Nyoma veszett a csirkehúsnak

Kétszázezer kiló csirkehús sorsát kutatja a Somogy megyei állat-egészségügyi hatóság, miután kiderült, hogy egy kadarkúti telepről százezer szárnyast engedély nélkül adtak el, és a gyanú szerint feketén dolgozták fel az állatokat. A tulajdonosok azzal védekeznek, hogy az ágazat helyzete siralmas, és úgy vélik: a félmillió forintos bírság és a bezárással fenyegetés túl nagy ár a tévedésükért.

2006. 01. 31. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Legalább százezer élő csirkének veszett nyoma egy kadarkúti baromfitelepről. A megyei állat-egészségügyi hatóság feltételezése szerint a baromfikat feketén dolgozták fel. Úgy vélik, hasonlóképpen kerülhetett az áru az üzletekbe is. Vizsgálat indult az ügyben – tájékoztatta lapunkat Lövey László, a Somogy Megyei Állat-egészségügyi és Élelmiszer-ellenőrző Állomás vezetője. Elmondta: két lakossági bejelentést is kaptak arról, hogy az említett kadarkúti telepen csirkehúst lehet vásárolni, azaz engedély nélkül vágnak baromfit. A helyszíni szemlén azonban ennek semmi nyomát nem találták. Nemrég a kerületi állatorvosnak támadt az a gyanúja, hogy baromfikat szállítottak el a telepről anélkül, hogy erre engedélyt kértek volna tőle. A hatóság alaposabban is utánanézett a cég működésének, és kiderült, hogy százezer csirkével nem tudnak elszámolni. Most azt szeretnék kideríteni, hogy melyik vágóhíd dolgozta fel a rengeteg szárnyast – minden bizonnyal feketén –, és onnan milyen boltokba került az áru. A cégre akkor félmillió forintos bírságot szabtak ki. Lövey László hozzáfűzte: bezárják a telepet, ha kiderül, hogy ott jogosulatlanul élelmiszer-előállító tevékenységet folytattak.
A hatóság többször is rajtaütésszerűen vizsgálta át a telep minden zegzugát. Feketevágásra utaló nyomokat nem találtak, nem is találhattak, mivel a telepen csirkenevelés folyik, nem pedig -vágás – közölte lapunkkal Papp Gáborné, a baromfitelep tulajdonosa. Csupán kisebb hiányosságot fedeztek fel, erről tanúskodik a helyszínen készült jegyzőkönyv is. Ezért érthetetlen, hogy mindenütt húsbotrányt emlegetnek, ami nem felel meg a valóságnak. A hatóságok nem tártak fel olyan adatokat, amelyekre hivatkoznak. Ezekkel a telep hírnevét és üzleti kapcsolataikat is rontják – tette hozzá a tulajdonos. Úgy véli, az említett hiányosságok nem indokolják a félmilliós bírságot, amikor a nagyáruházakban sok tonna büdös hús vagy szalmonellával fertőzött csirkemell filé áll a polcokon. Papp Gáborné szerint vállalkozásuk Somogy megye egyik legkorszerűbb baromfitelepe, és nemcsak működési engedéllyel és ISO-minősítéssel rendelkezik, hanem állatorvos is rendszeresen ellenőrzi.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.