Palesztinába való visszatérését fontolgatja Hálid Mesál, aki száműzetésből irányítja a Hamász politikai szervezetét. Döntése elsőre kissé meggondolatlannak tűnik, hiszen mindenki emlékszik, hogyan végzett Izrael Ahmed Jaszin sejkkel, a szervezet szellemi atyjával és Abdulaziz ar-Rantisszivel, aki az ő halála után vezette rövid ideig a Hamászt. Akkor azonban még nem volt kormánytényező a Hamász, most pedig az, bár nem tudni, ki fog politizálni a szervezetből, ki töltheti be például a miniszterelnöki pozíciót. Ezért térhet haza a Szíriában élő Mesál, aki azonban nem lehet benne biztos, hogy Izrael nem próbálja majd megölni.
A gerillavezér-politikus valójában azért került a hatalom közvetlen közelébe, mert minden vetélytársát kilőtték az izraeliek. Persze ő sem maradhatott ki a merényletekből: 1997-ben izraeli ügynökök az akkor Jordániában élő Mesál közelébe férkőztek, és mérget fecskendeztek a fülébe. A magukat kanadai turistáknak kiadó moszadosokat lefülelték, Mesált kórházba szállították, Husszein jordán király pedig felszólította Izraelt, hogy adja át nekik az ellenmérget. Az eseményhez tartozik, hogy a két ügynökért cserébe engedték ki a börtönből Jaszin sejket és tizenkilenc további foglyot, s akkor még nem szóltunk Kanadáról, amely nagyon megharagudott Tel-Avivra, mert az ő útleveleit használta fel terrorakciójához. Hálid Mesál mindenesetre felépült, majd néhány év múlva, társai halálát látva kijelentette, mostantól fogva a Hamász jogában áll „levadászni a nagy cionista vezetőket”.
Hálid Mesál Jordániába egyébként Kuvaitból érkezett, 1990-ben, amikor Irak lerohanta az országot, Jordániába költözött. Ő volt felelős a csoport pénzgyűjtéséért. Kiváló viszonyt alakított ki Szíriával és Iránnal, az általa felhajtott összegeket pedig hazautalta, ahol bevallása szerint szociális célokra fordították. Ezzel szemben Izrael biztos abban, hogy a külföldi pénzek segítettek az öngyilkos merényleteket megszervezni, illetve az árvákat és özvegyeket eltartani. A Hamász jordániai kalandja aazonban véget ért, amikor az új uralkodó, II. Abdullah király bezáratta az irodájukat. A vezető ezért költözött Katarba, később Szíriába.
Hálid Mesál mélyen hisz a csoport és a palesztinok ügyében, és eddig minden együttműködést elutasított Izraellel. Szakértők szerint a Hamász nem gyengült meg lényegesen híres politikusaik megölése miatt, mivel már korábban a száműzetésben élő tagjaik kerültek be a szervezet irányításába. Talán Mesál lehet a jövő palesztin kormányának vezetője, ám egyelőre az sem biztos, hogy felállhat a Hamász-kabinet.
Bánki Erik a jövő évi költségvetésről: A kormány céljai világosak - videó