Elhibázott lépésként értékelte azt, hogy a bizottság szeptemberig adott hazánknak haladékot egy új felzárkózási program kidolgozására. Ön szerint mi lett volna a helyes lépés a bizottság részéről?
– Általánosságban azon véleményemnek adtam hangot, hogy az unión belül a közösségi nyomásgyakorlás a tagok költségvetési kilengéseivel kapcsolatban meglehetősen gyenge. Ez alól nem kivétel a legutóbbi bizottsági jelentés sem, amely Magyarország konvergen-ciaprogramjával foglalkozik. A jelentés megállapítja, hogy hiányoznak a konkrétumok annak bemutatásánál, hogy a kormány milyen módon kívánja lefaragni a hiányt. Nem tartalmaz azonban egyértelmű elvárásokat arra vonatkozóan, mit kellene tenni annak érdekében, hogy a program hiteles legyen, így ajánlásokat sem tesz. Ezzel hozzájárul ahhoz, hogy további hosszú időre fennmaradjon a bizonytalanság azzal kapcsolatban, milyen módon fognak megváltozni a fenntarthatatlan költségvetési folyamatok.
– Tegnap azt is nyilatkozta, hogy a választások után bárki kerüljön hatalomra, gyorsan cselekednie kell a szavahihetőség visszaszerzése érdekében. Milyen intézkedéseket ért ezalatt?
– A kormánynak a lehető legrövidebb időn belül hiteles kiigazítási programot kell készítenie, amely nemcsak az unió testületeit, hanem az állam hitelezőit is meggyőzi arról, hogy a program végrehajtható, s már rövid távon is érzékelhető javulást hoz.
– Mekkora esélyt lát arra, hogy 2008-ig nem sikerül csökkenteni az államháztartás hiányát?
– Előrejelzésünk szerint 2006-ban nem várható jelentős javulás a költségvetés helyzetében. Ezért, ha 2008 végéig a kormány el akarja érni az eurócsatlakozáshoz elvárt hiányszintet, akkor a következő két év során olyan nagyságrendű hiánylefaragást kell megvalósítania, amelyhez nem biztos, hogy elegendő a rendelkezésre álló idő.
Nem akarta, hogy vele aludjon, ezért nyakon szúrta ismerősét egy nő Budapesten