Tandíjköteles közoktatás?

A szülőkkel fizettetné meg az iskolák csökkenő állami támogatása miatt fellépő hiányt az Oktatási Intézményeket Fenntartók Országos Szövetsége. A szervezet szerint az állami normatívák radikális csökkentése oda vezetett, hogy ha a diákok szülei nem járulnak hozzá a költségekhez, akkor az iskolák tönkremehetnek.

2005. 12. 13. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kaszás Mátyás, az Oktatási Intézményeket Fenntartók Országos Szövetsége (OFOSZ) elnöke szerint nem nagy összegről van szó, átlagosan gyerekenként évi egy-kétezer forinttal kellene hozzájárulniuk az oktatás költségeihez. A térítési díj a kis iskolákban magasabb lenne, mint a nagy létszámú intézményekben, hiszen a fix összegű rezsiköltség több gyerek esetén többfelé oszlik. Kaszás kijelentette: a csökkenő támogatás miatt jövőre kevesebb jut majd az emelkedő és kötelező kiadásokra, például a felemelt víz-, áram- és csatornadíjra, a szemétszállításra és a kötelező fizetésemelésekre. Az OFOSZ már felvette a kapcsolatot a különböző szakmai és érdekvédelmi szervezetekkel.
Szerinte a szülői szervezetek is támogatják javaslatukat, hiszen az ő érdekük is az, hogy az oktatás színvonala ne csorbuljon, és az iskola minden településen megmaradjon. Hozzátette: az állam részéről az lenne az egyetlen elfogadható megoldás, ha legalább az infláció mértékével megemelné az állami támogatás összegét, ám az oktatási tárcával erről folyatott tárgyalások kudarcba fulladtak, így a minisztérium segítségében már nem bíznak.
Eközben Tatai Tóth András, az MSZP oktatáspolitikusa bejelentette, további tízezer forinttal emelik a kollégiumi normatívát és ötezer forinttal az étkezési hozzájárulást. A kollégiumi normatíva 318 ezer forint, míg az étkezési hozzájárulás a rászorulóknak 55 ezer forint lesz jövőre. Támogatják azt az indítványt is, amely tízezer forinttal, 45 ezer forintra emeli az 1500 fő alatti kistelepülések esetében az alsó tagozat és az óvodai képzés normatíváját. Emlékeztetőül: az idén 50 ezer forint járt gyerekenként a kistelepülési intézményeknek, 350 ezer forintot kaptak a kollégiumok, étkezési hozzájárulás pedig minden tanulónak járt.
A Fidesz meglehetősen furcsának tartja a javaslatot, hiszen alkotmánysértő a közoktatási intézményekben tandíjat szedni. Sió László, a párt oktatáspolitikai műhelyének vezetője reméli, hogy a kormánypártok végre tesznek valamit a normatívák jelentős növelése érdekében, hogy még véletlenül se fordulhasson elő sehol ilyen törvénysértő helyzet.



Februárban érettségi. December 15-ig lehet jelentkezni a február– márciusi érettségi vizsgákra. Az oktatási tárca szerint a kora tavaszi vizsgaidőszak elsősorban a korábban érettségizettek számára jelent lehetőséget kiegészítő, szintemelő és ismétlő vizsgák letételére, de lesz lehetőség javító és pótló matúrára is. Normál és előre hozott vizsga ebben az időszakban nem tehető. Csak az Országos Közoktatási, Értékelési és Vizsgaközpont hét regionális igazgatósága szervez érettségi vizsgákat, a középiskolák nem.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.