Teavíz

Öt nap után ihattak újra vezetékes vizet az északkelet-kínai Harbin lakói, miután egy vegyi üzemben történt robbanás miatt egészségre ártalmas anyag került a Szonghua folyóba, ahonnan a majd négymilliós nagyváros az ivóvizet nyeri. A mérgezés rávilágít az óriási ország környezetvédelmi hálózatának hiányosságaira.

2005. 12. 03. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mintha nem volna elég baja Kínának a mérgezett folyóval, még diplomatáinak is munkát adott a katasztrófa. A Szonghua ugyanis az Amur folyóba ömlik, amely az oroszországi Habarovszk térségét látja el vízzel, így az ott élők is arra kényszerülnek, hogy csak tisztított vízből igyanak. Szakemberek szerint a száz kilométer hosszú benzolszőnyeg december közepéig éri el Dél-Szibériát, ahol folyamatosan nyugtatják a lakosságot, amely az orosz hatóságok szerint már felkészült a méreg fogadására. „Nálunk nem történhet meg az, ami Harbinban” – jelentette ki magabiztosan Oleg Mitvol, a természeti erőforrásokért felelős bizottság helyettes vezetője a BBC-nek. Bár a harbiniaknak szakemberek és politikusok bizonygatták, hogy már ártalmatlan az „új” csapvíz, sokan továbbra is kételkednek ebben. Az AP hírügynökségnek nyilatkozva egy banktisztviselő, Szun Ning (Sun Ning) kijelentette, hogy bár – természetesen – bíznak a kormányban, egyelőre nem lehetnek teljesen biztosak a víz tisztaságában. Egy másik lakos szerint a visszakapcsolt víz először vörös volt, majd kissé kitisztult, és jelenleg „olyan sárga, mint a tea”. A China Daily angol nyelvű kínai lapnak nyilatkozó Zsu (Zhu) a biztonság kedvéért egyelőre nem használja, bármennyire buzdította is erre Zsang Zsuo-csi (Zhang Zhuoji), a Harbint is magában foglaló Hejlongcsiang tartomány első embere, aki a tévékamerák előtt itta meg az első korty „tiszta” vizet.
A kormányzat pedig mindent megtett azért, hogy mentse a menthetőt. Maga Ven Csia-pao (Wen Jiabao) miniszterelnök látogatott el a katasztrófa sújtotta vidékre, és a kormos arcú munkások és katonák vastapsa közepette szólította fel a lakókat nyugalomra. Még egy áruházba is bement, hogy ellenőrizze a palackozott víz árát, s a kamerákba mosolygott a helyi vezetőkkel együtt. A legfontosabb mégis diplomáciai nyilatkozata volt: őszintén bocsánatot kért Oroszországtól a várható környezetkárosításért és a lakosságra váró kellemetlenségekért. A mea culpának volt is helye, hiszen Peking a hír felröppenésekor reflexből szőnyeg alá akarta söpörni a problémát. Ahogy arrafelé megszokott (és Csernobil esetében mi is megtapasztalhattuk), az első jelentések a Csilin városában fekvő vegyi üzem karbantartásáról szóltak, s csak a kínai média tényfeltárása (!) után volt kénytelen elismerni a kormányzat a robbanást és a várható következményeket. Közben persze folyik a felelősök keresése. A CNPC, Kína legnagyobb olajtársasága, amely a felrobbant vegyi gyárat üzemelteti, azonnali vizsgálatot kezdeményezett, amiért a nála történt katasztrófa miatt meghalt öt ember, tízezren pedig elhagyni kényszerültek otthonukat. Az üzemből mintegy százezer tonna benzol került a folyóba, amely vese- és májelégtelenséget, szívritmuszavart és rákot okozhat.
Akkor is óriási volna a baj, ha csak a mostani robbanással kellene megküzdeniük a kínaiaknak. A csilini katasztrófa idején azonban történt egy másik, nem kevésbé súlyos baleset, mégpedig a délnyugat-kínai Szecsuan régióban, Csungking városa mellett. Itt egy személy halt meg a november 24-én történt robbanásban, hatezer embert kilakoltattak, a hatóságok pedig felhívták a lakosságot, hogy ne használják a közeli folyó vizét. A helyzet kifejezetten aggasztó, mégpedig az egész országban. Kimutatások szerint mintegy 360 millió kínai nem tud biztonságos ivóvízhez jutni. A kínai tavak és folyók 70 százaléka vészesen szennyezett, egy friss kimutatás pedig arról tanúskodik, hogy a part menti tengerek fele is szörnyű állapotban van. A leginkább szennyezett részek a Pohaj-öböl, a Jangce és a Gyöngy-folyók torkolata, valamint a Hangcsoui-öböl. A hatóságok szerint mintegy száz városban vannak rendszeres vízhiányok. Az okokat valószínűleg a hatalmas gazdasági fejlődésben kereshetjük. Míg az ország GDP-je évente 8–10 százalékkal nő, a környezetvédelmi fejlesztések nem követik ezt a tempót. A folyókból és a tengerparti városokból érkező szennyezés oka a szakértők szerint az, hogy az iparosodott településeken semmiféle víztisztítást nem végeznek, egyszerűen beleengedik a szennyvizet a folyókba. Ennek eredményképp a Jangcéba ömlő kisebb folyók legnagyobb része olyan szennyezett, hogy még a földeket sem volna szabad öntözni a vizükkel. A BBC helyi tudósítása szerint Csungking városának szennyvizében nyolcvan olyan mérget lehet fellelni, amely szerepel a 101 betiltott szer listáján. Ezek azok a mérgek, amelyek már nem felelnek meg az új kínai környezetvédelmi törvényeknek. Ma Csungking szennyvizének 80 százaléka tisztítatlanul ömlik a folyóba, évente kétmilliárd tonna veszélyes méreg. Tervek persze vannak, hiszen az őrületes ütemben fejlődő Kínában ezekből soha nincs hiány. Cao Guan-huj (Cao Guanghui), a csungkingi környezetvédelmi iroda vezetője szerint ötmilliárd dollárt költenek a közeljövőben víztisztításra, amellyel a szennyvíz 70 százalékát tudják kezelni. Ez azonban csak Csungking, és hol van még az északkeleti „rozsdaövezet” leromlott gyárépületeivel, avagy Sanghaj és Peking, ahol olimpiát, illetve világkiállítást akarnak rendezni a közeljövőben. A főváros minden kimutatás – és az ott jártak tapasztalata – szerint vészesen szennyezett. A reményt a fejlődésre azonban épp a két említett világesemény jelenti, hiszen Kína sem kívánja olyan városban vendégül látni a világot, amelyben folyamatosan köhögnek az emberek. Szó van egyes nehézipari üzemek áthelyezéséről más területre, a közlekedés átszervezéséről, új utak és metrók építéséről. A hatalmas ország vizei azonban csak irdatlan beruházások révén tisztíthatók meg, amelyek mértékét egyelőre megbecsülni sem lehet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.