Atömeges oltások ellenére sem sikerült meggátolni a hetekkel ezelőtt kirobbant kanyarójárvány terjedését Romániában. A bukaresti egészségügyi minisztérium szerint az utóbbi két hétben kétszázötvenezren részesültek védőoltásban, ennek ellenére egyre több a fertőzött gyermek, és csak az elmúlt napokban kétszáz új esetet diagnosztizáltak. Nem sok eredményt hozott a minisztérium rendelete sem, amelyben arra kötelezte a romániai háziorvosokat, hogy oltsák be kanyaró ellen a hét hónapot betöltött csecsemőket is. November 30-tól Románia-szerte 53 819, hét–tizenegy hónapos gyermek kapta meg a vakcinát, a védőoltásban részesített első osztályosok száma pedig meghaladja a 145 ezret. Ennek ellenére már 4171 beteget ápolnak kórházban kanyaróval. A legtöbb pácienst Constanta megyében (805) regisztrálták, de néhány száz a fertőzött Prahova (397), Arad (295), Bihar (290) megyében és Bukarestben is (283). Az egészségügyi tárca közölte: a megyei közegészségügyi igazgatóságoknak több mint 320 000 adag vakcinát juttattak el, amely a minisztérium szerint elegendő az oltási kampány folytatásához. Dr. Molnár B. Géza, a Román Járványtani Intézet elnöke, a kolozsvári közegészségügyi intézet járványügyi főosztályvezetője szerint az előrejelzés azt mutatja, hogy januárban és februárban még több lesz a beteg. Ehhez főleg a jövő év eleji tanévkezdés, tehát a gyermekek keveredése járulhat hozzá. Némiképp korlátozta a járvány fejlődési ritmusát a hét hónapot betöltött csecsemők beoltása, de meggátolni nem tudta. Így jövőre akár tízezren is megfertőződhetnek. Ez attól is függ, hogy egy kanyarós beteg milyen arányban kerül kapcsolatba a kórra fogékony emberekkel – nyilatkozta lapunknak a szakértő. Hozzátette: kevés a valószínűsége, hogy a romániai kanyaró átterjedjen Magyarországra.
Korábbi kritikai megállapításai miatt a román egészségügyi minisztérium járványügyi bizottsága megtiltotta Molnár B. Gézának, hogy nyilvánosan véleményt mondjon a járványról. A testület nemtetszését az váltotta ki, hogy Molnár már hetekkel ezelőtt jelezte: a bukaresti szaktárca a felelős a kanyarójárvány kialakulásáért, mivel a versenytárgyalás sorozatos halogatása miatt idén február és szeptember között nem lehetett oltóanyaghoz jutni. Az idei kanyarójárványban tíz gyermek meghalt Romániában. A legfőbb ügyészség vizsgálatot indított annak megállapítására, kik a felelősök a csecsemők elhalálozása miatt.
Három hazai eset. Magyarországon harmincegy éve oltanak kanyaró ellen, ennek köszönhetően nálunk alig-alig fordul elő ez a betegség. Idén három esetet szűrtek ki, kettőt külföldről érkezetteknél – közölte lapunkkal Ritoók Emese, az ÁNTSZ szóvivője. Elmondta: a tisztiorvosi szolgálat minden kanyarósról tud a bejelentési kötelezettség miatt. A gyerekeket tizenöt hónapos koruk előtt nem szabad beoltani, ezért az ennél fiatalabbak a veszélyeztettek. A Romániában megszaporodott fertőzések miatt a határ menti tisztiorvosi szolgálatok kiemelt figyelemmel kísérik a panaszokat. A tizenöt hónaposnál kisebb gyerekkel Romániába utazóknak elindulás előtt érdemes a célállomáson érdeklődniük, hogy a területen előfordult-e mostanában kanyaró.
A vírus a légutakon, a szem nyálkahártyán keresztül, cseppfertőzéssel terjed, de a tárgyak is közvetíthetik. Lappangási ideje tíz-tizenkét nap, a szájnyálkahártyán foltok jelennek meg, a bőrön pedig piros kiütések.
Megfosztották mandátumától Fekete-Győr Andrást