Miután a török merénylőt két hete kiengedték törökországi börtönéből, majd néhány napi szabadság után újra visszazárták a tömlöcbe, az események „farvizén” újra felkapta a média az Orlandi-ügyet. A család ügyvédje a nyomozás folytatását követelte, ugyanis amíg Emanuela holttestét nem találják meg, joguk van azt hinni, hogy lányuk életben van.
Az emberrablás még 1983-ban történt. Az akkori újságokból kiderül, hosszú ideig az emberek folyamatosan erről az ügyről beszéltek, vélemények és ellenérvek ütköztek, egyesek politikai összeesküvést gyanítottak a háttérben, mások lelketlen bűnözők pénzszerző akciójának tartották. A tények a következők: Mehmet Ali Agca, egy Törökországban körözött bankrabló és gyilkos a Szent Péter téren 1981. május 13-án rálőtt II. János Pál pápára. A merénylőt azonnal elfogták, és életfogytiglani börtönbüntetést szabtak ki rá. 1983. június 22-én Emanuela, Ercole Orlandi vatikáni tisztviselő leánya zeneórára ment. Ott társainak elújságolta, hogy az Avon amerikai kozmetikai cég eladója lesz, ugyanis egy általa meg nem nevezett barátnője felajánlotta a munkát. Szülei állítólag beleegyezésüket adták, hogy a lány kis zsebpénzt keressen iskola utáni elfoglaltságával. Szemtanúk látták is Emanuelát, amint beül egy nagy autóba, és elhajtanak vele. A kislányt soha többet nem látták.
Néhány nap múlva azonban jelentkezett egy ismeretlen a családnál azzal, hogy náluk van Emanuela. A lány életéért Ali Agca kiszabadítását kérte cserébe, ám azon ritka alkalmakkor, amikor tárgyalni tudtak az ismeretlennel, semmiféle bizonyítékot nem mutatott fel, amely alapján bizonyos lenne, hogy Emanuela él és nála van. A Vatikán azonnal felvette a kapcsolatot az emberrablóval, ám részleteket nem közölt ezzel kapcsolatban. A vizsgálat során Ali Agcát is megkérdezték, mit tud az ügyről, ám ő széttárta karját, mondván, ő az ártatlan lány oldalán áll, Olaszországgal és a Vatikánnal együtt érez ezekben a szörnyű napokban. Később azonban megváltozott a török merénylő hozzáállása. Közölte, a pápa elleni támadását egy szabadkőműves páholy szervezte meg, annak korábbi vezetője, Licio Gelli üzletember pedig puccsot akart végrehajtani Olaszországban. Az Orlandi lány elrablását is Gelli csoportjához kötötte, mert „ők bizonyosan tudják, hogy én vagyok Jézus Krisztus”. Egyúttal elmondta, hogy gyanúja szerint Gelliék a Vatikánba akarták bejuttatni, és ki akarták volna használni isteni mivoltát.
Mivel Agca egy idő után kizárólag ilyen vallomásokat tett, a rendőrség más úton próbálta megtalálni a kislányt. Az emberrabló egy, a kislány által írt levelet elküldött a családnak, amelyben Emanuela biztosítja szüleit, jól érzi magát. A rendőrség birtokába került később egy hangkazetta, amelyen a család szerint Emanuela sikítása hallatszik, s könyörög fogvatartóinak, hogy hagyják aludni. Találkozó azonban nem jött létre a bűnöző és a rendőrség között, a hatóságok pedig egyre inkább hajlottak arra a nézetre, hogy Ali Agca ügyének megemlítése csak rossz irányba vitte a nyomozást, egyszerűen pénzt akarnak az emberrablók.
Valószínű azonban, hogy nagy hibát követtek el a rejtélyes bűnözők. Agcát ugyanis az olasz hatóságok vették őrizetbe, a vatikániaknak pedig semmi fennhatóságuk nincs az ottani bűnügyek intézésére. Utolsó üzenetében a titokzatos idegen közölte, július 20-ig van idejük kiengedni Ali Agcát, ha ez nem történik meg, megölik a lányt. Minden próbálkozás eredménytelen maradt, a határidő csendben elérkezett, az eset aktái pedig átkerültek a „döglött ügyek” osztályára.
16 méter magas kútba esett egy három éves gyerek Hatvanban