Semmiféle bűncselekményt nem követett el – állította Simon László, Torgyán József volt agrárminiszter egykori bizalmasa tegnap a Fővárosi Bíróságon folytatódott büntetőperben. Az elsőrendű vádlott elmondta, hogy a vádbéli cselekmények előtt egy gabonakereskedelemmel foglalkozó céget vezetett. Akkoriban ismerkedett meg az azóta elhunyt vádlott-társával, Böröczky Csabával, aki később a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) közvetett tulajdonában álló GMS 96 Kft. ügyvezetője lett. Torgyán Józsefet 1992– 1994 között ismerte meg, amikor a tárcavezető jó barátja, Pákh Imre amerikai cégénél dolgozott. Később többször együtt nyaraltak, a minisztériumban is találkoztak, de csak magánjellegű megbeszéléseket folytattak – állította Simon.
A vádlott kijelentette: nem volt státusban az agrárminisztériumban, és azt a sajtó által erőltetett szerepet sem tudja értelmezni, hogy ő Torgyán tanácsadója lett volna. Tagadta, hogy egykori élettársát, a Concordia Közraktározási Rt. volt vezérigazgatóját, Korompai Nicolettet ő mutatta be Torgyánnak. Simon megítélése szerint ugyan volt abban szerepe a miniszterrel való jó ismeretségének, hogy kinevezték a GMS 96 Kft. ügyvezetőjének, de igazából Böröczky Csaba kérte fel erre a munkára. Hozzátette: az FVM-mel való kapcsolattartás volt a feladata. Arra a bírói kérdésre Simon viszont nem tudott választ adni, hogy ki lehetett a munkáltatója. (A GMS 96 Kft. tulajdonosa a Concordia Rt. volt, amelynek az élén akkoriban Simon élet- és vádlott-társa, Korompai Nikolette állt – a szerk.)
Ismeretes: a négy vádiratot egyesítő eljárásban Simon Lászlót felbujtóként elkövetett, különösen nagy vagyoni hátrányt okozó, illetve jelentős értékre elkövetett hűtlen kezeléssel és orgazdasággal, Korompai Nicolettet pedig felbujtóként elkövetett, nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezeléssel vádolja az ügyészség.
A vád szerint az FVM tulajdonában álló Concordia Rt., illetve a GMS 96 Kft. összesen 190 millió forint vagyoni hátrányt okozott az államnak. Simon és Korompai a cégek vezetőjeként színlelt raktárbérleti szerződéseket kötött más vállalkozásokkal, és fiktív számlákat állított ki. Egy másik vádpont szerint a vezérigazgató fiktív szerződéssel tanácsadóként alkalmazta Szabadi Béla titkárát, aki több mint hárommillió forint javadalmazást kapott. Szintén Korompain kérnek számon egy 400 milliós váltóügyletet is. A tizenkilencedrendű vádlottat az Interpol körözi. A terheltek között található még a VIX Kft. vezetője, Fazekas Árpád, vagy éppen a Ploy Kft. képviselője, F. Beatrix ápolónő.
Simon László az FVM egykori politikai államtitkárának, Szabadi Bélának és tizenkét társának az ügyében is vádlott. Őket az ügyészség több mint húszrendbeli hűtlen kezeléssel, csalással és sikkasztással vádolja. Az utóbbi perben, jövő csütörtökön várhatóan Torgyán József tesz tanúvallomást.
Újabb helyszínről dobatta ki Magyar Péter a testőreivel a HírTV stábját