Ősszel biztosan voksolhatunk

Bár a nagy pártok elvben egyetértenek abban, hogy az országgyűlési, illetve az önkormányzati választások ne egy évben legyenek, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége minapi kezdeményezésének, az őszi helyhatósági voksolás elhalasztásának nincs realitása.

2006. 01. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több mint valószínűtlen, hogy az Országgyűlés még ebben a ciklusban módosítja az alkotmányt, az önkormányzati törvényt és a választójogi törvényt, így az őszi önkormányzati választásokat is 2006 októberében kell megtartani, attól függetlenül, hogy melyik politikai erő kerül kormányra tavasszal. – Ezzel szemben a Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége (TÖOSZ) a múlt héten levelet juttatott el a parlamenti pártokhoz, hogy még az idén egy évvel halasszák el a helyhatósági voksolást, 2007-ben pedig ötéves mandátumot kapjanak a polgármesterek és a képviselő-testületek – nyilatkozta szombaton Zongor Gábor, az érdekképviselet főtitkára, a Veszprém megyei közgyűlés MSZP-s tagja.
Örülök a TÖOSZ felvetésének, elviekben egyetértek vele – mondta lapunknak Jauernik István, az önkormányzati bizottság MSZP-s alelnöke, a Jász-Nagykun-Szolnok megyei közgyűlés tagja. Szerinte az országnak és az önkormányzatoknak is jelentős megterhelést okoz, hogy fél éven belül kétszer is urnák elé szólítják az embereket. Kovács Zoltán, a bizottság fideszes elnöke, Pápa polgármestere szerint számos érv szól az ötlet mellett, ám elképzelhetetlennek tartja, hogy elhalasszák az őszi választásokat. Az ellenzéki politikus úgy véli, az önkormányzati rendszer – egyébként szükséges – átalakításáról csak egy átfogó, kidolgozott koncepció alapján szabad dönteni. – A kormánypártok és a hozzájuk közel álló érdekképviseletek politikai okokból hosszabbítanák meg az önkormányzati mandátumokat. Négy évvel ezelőtt a Medgyessy-kormány három hónapig csak osztogatott. Akkor elhitették az emberekkel és az önkormányzatokkal, hogy több pénzt kapnak, majd a választási sikerek után már nem adtak fedezetet a beígért béremelésekre – emlékeztetett Kovács Zoltán.
Tarlós István, Óbuda-Békásmegyer független polgármestere lapunknak azt mondta: a polgármestereket, a helyi képviselőket négy évre választották, és rendkívül tisztességtelen lépés lenne a leköszönő parlamenttől, ha kétharmados törvényeket módosítgatna az utolsó pillanatban. Szerinte is szükséges az átalakítás, de akkor azt tegyék meg egy lépésben, törvényesen.
Kósa Lajos, Debrecen fideszes polgármestere szerint az, hogy az önkormányzatok mandátumát akár csak egy évvel is meghoszszabbítsák, alkotmányellenes; a megoldás például az, hogy az őszi választáson ötéves időtartamra válasszák meg a következő önkormányzatokat.



Erőből döntöttek. A Horn–Kuncze-kormány kétharmados többsége az ellenzék tiltakozása ellenére – az alkotmányosság kereteit feszegetve, a szokásjogot áthágva, hetekkel az 1994-es helyhatósági voksolás előtt – jelentősen módosította az önkormányzati és a választási törvényt. Akkor döntöttek többek között az egyfordulós választás bevezetéséről, a polgármesterek közvetlen választásáról, a fővárosi törvény megszüntetéséről, a budapesti kerületek jogainak megnyirbálásáról.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.