament sem hagyja szó nélkül az ügyet.
Az olasz hatóságok szerint tavalyelőtt húszezer kölyökállat került hazánkból Olaszországba. Az adatokkal érdemes lenne összevetni a magyar hatósági engedéllyel rendelkező, tisztességes kutyatenyésztők által, hivatalosan külföldre eladott állatok papírjait. A mikrocsippel és útlevéllel ellátott, beoltott kölykök ugyanis szerepelnek az állatorvosok nyilvántartásában.
Fiáth Szilvia, a Tolna Megyei Állat- és Természetvédő Alapítvány vezetője többször szemtanúja volt annak, amint parkolókban, utak szélén, autók csomagtartójából kamionokba pakolják át a kölyköket, olykor egy-egy kis dobozba többet is bezsúfolnak. A „selejtes árut”, vagyis azt az állatot, amit a kereskedő nem vett át a szaporítótól, kidobják vagy a menhelyek mellett hagyják. Hasonló sorsra jutnak az évente többször is elletett szukák is, ha már nem képesek pénzt hozni tulajdonosuknak. A fekete-állatkereskedelem elburjánzásáért a földművelésügyi tárca és a szaporítást támogató szervezetek is felelősek – tette hozzá Fiáth.
A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztériumban csütörtökön még nem tudtak az ügyről, tegnap viszont, miután kiderült, hogy az olasz panaszt már továbbították a tárcához, órákon át egyetlen illetékest sem tudtak kapcsolni.
Az aktuális divattól függ, hogy éppen milyen fajtákat keresnek. Jelenleg főleg a yorkshire-terrier, az uszkár, a mopsz, a chihuahua, az angol és a francia bulldog, a labrador, a golden retriever, illetve a havanese hozhat busás hasznot. Egy hazai labradort például 150 ezer forintnak megfelelő euróért árulnak Olaszországban, nálunk húszezer forintért szerzik be. Az angol bulldogért itt százezer forintot fizetnek, a közvetítő 300 ezerért adja tovább, a boltban pedig már félmilliót kóstál.
Miskolci természetkárosító. Védett madarakat pusztító orvmadarászt fogtak el a rendőrök csütörtökön Miskolcon. Járókelők figyeltek fel arra, hogy az egyik gimnázium mögött valaki csapdákkal fogja a madarakat. Értesítették a rendőröket, akik a lakásáig üldözték, majd elfogták a férfit. Zsákjában több zsezsét, csízt és tengelicet találtak. A tettes ellen természetkárosítás miatt indítottak büntetőeljárást. (HP)