Letiltott táncegyüttes

A hazánk és az arab országok közötti kulturális életet is károsan befolyásolja a két magyar lapban is utánközölt Mohamed-gúnyrajz: a százhalombattai Forrás táncegyüttes szíriai fellépését a szervezők a botrány miatt lemondták. A helyettes külügyi államtitkár tegnap a karikatúrákat nem, viszont a gúnyrajzok miatt kirobbant erőszakot és az európai külképviseleteket ért támadásokat elítélte.

2006. 02. 07. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hazánk és az arab országok közötti kulturális kapcsolatokban is károkat okozott a karikatúrabotrány. A százhalombattai Forrás táncegyüttes idén is részt vett volna a Selyemút kulturális fesztiválon Szíriában és Jordániában, de tegnap a szíriai kulturális minisztérium munkatársa arról tájékoztatta az együttes vezetőjét, hogy a magyarországi lapokban megjelent karikatúrák miatt mégsem jöhet szóba a fellépés a tavaszi és nyári kulturális eseményeken. Szigetvári József, a táncegyüttes vezetője lapunknak elmondta: tavaly a szekszárdi táncegyüttessel együtt olyan nagy sikerrel szerepeltek a két arab országban, hogy idén még több magyar fellépőre számítottak volna a szervezők, például a kortárstáncfesztiválon Bozsik Yvette és társulata szerepelt volna, a damaszkuszi színházi fesztiválon pedig az Új Színház. Ezt a gyümölcsöző kapcsolatot törte derékba a Mohamed-karikatúráknak a Magyar Hírlapban és Népszabadságban való megjelentetése – tette hozzá.
– A magyar kormány nem azonosul olyan megnyilvánulásokkal, amelyek alkalmasak bármely nép, vallás követői érzéseinek, meggyőződésének megsértésére, de a Külügyminisztériumnak nem feladata a sajtóban megjelentek minősítése – olvasható Polgár Viktor külügyi szóvivő tegnapi közleményében. Mint írta, ezt Várkonyi László helyettes külügyi államtitkár elmondta Libanon budapesti nagykövetének, akit tegnap délután fogadott. Várkonyi a karikatúrákat nem, viszont a gúnyrajzok miatt kirobbant erőszakot és az európai külképviseleteket ért támadásokat elítélte.
Gyurcsány Ferenc kormányfő ugyanakkor annak a meggyőződésének adott hangot, hogy a sajtószabadság nem terjedhet tovább, mint más emberek valláshoz, nemzeti hovatartozáshoz, politikai meggyőződéshez fűződő legszemélyesebb jogai, azaz ennek gyakorlása nem sérthet másokat.
Fodor Gábor (SZDSZ) a parlamentben azt közölte, senki nem szólhat bele abba, hogy egy magánkézben lévő újság mit közöl. Juhász Ferenc, a kormány nemzetbiztonsági kabinetjének vezetője úgy nyilatkozott, nincs tudomása arról, hogy muzulmánok hazánkban is demonstrációt terveznének.
Ismert, Dánia legnépszerűbb napilapjában, a Jyllands-Postenben jelent meg Mohamed arca címmel tizenkét gúnyrajz. A sorozatot egy norvég lap, majd több európai újság – például a Magyar Hírlap és a Népszabadság – is leközölte.
Lengyel L. László, a Népszabadság Rt. vezérigazgatója úgy nyilatkozott: nem tartoznak bocsánatkéréssel, a rajzokat csak illusztratív jelleggel közölték, de vezércikkükben elismerték a muzulmánok érzékenységét. A Magyar Hírlap tegnap közleményben kért elnézést, amiért megjelentették a Mohamed-karikatúrát.
Eötvös Pál, a Magyar Újságírók Országos Szövetségének (MÚOSZ) elnöke lapunknak úgy fogalmazott: a szövetségnek nincs álláspontja az ügyben. Saját véleménye szerint a sajtószabadság nem terjedhet odáig, hogy azzal bárki érzékenysége megsérüljön.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.