Kizsebelik a diákokat is

Számításaink szerint csaknem nyolcszázmillió forintot fizettek ki a tanulók olyan diákigazolványokra, amelyeknek használhatatlan a csipkártyája. Az oktatási miniszter ugyanis a felsőoktatásban már 1998-ban bevezette a csipes okmányokat, ám a használhatóság feltételeit nem biztosították. A diákok most új igazolványokat kapnak – háromszoros áron.

2005. 12. 14. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Már 1998-ban bevezették a felsőoktatásban a csipkártyás igazolványt, aminek következtében az egyetemisták ezer forinttal fizetnek többet egy-egy okmányért, mint az általános és középiskolások. A felsőoktatási hallgatók csipkártyával ellátott igazolványa jelenleg 1500, a hagyományos, csip nélküli okmány pedig 500 forintba kerül. A csipkártyás rendszer használhatóságának feltételeit azonban nem biztosították. A kártyák bevezetése óta eltelt nyolc évben évente körülbelül százezer diák kezdte meg tanulmányait a felsőoktatásban, vagyis eddig megközelítőleg nyolcszázezer fiatal fizetett ezer forinttal többet a használhatatlan csipes igazolványért. Számításaink szerint tehát a diákok összesen nyolcszázmillió forintot költöttek a használhatatlan elektronikus igazolványokra. Az okmányok legyártására Magyar Bálint kötött szerződést első oktatási miniszteri ciklusában.
*
A régi okmányok helyett most új, még drágább igazolványokat gyártanak. Ezeket olyan csipkártyával látják el, amely használható lesz a budapesti tömegközlekedésben és elektronikus aláíráshoz is. Kérdés, hogy előbbire miért van szüksége egy vidéki diáknak. Az okmányok ára a felsőoktatásban 1500 forintról 5000-re, a közoktatásban pedig 500-ról 1310 forintra nő.
A Fidesz felszólította a minisztériumot, hogy érvénytelenítse a 2,5 millió diákigazolvány gyártására kiírt közbeszerzési eljárást, és írjon ki új pályázatot, mivel a sorozatos kizárások után csupán egyetlen cég maradt versenyben, és így a versenyző nem érdekelt abban, hogy reális árat szabjon meg. A birtokunkba került kormánypárti módosító indítvány szerint egyébként a koalíció az egyetemek dologi kiadásaira szánt összegből fedezné a régi és az új okmányok közötti különbözetet.
Lapunk elsőként számolt be arról, hogy az oktatási tárca felügyelete alá tartozó Educatio Kht. korábban már kiírt egy pályázatot az okmányok előállítására, a Gazdasági Versenyhivatal azonban megtámadta a tendert a túl rövid határidők miatt, így a kht. eredménytelennek nyilvánította az eljárást.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.