Visszatér a túlélő

2006. 01. 30. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Palesztinába való visszatérését fontolgatja Hálid Mesál, aki száműzetésből irányítja a Hamász politikai szervezetét. Döntése elsőre kissé meggondolatlannak tűnik, hiszen mindenki emlékszik, hogyan végzett Izrael Ahmed Jaszin sejkkel, a szervezet szellemi atyjával és Abdulaziz ar-Rantisszivel, aki az ő halála után vezette rövid ideig a Hamászt. Akkor azonban még nem volt kormánytényező a Hamász, most pedig az, bár nem tudni, ki fog politizálni a szervezetből, ki töltheti be például a miniszterelnöki pozíciót. Ezért térhet haza a Szíriában élő Mesál, aki azonban nem lehet benne biztos, hogy Izrael nem próbálja majd megölni.
A gerillavezér-politikus valójában azért került a hatalom közvetlen közelébe, mert minden vetélytársát kilőtték az izraeliek. Persze ő sem maradhatott ki a merényletekből: 1997-ben izraeli ügynökök az akkor Jordániában élő Mesál közelébe férkőztek, és mérget fecskendeztek a fülébe. A magukat kanadai turistáknak kiadó moszadosokat lefülelték, Mesált kórházba szállították, Husszein jordán király pedig felszólította Izraelt, hogy adja át nekik az ellenmérget. Az eseményhez tartozik, hogy a két ügynökért cserébe engedték ki a börtönből Jaszin sejket és tizenkilenc további foglyot, s akkor még nem szóltunk Kanadáról, amely nagyon megharagudott Tel-Avivra, mert az ő útleveleit használta fel terrorakciójához. Hálid Mesál mindenesetre felépült, majd néhány év múlva, társai halálát látva kijelentette, mostantól fogva a Hamász jogában áll „levadászni a nagy cionista vezetőket”.
Hálid Mesál Jordániába egyébként Kuvaitból érkezett, 1990-ben, amikor Irak lerohanta az országot, Jordániába költözött. Ő volt felelős a csoport pénzgyűjtéséért. Kiváló viszonyt alakított ki Szíriával és Iránnal, az általa felhajtott összegeket pedig hazautalta, ahol bevallása szerint szociális célokra fordították. Ezzel szemben Izrael biztos abban, hogy a külföldi pénzek segítettek az öngyilkos merényleteket megszervezni, illetve az árvákat és özvegyeket eltartani. A Hamász jordániai kalandja aazonban véget ért, amikor az új uralkodó, II. Abdullah király bezáratta az irodájukat. A vezető ezért költözött Katarba, később Szíriába.
Hálid Mesál mélyen hisz a csoport és a palesztinok ügyében, és eddig minden együttműködést elutasított Izraellel. Szakértők szerint a Hamász nem gyengült meg lényegesen híres politikusaik megölése miatt, mivel már korábban a száműzetésben élő tagjaik kerültek be a szervezet irányításába. Talán Mesál lehet a jövő palesztin kormányának vezetője, ám egyelőre az sem biztos, hogy felállhat a Hamász-kabinet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.