Nobel-díjasok az erdélyi egyetemért

Nobel-díjas tudósok és közel hetven akadémikus írta alá azt a nyílt levelet, amelyben a kolozsvári magyar tannyelvű Bolyai Tudományegyetem újraindítását sürgetik. A dokumentumot José Manuel Barossónak, az Európai Bizottság elnökének, Traian Basescu román államfőnek és Calin Popescu Tariceanu miniszterelnöknek címezték.

Pataky István
2006. 02. 09. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az aláírók között van többek között a francia Pierre-Gilles de Gennes, a fizikai Nobel-díj 1991-es kitüntetettje, az amerikai David H. Hubel, aki 1981-es orvosi Nobel-díjas és Oláh György, akit 1994-ben jutalmaztak Nobel-díjjal. Az aláírók emlékeztetnek arra, hogy a Bolyai Egyetem beolvasztása az alapvetően román tannyelvű Babes–Bolyai Tudományegyetembe egyike volt Nicolae Ceausescu személyes politikai győzelmeinek. A dokumentumot Hantz Péter, a kolozsvári egyetem adjunktusa mutatta be tegnap Budapesten. Az adjunktus, aki egyben a Bolyai Kezdeményező Bizottság szóvivője is, elmondta: olyan ügyről van szó, amely mögött teljes a nemzeti konszenzus.
*
Hantz Péter arra emlékeztetett, hogy az Európai Parlamentben mind a négy magyar párt képviselője támogatást nyújtott a kezdeményezés bemutatásakor. Az önálló Bolyai-egyetem újraindítását a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) is támogatja. Első lépésben a kezdeményező bizottság és az RMDSZ egyaránt elégedett lenne három magyar tannyelvű kar létrehozásával. Ezt tavaly novemberben száznegyvenkilenc oktató beadványban kérte az intézmény vezetőitől, de a kezdeményezés ez idáig az egyetemi és a politikai vezetők részéről egyaránt elutasításba ütközött.
Hantz Péter elmondta, amenynyiben nem történik elmozdulás az ügyben, egyfajta polgári engedetlenség veszi kezdetét azzal, hogy a Babes–Bolyai egyetem magyar oktatói visszahívják képviselőiket az intézmény vezető szerveiből. „A beláthatatlan következményekért azoknak kell viselniük a felelősséget, akik elutasítják a jogos követelést” – hangsúlyozta a szóvivő, aki egyben arra kérte a budapesti kormányt, vesse fel a kétoldalú magyar–román tárgyalásokon az önálló Bolyai kérdését, nem úgy, ahogyan azt a bukaresti közös kormányülésen tette.
Hantz Péter részletesen kitért a rendkívül nehéz helyzetben lévő erdélyi magyar nyelvű felsőoktatásra. Hivatalos kimutatások szerint Romániában a magyar diákok száma mindössze 29 ezer, ami 4,4 százalékos részaránynak felel meg, habár a magyarság az ország lakosságának 6,6 százalékát teszi ki. Ennél drámaibb adat, hogy a romániai magyar egyetemi hallgatóknak kevesebb mint fele, körülbelül tízezer diák tanul anyanyelvén, ami országos szinten 1,6 százaléknak felel meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.