Az aláírók között van többek között a francia Pierre-Gilles de Gennes, a fizikai Nobel-díj 1991-es kitüntetettje, az amerikai David H. Hubel, aki 1981-es orvosi Nobel-díjas és Oláh György, akit 1994-ben jutalmaztak Nobel-díjjal. Az aláírók emlékeztetnek arra, hogy a Bolyai Egyetem beolvasztása az alapvetően román tannyelvű Babes–Bolyai Tudományegyetembe egyike volt Nicolae Ceausescu személyes politikai győzelmeinek. A dokumentumot Hantz Péter, a kolozsvári egyetem adjunktusa mutatta be tegnap Budapesten. Az adjunktus, aki egyben a Bolyai Kezdeményező Bizottság szóvivője is, elmondta: olyan ügyről van szó, amely mögött teljes a nemzeti konszenzus.
*
Hantz Péter arra emlékeztetett, hogy az Európai Parlamentben mind a négy magyar párt képviselője támogatást nyújtott a kezdeményezés bemutatásakor. Az önálló Bolyai-egyetem újraindítását a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) is támogatja. Első lépésben a kezdeményező bizottság és az RMDSZ egyaránt elégedett lenne három magyar tannyelvű kar létrehozásával. Ezt tavaly novemberben száznegyvenkilenc oktató beadványban kérte az intézmény vezetőitől, de a kezdeményezés ez idáig az egyetemi és a politikai vezetők részéről egyaránt elutasításba ütközött.
Hantz Péter elmondta, amenynyiben nem történik elmozdulás az ügyben, egyfajta polgári engedetlenség veszi kezdetét azzal, hogy a Babes–Bolyai egyetem magyar oktatói visszahívják képviselőiket az intézmény vezető szerveiből. „A beláthatatlan következményekért azoknak kell viselniük a felelősséget, akik elutasítják a jogos követelést” – hangsúlyozta a szóvivő, aki egyben arra kérte a budapesti kormányt, vesse fel a kétoldalú magyar–román tárgyalásokon az önálló Bolyai kérdését, nem úgy, ahogyan azt a bukaresti közös kormányülésen tette.
Hantz Péter részletesen kitért a rendkívül nehéz helyzetben lévő erdélyi magyar nyelvű felsőoktatásra. Hivatalos kimutatások szerint Romániában a magyar diákok száma mindössze 29 ezer, ami 4,4 százalékos részaránynak felel meg, habár a magyarság az ország lakosságának 6,6 százalékát teszi ki. Ennél drámaibb adat, hogy a romániai magyar egyetemi hallgatóknak kevesebb mint fele, körülbelül tízezer diák tanul anyanyelvén, ami országos szinten 1,6 százaléknak felel meg.
Itt van minden, amit a csütörtöki Allah Akbar-os bombafenyegetésről tudunk