„…a dolgot őt magát nézzük…”

2006. 02. 01. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Napról napra egyre elképzelhetetlenebb, hogy a Hamásszal valahogy dűlőre fognak jutni a nyugati kultúrkör országai. Az Egyesült Államok nem hajlandó az általa kinevelt békát lenyelni, a demokrácia gyermekét keblére ölelni, és a palesztinoknak adandó támogatások leállításáról határozott. A demokrácia ugyanis csak akkor jó, ha Washington kedvence győz.

Persze érdemes lenne megtudni, mit is akar a Hamász. Vezetni a Palesztin Nemzeti Hatóságot, miközben egyetlen politikusa sincsen? A politikához nemcsak eszmék kellenek, hanem annak körítése is, azaz tárgyalóképes képviselők, több nyelven beszélő megbízottak, viszonylag feddhetetlen előéletű politikusok. Ilyenek a Hamász környezetében nincsenek, de nem is lesznek. A Hamász ugyanis nem erre esküdött fel, hanem arra, hogy Izraelt kiűzi a palesztinok földjéről. Nem lehet nem észrevenni a Hamász fegyveres csoportját szociális hálózata mögött. Ez valójában ugyanannak a tervnek a két oldala, az egyik erősíti a másikat, de egyik sem érne sokat a másik nélkül. Egy beteg szervezet egy beteg szituációban. Amely a demokrácia bevezetése miatt most kormánytényezővé vált, és ha már választásokat tudott nyerni, megpróbálkozik a nép irányításával is.

Ehhez viszont a sok szakács, aki kifőzte ezt az egész szörnyűséget, már nem asszisztál. Amerika a palesztinokra mutogat, akik „rosszul szavaztak”, visszaéltek a demokrácia áldásaival. Izrael – amely tengerentúli nagy testvérével együtt csak addig demokratikus, ameddig érdekei úgy kívánják – eddig sem kényeztette el elnyomott szomszédait, ezután még azt a kis pénzt is visszatartják, amelyet jogosan vissza kellene juttatni a palesztin kormánynak az adóbevételekből. Az Európai Unió azonban kivár egy kicsit, és az eredményeket akarják látni. Reménykednek a Hamász pálfordulásában, a szervezet mosolygós arcát keresik. Ha ugyanis a Hamász vezetői-tagjai leveszik maszkjukat, leteszik a fegyvert, elismerik Izraelt, az útitervet, és úgy viselkednek, mint a világ többi politikusa, akkor tovább folytatják a segélyezést. Ám ha a fegyveresek így tennének, valószínűleg saját választóik rugdosnák át Hálid Mesált és társait Jeruzsálem nyugati, zsidók által lakott részébe mint árulókat. Hiába, a kocka el van vetve, a helyzetbe hozott Hamásszal a jelenlegi állapotában kell valahogy dűlőre jutni. Erre azonban nincs túl sok ideje a nyugati civilizációnak, ugyanis a Hamász előbb-utóbb rá fog jönni, hogyan tudja majd céljai érdekében használni a hatalmát. Akkor pedig már késő lesz elítélni az erőszakcselekményeket. A vitathatatlanul veszélyes Hamász jelenleg még tehetetlenül védekezik, egyúttal a világ jóindulatát próbálja elnyerni. Ezért egy ideig biztosan nem a fegyveresekre fogja irányítani a figyelmet, inkább viszonylag barátságos arcú harcosaira fog öltönyt húzni, s őket a kamerák elé tuszkolni. Ezek az újdonsült politikusok lesznek a Hamász arcai, akik bebizonyítják a szervezet jóindulatát. Akár még a békefolyamatról is lesz egy-egy szó, válaszul azokra a cinikus kijelentésekre, amelyek ennek a végét jelezték. Pedig mindenki tudja, hogy Izrael egyoldalúan távozott a Gázai övezetből, békefolyamatról nem lehet beszélni.

A mostani zűrzavar ismét bebizonyította, hogy a demokráciát lehetetlen exportálni. Irak felszabadítása és rendszerének átalakítása az önkényuralomról a népfelségre minden, csak nem sikertörténet. Ez igaz Egyiptomra is, amely épp a 2005-ös választásokon kezdte meg a hosszú utat a demokrácia felé. Ennek első lépéseként kissé lazítottak az eddigi szigorú kereteken, így a Muzulmán Testvériség is indíthatott – függetlenként – jelölteket, akik azonban olyan jól szerepeltek a megméretésen, hogy Kairó egy időre valószínűleg felfüggeszti a modernizációs folyamatot. Még mindig jobb, mint Algéria esete, amely valóban szabad választásokat tervezett 1990-re, ám az első forduló után olyan előretörést mutatott a radikális Iszlám Megmentési Front, hogy inkább felfüggesztették az alkotmányt. Azóta is zajlik a polgárháború Algériában. Ellenpéldaként viszont ott van Líbia, amely mára bejáratos az előkelő európai szalonokba is. Moamer el-Kadhafi ezredes, aki semmiféle pozíciót nem tölt be a kormány nélküli országban, tavaly elkezdett betagozódni az euromediterrán térség vezetői közé. A Líbiai Arab Szocialista Népi Dzsamahiríja elismerte múltbéli bűneit, vaskos dollárkötegekkel bocsánatot is kért a Lockerbie-merénylet áldozatainak hozzátartozóitól, és lemondott nukleáris programjáról. Azóta senki nem firtatja a „tömegek köztársaságának” demokráciadeficitjét, és örömmel fogadják a tékozló fiút körükben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.