Nem lehet azt mondani, hogy Kína mindennapi életét nagyon megzavarta volna a madárinfluenza. Bár a betegségről rendszeresen írtak a lapok, és a televízióban is sok helyet kapott a kór terjedése, a China Eastern és az Air China légitársaságok is rendszeresen csirkét adnak utasaiknak. Az utazó a betegség létezésével elsőként akkor szembesül, amikor be kíván lépni az Európai Unió területére, például Frankfurtban. Az átszállás – mivel Sanghaj–Budapest közvetlen járat nincsen – természetes, az azonban messze nem, ha a kínai illetékesek roszszul adják fel a csomagokat, így azok a német nagyváros repterének gumiszalagján forognak körbe-körbe. A csomagváróban irdatlan tömeg várakozik, mindannyian Kínából érkeztek, s belépnének Németországba, így az EU-ba is. A kijáratnál pedig gumikesztyűs német állat-egészségügyi munkatársak várják a csomagokat. Fejük felett kis ábra jelzi, mire föl vizsgálódnak, ott van ugyanis az Európai Unió kék emblémája, benne a Németországot jelképező D betű.
A németek minden előzetes véleményt igazolva módszeresek és udvariasak, de nem különösebben kedvesek. Az állatorvos kinyittatja az összes csomagot, s megkérdezi a poggyász gazdájától, van-e benne szárnyasból készült termék. Ezután minden részletre ügyelve, aprólékos munkával szétszedi a bőröndöket, majd miután mindent rendben talál, további jó utat kíván, és elengedi a várakozót. Néhány perc múlva a csomagok útban vannak Budapest felé. Ha az uniós rendelkezést a hatékony vizsgálatra a németek így betartják, vajon milyen lehet az állategészségügy gyakorlata Budapesten? – merül fel a kérdés, s közben magamban szánakozva figyelem Kínából érkezett útitársaimat, akiknek nem lépte át csomagja az EU határát. Budapesten azonban semmiféle tumultus nincsen, ugyanis egyetlen hivatalos személy sem kíváncsi arra, vajon köhögő tyúkok vagy kínai selyem van a poggyászban.
A Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága (VPOP) szóvivője lapunk kérdésére közölte, ha állat-egészségügyi kérdésről van szó – jelen esetben arról –, az illetékes szervvel együttműködve vizsgálják meg az érintett országból érkező poggyászokat. Sipos Jenő elmondta, jelenleg érvényben van egy olyan rendelkezés, amely szerint a VPOP átellenőrzi a Kínából érkező utasok csomagjait. Bővebb felvilágosításért azt kérte, küldjük el a kérdéseinket elektronikus úton, amelyekre válaszolni fog.
Az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat főigazgatója, Bujdosó László elmondta, utasok esetében az Egészségügyi Világszervezet semmiféle korlátozást nem vezetett be, a csomagok vizsgálata pedig nem az ő feladatuk, hanem az állat-egészségügyi szolgálaté. Süth Miklós, a szolgálat vezetője lapunkkal azt közölte, a Ferihegyi repülőtéren is van Magyarországnak állat-egészségügyi határállomása, ahol kiszűrik azokat a termékeket, amelyek tiltólistán vannak. Megerősítette a VPOP állítását, miszerint az utasok poggyászait a vámosok ellenőrzik, ám az állategészségüggyel való megállapodás keretében.
Brüsszeli tudósítónk rákérdezett, hogyan kezeli az ügyet az Európai Unió, van-e követendő irányelv, amelyet a tagországoknak ajánlanak vagy akár kötelezővé tesznek. Az illetékes hivatal tisztségviselője közölte, a 745/2004-es határozatban az Európai Bizottság a tagállamoktól azt kéri, hogy határaikon való beléptetésnél hatékony vizsgálatot hajtsanak végre, nehogy illegális állati eredetű termékek kerülhessenek be az Európai Unió területére. Ennek a vizsgálatnak további szigorításáról rendelkezett a bizottság, különösen azokban az esetekben, ha az utasok a madárinfluenzával megfertőzött országokból érkeznek. Philip Tod, az Európai Bizottság Egészségügyi és Fogyasztóvédelmi Főbiztosságának szóvivője felhívta a figyelmet, hogy az unió irányelveinek betartása a nemzeti hatóságok feladata.
A VPOP végül válaszolt lapunk kérdéseire. Suller Attila pénzügyőr főhadnagy kiemelte, munkatársai naponta végeznek szigorított ellenőrzéseket a repülőtéren, ám mivel „a világon jelenleg nincs kialakult madárinfluenza-járvány, így sem a vám- és pénzügyőrség, sem pedig az állat-egészségügyi szolgálat nem vezetett be olyan irányú rezsimintézkedéseket, amelyek szerint valamennyi, a Magyar Köztársaság határát átlépő utast tételes vámellenőrzés alá kell vonni az ilyen termékek felkutatása érdekében”. Emellett levelében a főhadnagy megemlíti, hogy 2005-ben eddig mintegy kétszáz esetben intézkedett harmadik országokból Magyarországra szállítani kívánt állati eredetű élelmiszerek behozatalának megakadályozására, amelynek eredményeként az utasok által szállított poggyászokból csaknem egytonnányi élelmiszer került elkobzásra. A levélben leírja azt is, hogy a közös ellenőrzések súlyozottan a madárinfluenza-vírus felbukkanásával érintett országokból érkező közvetlen légi járatokat érintik, de szerinte a vámszolgálat szigorúan ellenőrzi azon utasok kézi- és feladott pogygyászát is, akik átszállással érkeznek hazánkba az érintett országokból.
Napi balfék: Magyar Péter újabb árulót talált!