Mesés végkielégítések

Annak ellenére, hogy 2002-ben puritán államot ígért a hivatalba lépő kormány, azóta sorra jelennek meg a sajtóban az állami vállalatok vezetőinek sok tíz milliós fizetéséről és végkielégítéséről szóló hírek. Manninger Jenő (Fidesz) tegnap felszólította a kormányt, hogy tegyék nyilvánossá a juttatások pontos összegét, de a gazdasági tárca szóvivője szerint ez kizárólag az érintett vezetők döntésén múlik.

2006. 01. 16. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Követeli a Fidesz országgyűlési képviselőcsoportja, hogy hozzák nyilvánosságra az állami cégek vezetőinek fizetését és végkielégítését – jelentette ki tegnap Manninger Jenő (Fidesz) országgyűlési képviselő a MÁV vezérigazgatóságának épülete előtt tartott sajtótájékoztatóján. A politikus emlékeztetett, Medgyessy Péter 2002-ben puritán államot ígért, Kiss Péter kancelláriaminiszter pedig – szintén 2002-ben – arról beszélt, hogy sem a közvélemény igazságérzetével, sem az új kormány szándékával nem egyeztethető össze az állami vállalatok menedzsmentjének magas végkielégítése. Ehhez képest a valóságban a Malév vezetője több tíz millió forintos végkielégítéssel távozhatott posztjáról, a BKV vezetője évi 20 milliós jutalmat kap, továbbá ebben a ciklusban emelték meg a polgármesterek jutalmát is – hangsúlyozta az ellenzéki képviselő. Manninger arra is emlékeztetett, a Medgyessy-kormány úgy kezdte meg a munkáját, hogy a miniszterek fizetését a kétszeresére emelte.
A politikus szerint a legkirívóbb eset a MÁV-nál történt: miközben a vasúttársaság bevallott vesztesége 82 milliárd forint, és több mint tízezer embert készülnek elbocsátani (egy részüket már el is küldték), addig a vállalat vezérigazgatójának az elmúlt három év során sajtóhírek szerint mintegy 300 millió forint volt a juttatása, és több mint százmillió forintos végkielégítéssel távozhatott posztjáról. Manninger kiemelte, ezeket a sajtóhíreket az illetékesek nem cáfolták.
Tóth Judit, a gazdasági és közlekedési tárca szóvivője úgy reagált, semmilyen törvényi kötelezettség nincs arra, hogy az állami tulajdonú vállalatok vezetői által fölvett fizetések és végkielégítések összegét nyilvánosságra hozzák. Hozzátette: kizárólag a vezető döntésén múlik, hogy a magánjogi szerződések tartalmát nyilvánosságra hozza-e.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.