A világhírű filmrendező megfigyelte például Bárdy Györgyöt, Básti Lajost, Gábor Pált, Jancsó Miklóst, Mécs Károlyt és Törőcsik Marit is. Az Oscar-díjas filmrendező a III/III jogelődjének, a II/5-ös belső reakció elhárítását végző osztálynak jelentett Képesi fedőnéven. Az írás szerint A napfény íze és a Mephisto világhírű magyar rendezője 1957 és 1963 között három, egymást váltó tartótisztnek mintegy 48 jelentést írt, a legtöbbet 1959-ig.
*
Tevékenysége az ’56-os forradalom utáni megtorlások időszakára esett, amikor folyt a harc az úgynevezett belső reakció ellen a politikai és ideológiai hatalom visszaszerzéséért; a gyanakvás, félelem légkörében egy szó, egy mondat, egy gesztus elég ahhoz, hogy valaki gyanúba keveredjen, hogy lecsukják, hogy egzisztenciálisan ellehetetlenítsék.
Képesit az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárában föllelt dokumentumok tanúsága szerint terhelő adatok alapján szervezték be, ugyanakkor a népi demokráciához lojális volt. Az iratokból nem derült ki, hogy mivel tudták rávenni az együttműködésre.
Szabó István a Színház- és Filmművészeti Főiskola hallgatójaként saját osztálytársairól jelentett: nemcsak tanulmányaikról, KISZ-munkájukról, képességeikről, hanem esetleges politikai megjegyzéseikről vagy éppen passzivitásukról. Az ÉS fakszimilében közli a titkos ügynök úgynevezett hatos kartonját, illetve részletesen idéz Képesi jelentéseiből. Például a költő Szabó Lőrinc fiáról azt írta: „az utóbbi időben magatartásával, kijelentéseivel egyre inkább destruálja a hallgatókat. Megengedhetetlen, minősíthetetlen politikai vicceket csinál”. A megfigyeltek között található többek között Bárdy György, Básti Lajos, Gábor Pál, Jancsó Miklós, Kardos Ferenc, Kézdi-Kovács Zsolt, Mécs Károly és Törőcsik Mari is. A hetilap írásából az is kiderül, hogy Szabó önmagáról is jelentett, nyilván konspirációs célból.
Gervai András az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárában végzett több hónapos kutatása után tudta azonosítani a Képesi Endre fedőnevű ügynököt, akit 1957. február 13-án szervezett be Pap Endre főhadnagy a II/5-ös osztály számára. Az ÉS-cikkhez fűzött kommentárja szerint „a rendszerváltoztatás után hozott ügynöktörvény igazságtalan, mert az inkább védi az egykori titkosszolgálati apparátus tagjait, mint az áldozatot, az apparátus érdeke erősebb, mint a múlt megismerésének alkotmányos joga”.
Szabó István az Intercom sajtósa szerint legújabb filmje, a Rokonok legutolsó simításain dolgozik. Inkább a patkányokkal kellene foglalkozni, akik mindent elrontanak – kommentálta az ÉS-cikket Szabó István felesége az Origónak. A Rokonok sajtófőnöke, Gréczy Zsolt azt mondta, a rendező ismeri a történetet, de még nem döntötte el, mikor és hogyan fog reagálni.
Kábítószer-kereskedőket fogtak a rendőrök a Havanna-lakótelepen