Bátor lépésre szánta el magát a kormányzó Jog és Igazságosság (PiS), miután a kampányában és a programjában ígértekhez híven folytatja a társadalom és a politikai elit megtisztulását célzó lépéseit.
A rendszerváltás előtt és után is besározódott, az ez idáig lényegében katonai elhárítás meghirdetett reformja után a kormány most hozzálátott a külügyminisztérium állományának megtisztításához. A tárca közleménye szerint a továbbiakban nem lehetnek nagykövetek, akik a Lengyel Egyesült Munkáspárt apparátusának tagjai voltak. Ők – fogalmaz a dokumentum – elvesztették az államhatalom bizalmát, így nem vehetnek részt a külpolitika alakításában.
Az intézkedés jelenleg 17 nagykövetet érint, akiknek a minisztérium szóvivője szerint tavasszal egyébként is lejár a megbízatásuk. A posztkommunista SLD tisztogatásnak, politikai bosszúnak, az eddigi külpolitikai konszenzus felrúgásának tartja a PiS által meghirdetett káderforradalmat, míg a Polgári Platform visszafogott reagálásában arra mutat rá, a követek visszahívásának oka, hogy együttműködtek a volt rendszer titkosszolgálataival.
Eközben megtörtént az első lényeges változás a lengyel kormányban. Az év első napjaiban lemondott a kincstárügyi miniszter, akinek távozását már többször követelték az ellenzéki pártok.
Továbbá esélyesnek tűnik, hogy távozik a kormányból a pénzügyminiszter is, aki ismert volt „különös” nézeteiről, miszerint a lengyel gazdaságnak nincs szüksége többé külföldi befektetőkre.
Kérdés, hogy a cserékkel a kormánypárt a liberálisabb vagy a populistább tábor felé fordul?
Megfutamodott Magyar Péter?