A Gyurcsány Ferenc fantomcégéről szóló múlt heti cikksorozatunk egyik lényeges, a miniszterelnök mentalitását viszont valószínűleg legjobban tükröző része az volt, amelyben megírtuk: a Szenzor Információrendszer Szervezési Kft. többségi, nyolcvanszázalékos üzletrészének megszerzése után Gyurcsány gyakorlatilag megzsarolta a maradék húsz százalékkal rendelkező néhány magyar magánszemélyt. Az 1993. március 19-i taggyűlési jegyzőkönyv tanúsága szerint Gyurcsány azt mondta, amennyiben a dolgozók harminc napon belül nem hajlandók eladni a Nomentana Kft.-nek az üzletrészüket a névérték húsz százalékáért, úgy a Szenzor Információrendszer Szervezési Kft.-t (az Aldo Kft. jogelődjét) megszünteti, vagyis végeredményben egyetlen fillért sem kapnak. A miniszterelnök akkori magatartását a Nomentana jogutódja, a százszázalékos Gyurcsány-tulajdonban lévő Altus Rt. múlt hét szerdán közleményben próbálta megmagyarázni. Azt írták: „egy évek óta veszteséges társaságban meglévő kisebbségi részesedés húszszázalékos névértéken történő megvásárlása nem zsarolás, hanem üzletileg megalapozott ajánlat”, mivel abban az esztendőben „a társaság üzletrészeinek értéke a törzstőke három százalékát sem érte el”. Ez esetben viszont adódik a kérdés, hogy a nyolcvanszázalékos üzletrészt Gyurcsány miért vette meg mégis névértékén. Hogyha annyira veszteséges volt a társaság, miért fizetett a többségi tulajdonrészéért 4,36 millió forintot?
Sok egyéb kérdés mellett a kormányfő ennek megválaszolásával is adós maradt idáig. Azonban nem elhanyagolható körülmény, hogy a Szenzor Információrendszer Szervezési Kft. többségi üzletrészét Gyurcsány attól a szinte kizárólagosan osztrák tulajdonban lévő Szenzor Tanácsadó Rt.-től vette meg, amelynek elnök-vezérigazgatója az ő régi jó ismerőse, Szilas Ádám volt. Szilas utóbb több Gyurcsány-cégben megfordult tisztviselőként.
A két férfi ismeretsége azonban még jóval az adásvétel előttre nyúlik vissza.
Szilas a 80-as évek elején került a Szenzor Tanácsadó Rt. jogelődjéhez, ahol előbb igazgatóhelyettesként, majd 1984-től vezérigazgatóként dolgozott. Vezérigazgatói kinevezésekor az állami társaságot Szenzor Szervezési Vállalatra keresztelték át, amelynek székhelye az egykori Könnyűipari Minisztérium székházában, a II. kerületi Fő utca 68. szám alatt volt. Szilas Ádám vezérigazgató éppen azt a szobát kapta meg, amelyben 1980-ig a könnyűipari miniszter, Keserű Jánosné székelt. Később a Szenzor Szervezési Vállalat a Fő utcából átköltözött az V. kerületi Szent István körút 11.-be. Ugyanez az épület adott otthont az 1992-ben megalakult Altus Rt.-nek is, amely a későbbi Gyurcsány-cégbirodalom zászlóshajója lett. Információink szerint Szilasnak is szerepe volt abban, hogy az ifjú KISZ-, majd Demisz-vezető Gyurcsány vállalkozása helyet kaphasson az épületben.
Kettejük kapcsolatát feltehetőleg nem árnyékolták be politikai nézeteltérések. Szilas felesége Tatay Ilona volt, aki az állampárt központi bizottsága felett létrehozott politikai bizottság (MSZMP KB PB) tagja volt. Tatay mellesleg a Taurus gumigyár vezetőjeként kenyéradója volt Jagiellowicz Györgynének, az Altus jelenlegi vezérigazgatójának.
A Sárközy Tamás által 1988-ban megalkotott gazdasági társaságokról szóló törvény nyomán Szilas Ádám úgy határozott, hogy a Szenzor Szervezési Vállalat főosztályait külön kft.-kbe szervezi. Így összesen tizenkét Szenzor nevet viselő társaság jött létre, amelyekben az anyacég nyolcvan, a kft.-k alkalmazottai pedig húszszázalékos tulajdonrésszel rendelkeztek. Az így létrehozott társaságoknak névhasználati díjat kellett fizetniük az anyacégnek az árbevétel arányában. A cégek alapító szerződéseinek megalkotásában Szilas segítségére volt Sárközy Tamás professzor és Erdős Ádám jogász.
Sárközy, aki 1991 és 1995 között dolgozott jogi tanácsadóként Szilas mellett, a napokban közleményben próbálta magyarázni, hogy lapunk állításaival szemben a Nomentana Kft. miért nem volt fantomcég.
Erdős Ádám Erdős Ákos testvére, utóbbi érdekeltségei közé tartozik a sokmilliárdos állami megbízásokhoz jutó, nevével ellentétben privatizált Állami Nyomda és a Nemzeti Tankönyvkiadó. Ismeretes, Erdős Ákos érdekeltsége vette meg Gyurcsány Ferenctől a Perfekt Rt.-t.
Visszatérve Szilas Ádámhoz: Gyurcsány jó ismerőse 1997-ben elhagyta a Szenzor Tanácsadó Rt.-t, de így sem maradt munka nélkül, hiszen 1994 óta igazgatóként, majd 2000 és 2004 között vezérigazgatóként dolgozott a Geoholding Rt.-ben, ahol mellesleg Erdős Ákos és Erdős Ádám felügyelőbizottsági tag volt 1992 és 2004 között. Ebben a cégben korábban Erdős Ákos tulajdonos is volt, egy üzletrészcserével szállt ki a társaságból. Ugyanitt korábban igazgatóként ténykedett Baráth Etele, európai ügyekért felelős tárca nélküli miniszter is. A Geoholding neve a Szalay utcai 4. szám alatti MeH-tulajdonban lévő ingatlanok Gyurcsány-féle lízingelése kapcsán is fölvetődött. 1994 márciusában a kancellária a 319 négyzetméteres bemutatóteremnek, valamint a VI–VII. emeleti ingatlanok értékesítésével az Ingatlanpiac Kft.-t bízta meg, amelynek fő tulajdonosa ebben az időszakban a Szilas Ádám nevével is fémjelzett Geoholding Rt. volt. Szilas eközben az Altus Rt. felügyelőbizottsági tagja is volt (1992-től 1999-ig), ráadásul a pályázatot megnyerő Aldo Kft.-ben 1992 és 1993 között ügyvezetőként bukkant fel. A jelek szerint Szilas Ádám jelentheti az egyik összekötő kapcsot a miniszterelnök és Erdős Ákos cégbirodalma között.
Kábítószer-kereskedőket fogtak a rendőrök a Havanna-lakótelepen