Bírált törvény a fegyverek reklámozásáról

Több szervezet is bírálja a hazai reklámtörvényt, amely több uniós tagállammal ellentétben tiltja az engedély nélkül is kapható, emberi élet kioltására alkalmatlan lőfegyverek reklámozását. Mivel a külföldiek az interneten szabadon hirdethetnek, előnybe kerülhetnek a magyar gyártókkal szemben. A gazdasági minisztérium szerint a közösségi jog alapján hazánknak lehetősége van szigorúbb szabályozásra az egészség védelmében, illetve az élet kioltására alkalmas eszközök széles körben való indokolatlan elterjedésének megakadályozására.

2006. 02. 02. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kormány hazánk EU-csatlakozásakor elmulasztotta az uniós jogszabályokhoz igazítani a gazdasági reklámtevékenységet szabályozó törvénynek a fegyverreklám tilalmáról szóló részét. Így az a képtelen helyzet állt elő, hogy míg a magyar fegyvergyártók az interneten keresztül nem reklámozhatják az engedély nélkül tartható, emberi élet kioltására alkalmatlan D kategóriás fegyvereket, addig a külföldi (például uniós) országok fegyvergyártói ezt nyugodtan megtehetik – nyilatkozta lapunknak Keserű Béla, a Keserű Művek Fegyvergyár igazgatója. Úgy vélte, a magyar fegyvergyártók és -értékesítők emiatt kiszorulhatnak az értékesítési piacról, hiszen az interneten még árlistákat sem tehetnek közzé, miközben a külföldi oldalakon az érdeklődők megnézhetik a kínálatot és akár rendelhetnek is. Keserű Béla szerint a magyar jogszabály egyenlőtlen versenyhelyzetet teremtett, és nemcsak az uniós jogszabállyal, hanem az alkotmánnyal is ütközik. A Keserű Művek álláspontját osztja a Hadiipari Gyártók Érdekvédelmi Egyesülete, a Magyar Kézilőfegyver és Lőszerkereskedők Érdekképviselete, valamint a Nem Halálos Hatású Fegyverek Érdekvédelmi Szervezete is.
Az ügy előzménye, hogy a Keserű Műveket tavaly novemberben másfél millió forintos bírsággal sújtotta a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség, amiért D kategóriás fegyvereket reklámozott honlapján. A gyártó bírósági úton megtámadta a határozatot.
Lenkovics Barnabás, az állampolgári jogok országgyűlési biztosa az üggyel kapcsolatban december végén levelet írt Kóka János gazdasági miniszternek, amelyben rámutatott: a törvény szerint a fegyver- és lőszerreklámok tilalma nem vonatkozik az eladás helyén történő reklámozásra, ugyanakkor a „kosaras rendszerű” internetes kereskedelem révén a vásárlók ma már szinte úgy válogathatnak, mintha valóban egy áruházban lennének. Így felvetődik a kérdés, mi minősül az „eladás helyén” történő reklámozásnak? – írta az ombudsman, aki szerint ebből a szempontból indokolt lehet a jogszabály pontosítása. Emellett aggályosnak nevezte, hogy a törvényben a kiszabható pénzbírság felső határa semmilyen formában nincs rögzítve, így a jogalkalmazónak túlságosan tág a mérlegelési jogköre. Ugyanakkor Lenkovics Barnabás kiemelte, a reklámtörvény alkotmányossági vizsgálatára neki nincs hatásköre, erre csak az Alkotmánybíróság jogosult.
A Gazdasági Versenyhivatal nem indított versenyfelügyeleti eljárást, mert hatásköre csak a vállalkozások piaci magatartásának vizsgálatára terjed ki, ugyanakkor azt kijelentették: „nem kizárt, hogy a magyar szabályozás túl szigorúnak minősülne egy esetleges európai uniós megmérettetésben”.
Tóth Judit, a gazdasági tárca szóvivője lapunknak elmondta, a gazdasági reklámtevékenységről szóló törvény alapján tilos a fegyverek, lőszerek és a közbiztonságra különösen veszélyes eszközök reklámozása. Ezt a tiltást az emberi élet és az egészség védelme, valamint az élet kioltására alkalmas eszközök széles körben való indokolatlan elterjedésének megakadályozása ösztönözte – fogalmazott a szóvivő. Tóth Judit rámutatott, az ilyen megalapozott és szükséges korlátozások közösségi jogi alapon állnak, hiszen az „amszterdami szerződés” – elsősorban az egészség védelme érdekében – lehetőséget ad a tagállamoknak szigorításra azokon a területeken, amelyek nem tartoznak a kizárólagos közösségi feladatkörök közé. Hozzátette: annak a megítélése, hogy a különböző tűzfegyverek közül a D kategóriájúak mennyivel veszélytelenebbek a többinél, nem a gazdasági minisztérium feladata. Az állampolgári jogok országgyűlési biztosának észrevételeivel kapcsolatban Tóth Judit közölte: azokat a törvény következő módosításának előkészítésekor felülvizsgálják.

Kevesen regisztráltak. A flóbertpisztolyok tulajdonosainak június 30-ig kell bejelenteniük és regisztrálniuk fegyverüket, miután a kormány tavaly júniusban a határidőt egy évvel meghosszabbította. Ennek az volt az oka, hogy miközben becslések szerint mintegy kétszázezer flóbert van magánkézben, addig csupán néhány ezren tettek eleget a bejelentési kötelezettségnek. Emlékezetes, számos szervezet tiltakozott a fegyvertörvény szigorítása ellen, amely az uniós tagországok jó részében hatályos jogszabályokkal ellentétben engedélyhez kötötte az emberi élet kioltására alkalmatlan flóbertek tartását.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.