Harminchét fiú

2006. 01. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A térség hidegháború idején meghatározó politikusai közül csak Hoszni Mubarak egyiptomi elnök áll még mindig az ország élén, máshol a fiatalok kikövetelték maguknak a helyet. Mégsem biztos, hogy a vérfrissítés közelebb hozza a békét.
Saron a maga 77 évével nem a legidősebb aktív és nagy formátumú politikus Izraelben. Simon Peresz, aki kétszer is betöltötte a miniszterelnöki tisztséget, már 1948-ban, a függetlenségi háború idején irányította a tengerészeti hadosztályokat, a knesszetbe pedig 1959-ben került be, ahol a védelmi miniszter helyettese lett. A veterán politikus máig jelentős húzóerőt képvisel, noha 83 éves. A töretlen munkakedvű Peresz mégis örök második, aki soha nem tudott stabil kormányzást megvalósítani, sőt a trónkövetelők mindig legyőzték a választásokon. A Munkapárt vezetőségéért vívott harcban 1992-ben alulmaradt a nála egy évvel idősebb Jichák Rabinnal szemben. Rabint 1995-ben lelőtték, és Peresz hozta létre az új kabinetet, egy évre rá azonban a fiatal Benjamin Netanjahu egy százalékponttal ugyan, de a helyére tudott lépni. (Netanjahu szintén egy nagy öreget, Jichak Samir egykori kormányfőt győzte le a Likud vezetőválasztásán.) Peresznek 1997-ben a párt vezetéséről is le kellett mondania, hiszen az ország leghíresebb katonája, Ehud Barak le tudta taszítani a párt éléről a nála 19 évvel idősebb politikust. Az „örök másodikat” leginkább a neve miatt csábítják a Kadima pártba, ahol valószínűleg miniszteri posztot ajánlanának neki, ha győznek a márciusi választásokon, ám Peresz még nem döntött.
A változás megérintette már a jóval kevésbé szabadelvű Szíriát is, ahol sokkal kevesebb politikus közül lehet válogatni, ráadásul demokratikus választásokat sem tartanak. A Szíriát vaskézzel irányító Háfez el-Aszad harminc éven át uralta a teljes politikai színteret. Kétségtelen, hogy stabilitást hozott az országnak, ám hibájaként emlegetik túlzott hatalmát, amelyet nem tudott, nem tudhatott átadni fiának és utódjának. Basar el-Aszad szíriai elnök 2000-ben foglalta el atyja örökét, ám valódi hatalmi bázis nem állt mögötte. Valójában akarata ellenére került az elnöki székbe, amelynek bátyja, az 1994-ben balesetben meghalt Basil volt a várományosa. Az ifjú elnök bátyja halála után visszatért Nagy-Britanniából Szíriába, a hadseregből eltávolította a régi gárda számos tagját, ezzel veszélyes ellenfelektől szabadult meg, de sok ellenséget is szerzett.
Sokkal könnyebb a helyzete II. Abdullah királynak, aki Jordániát irányítja. Huszein király fia szintén Nagy-Britanniában tanult, tudatosan készült országa irányítására. Jordánia eddig többé-kevésbé ki tudott maradni a térséget uraló káoszból, így II. Abdullah alatt meg is erősödött. A nyugati jogvédő szervezetek sokszor bírálják Jordániát az iszlamista szélsőségesek ellen vívott harca miatt, ugyanis többször megsértik a letartóztatottak emberi jogait, ám Ammán visszautasítja a vádakat. A szállodarobbantásoktól eltekintve viszonylag békés Jordániában máig él a legenda, hogy a király többször népe közé vegyülve próbálja megismerni a lakosság gondjait. Ezt a szokást az öreg király, Huszein alkalmazta nagy sikerrel, s az ő gyakorlatát követi most II. Abdullah is. Huszein király sokszor álcázta magát taxisofőrnek, és utasaitól szerzett információkat az országról. A hírek szerint az ifjú uralkodó is többször ül taxiba, vagy éppen tévériporternek adva ki magát tesz fel kérdéseket a közállapotokról.
Szaúd-Arábiában nem lehet beszélni nemzedékváltásról, ott ugyanis a fiatalabb testvér vette át bátyja örökét, miután Fahd király meghalt tavaly augusztusban. Az ország megalapítása óta (1932) a Szaúd család hat tagja uralkodott a királyságban, az alapító, Abdul-Azíz ibn Szaúd és öt fia: Szaúd, Fejszál, Háled, Fahd és a nemrég trónra lépett Abdullah (született 1921-ben), az elhunyt Fahd féltestvére. Várható utódjának azt a Szultán herceget tekintik, aki szintén az alapító fia, s alig néhány évvel fiatalabb a mostani uralkodónál. A maga után 37 fiút hagyó király hét leghatalmasabb örököse (akik mindannyian Hassza bint Ahmed esz-Szudairi és az uralkodó frigyéből születtek) tehát maga kormányozza az országot. A családi összefonódások miatt egy új nemzedék trónra lépése még várat magára, ráadásul Szudairi hét fia is közel áll a hatalomhoz, több befolyásos posztot foglalnak el. A koronaherceg fia, Bandar bin Szultán herceg egészen tavalyig az Egyesült Államokban akkreditált szaúdi nagykövet volt, s baráti kapcsolatokat ápolt az amerikai elnökkel és alelnökkel. Turki bin Fejszál herceg, a mostani washingtoni nagykövet szintén jelentős erőpozícióban van. Ő az elhunyt Fejszál király gyermeke, s Bandar herceggel együtt a hatvanadik születésnapjuk környékén járnak. Bár korábban kizárólag az említett 37 közvetlen trónörökös uralkodását engedélyezték a családi hagyományok, a családtagok elöregedése miatt ezt a lehetőséget kiterjesztették a fiúunokákra is.
Mindenesetre a középnemzedék jelenti a Közel-Kelet történelmének legújabb fejezetét. Apáik még az első világháború után születtek, fiatalon látták a másodikat, s belenőttek a hidegháborús politizálásba. Számukra fél évszázadon keresztül egyértelmű volt a két hatalmi tömb viaskodása, amelynek jó gyakorlóteret jelentett a sivatagos Közel-Kelet. Fiaiknak jó nevelést adtak, a legtöbbjük Amerikában vagy Nagy-Britanniában tanult. II. Abdullah például a Sandhurst katonai akadémia növendéke volt, ahová a mostani angol hercegek is járnak.
A fiatal nemzedéknek sokkal több lehetősége és információja van, ám gondot okoz, hogy szüleikkel ellentétben ők nem ismerik egymást, holott a térségben nagyon sokat nyomnak a latban a személyes kapcsolatok. Észrevehető, hogy a most hatalomra kerülő nemzedék sokszor igen pragmatikusan áll hozzá a nagyvilág eseményeihez, esetenként szinte radikálisan vallásos vagy nacionalista (mint egyes szaúdi vagy izraeli politikusok), szemben az öregek jóval dörzsöltebb, simulékonyabb viselkedésével.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.