Hazánk és az arab országok közötti kulturális kapcsolatokban is károkat okozott a karikatúrabotrány. A százhalombattai Forrás táncegyüttes idén is részt vett volna a Selyemút kulturális fesztiválon Szíriában és Jordániában, de tegnap a szíriai kulturális minisztérium munkatársa arról tájékoztatta az együttes vezetőjét, hogy a magyarországi lapokban megjelent karikatúrák miatt mégsem jöhet szóba a fellépés a tavaszi és nyári kulturális eseményeken. Szigetvári József, a táncegyüttes vezetője lapunknak elmondta: tavaly a szekszárdi táncegyüttessel együtt olyan nagy sikerrel szerepeltek a két arab országban, hogy idén még több magyar fellépőre számítottak volna a szervezők, például a kortárstáncfesztiválon Bozsik Yvette és társulata szerepelt volna, a damaszkuszi színházi fesztiválon pedig az Új Színház. Ezt a gyümölcsöző kapcsolatot törte derékba a Mohamed-karikatúráknak a Magyar Hírlapban és Népszabadságban való megjelentetése – tette hozzá.
– A magyar kormány nem azonosul olyan megnyilvánulásokkal, amelyek alkalmasak bármely nép, vallás követői érzéseinek, meggyőződésének megsértésére, de a Külügyminisztériumnak nem feladata a sajtóban megjelentek minősítése – olvasható Polgár Viktor külügyi szóvivő tegnapi közleményében. Mint írta, ezt Várkonyi László helyettes külügyi államtitkár elmondta Libanon budapesti nagykövetének, akit tegnap délután fogadott. Várkonyi a karikatúrákat nem, viszont a gúnyrajzok miatt kirobbant erőszakot és az európai külképviseleteket ért támadásokat elítélte.
Gyurcsány Ferenc kormányfő ugyanakkor annak a meggyőződésének adott hangot, hogy a sajtószabadság nem terjedhet tovább, mint más emberek valláshoz, nemzeti hovatartozáshoz, politikai meggyőződéshez fűződő legszemélyesebb jogai, azaz ennek gyakorlása nem sérthet másokat.
Fodor Gábor (SZDSZ) a parlamentben azt közölte, senki nem szólhat bele abba, hogy egy magánkézben lévő újság mit közöl. Juhász Ferenc, a kormány nemzetbiztonsági kabinetjének vezetője úgy nyilatkozott, nincs tudomása arról, hogy muzulmánok hazánkban is demonstrációt terveznének.
Ismert, Dánia legnépszerűbb napilapjában, a Jyllands-Postenben jelent meg Mohamed arca címmel tizenkét gúnyrajz. A sorozatot egy norvég lap, majd több európai újság – például a Magyar Hírlap és a Népszabadság – is leközölte.
Lengyel L. László, a Népszabadság Rt. vezérigazgatója úgy nyilatkozott: nem tartoznak bocsánatkéréssel, a rajzokat csak illusztratív jelleggel közölték, de vezércikkükben elismerték a muzulmánok érzékenységét. A Magyar Hírlap tegnap közleményben kért elnézést, amiért megjelentették a Mohamed-karikatúrát.
Eötvös Pál, a Magyar Újságírók Országos Szövetségének (MÚOSZ) elnöke lapunknak úgy fogalmazott: a szövetségnek nincs álláspontja az ügyben. Saját véleménye szerint a sajtószabadság nem terjedhet odáig, hogy azzal bárki érzékenysége megsérüljön.
Kábítószer-kereskedőket fogtak a rendőrök a Havanna-lakótelepen