Gyülekezési szabadság megsértése és hivatali visszaélés miatt feljelentést tesz a Lelkiismeret ’88 egyesület azon rendőri vezetők ellen, akik jogsértő módon parancsot adtak a 2003. december elsejei tüntetésük feloszlatására. Gaudi-Nagy Tamás, a szervezet jogi képviselője lapunknak elmondta, az ismeretlen tettes elleni feljelentést a napokban nyújtják be a Legfőbb Ügyészségre.
A jogi lépés hátterében a Fővárosi Bíróság minapi jogerős ítélete áll, amely kimondta: a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) megsértette a gyülekezési törvényt, amikor megakadályozta, hogy a Medgyessy–Nastase-találkozó első évfordulóján a Lelkiismeret ’88 csoport az akkori kormányfő háza elé vonuljon, ráadásul anélkül oszlatták fel a rendezvényt, hogy annak megtartását előzőleg megtiltották volna.
Kocsis Imre, a Lelkiismeret ’88 elnöke pénteki közleményében arra kérte Lamperth Mónika belügyminisztert és Gergényi Péter budapesti rendőrfőkapitányt, hogy a fenti bírósági határozat ismeretében ne ragaszkodjanak foggal-körömmel pozíciójukhoz. Kocsis emlékeztetett, Lamperth 2003-ban úgy kommentálta a tüntetés feloszlatását: „Nem lehet megengedni ugyanis, hogy egyes szélsőséges csoportok magukat törvényen kívül helyezzék, és azt tehessék, amit egyébként a törvény tilt.” A jogerős ítélet fényében Kocsis Imre szerint az derült ki, hogy éppen a Belügyminisztérium helyezte magát törvényen kívül.
Kocsis Imre közölte, levélben kérte Jacques Chirac francia köztársasági elnököt, hogy kezdeményezze a Francia Becsületrend lovagkeresztjének megvonását Gergényi Pétertől, mert sorozatos törvénysértésekkel diszkriminálja szervezetüket.
Orodán Sándor, a Belügyminisztérium szóvivője közölte, ma reagálnak a Lelkiismeret ’88 közleményére.
Ausztriai buszbaleset: magához tért a kómából a két túlélő