Választási megállapodást írt alá a napokban a Fidesz és a Vállalkozók Pártja. A nagyobbik ellenzéki pártnak a Nemzeti Fórum és a KDNP után ez volt a harmadik ilyen jellegű megállapodása. Mit várnak az együttműködéstől?
– Az elmúlt időszakban sajnos nem volt valódi érdekképviseletük a kis- és a középvállalkozóknak a parlamentben. Ezen szeretnénk változtatni. A megállapodásnak köszönhetően szinte már most kijelenthető, hogy az új összetételű Országgyűlésben legkevesebb négy képviselőnk lesz majd bent, akik a Szövetség országos, illetve területi listájának befutó helyein szerepelnek. Mellettük két egyéni jelöltünket is támogatja a Fidesz: egyiket Heves, másikat pedig Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében.
– Pártja 2001-ben még a Dávid Ibolya által életre hívott, kérészéletű Békejobb mozgalomban bukkant föl, illetve 2004-ben az európai parlamenti választásokon is együttműködött az MDF-fel. Tavaly év eleje óta azonban egyre szorosabb kapcsolatba kerültek a Fidesszel, és az utóbbi hónapokban már sejthető volt, hogy előbb-utóbb szövetségre lépnek. Miért döntöttek végül a Fidesz mellett?
– Roppant egyszerű a magyarázat. A Vállalkozók Pártja hazai és külföldi tapasztalatokra építve hónapokkal ezelőtt kidolgozott egy tíz pontból álló programot a magyar kis- és középvállalkozások helyzetének javítására. Ezzel a javaslatcsomaggal több pártot megkerestünk, de egyedül a Fidesz volt az, amely támogatta az elképzeléseinket, és ezek nagy részét – elsősorban a radikális adó- és járulékcsökkentést – saját programjába is beépítette. A két szervezet közötti kapcsolat az utóbbi időszakban annyira szorossá vált, hogy immár nem csupán választási, hanem több ciklusra szóló együttműködésben gondolkodunk.
– Melyek a tízpontos program főbb elemei?
– A magyar gazdaság gerincét a kis- és a közepes vállalkozások alkotják, amelyek azonban tőkeszegények, és ez az egész magyar gazdaságra kedvezőtlen hatással van. Éppen ezért fontosnak tartjuk ezeknek a vállalkozásoknak a feltőkésítését. Megengedhetetlen, hogy a magyarok a saját hazájukban hátrányban legyenek a külföldi – elsősorban multinacionális – cégekkel szemben. Miközben Európa-szerte a közbeszerzések mintegy hetven százalékát a hazai és harminc százalékát a külföldi vállalkozók nyerik, nálunk ez pont fordítva van. Első lépésben azt szeretnénk elérni, hogy a hazánkban kiírt közbeszerzések legkevesebb felét az állami támogatásokkal és a jelenleginél kedvezőbb hitelekkel megerősített magyar vállalkozások nyerjék. Programunkban kiemelt helyet foglal el a magyar áruk és a hungaricumok védelme, valamint a jövedéki törvény megreformálása. Nem maradhat el az adók és a járulékok radikális csökkentése sem, amelyek révén rengeteg új munkahely jön majd létre. Ezzel egyrészt visszaszorul a feketemunka, másrészt nő az állam bevétele. A rémhírterjesztés kategóriájába sorolható az a kormányzati propaganda, amely szerint például a tb-járulék csökkentése miatt veszélybe kerülhet az egészségkassza és a nyugdíjak kifizetése.
– Terveik között szerepel az egykulcsos adórendszer bevezetése is, viszont ezt a Fidesz nem támogatja.
– Folyamatosan egyeztetünk a legnagyobb ellenzéki párttal erről a kérdésről, és én úgy érzem, van esély arra, hogy közös nevezőre jussunk. A Vállalkozók Pártja azt szeretné, ha egykulcsos, 18 százalékos adórendszert vezetnénk be. Számos külföldi példa is bizonyítja ennek a rendszernek az előnyeit.
– Milyennek látja a hazai vállalkozások helyzetét? Valóban rosszabbul élnek – ahogy azt a Fidesz utcai plakátjai is hirdetik –, mint négy esztendővel ezelőtt?
– Tapasztalataim szerint sokkal roszszabb helyzetben vannak, mint a Medgyessy-kormány hatalomra jutásakor. Ráadásul ezt nemcsak én látom így, hanem a több százezer hazai vállalkozó döntő többsége is. Nem véletlen, hogy a Creditreform minap nyilvánosságra hozott jelentése szerint a kelet- és közép-európai uniós tagállamok közül hazánkban regisztrálták a legtöbb vállalati csődöt tavaly. Amíg olyan kormány van hatalmon, amely jogtalanul visszatarthatja a vállalkozások által visszaigényelt áfát, vagy amely nem segít a körbetartozások súlyos problémájának megoldásában, addig nem lesz változás. Márpedig változás kell. Patrióta gazdaságpolitikára van szükség. Nem kedvezőtlen hitelekkel, hanem viszsza nem térítendő támogatásokkal kell segíteni a magyar vállalkozásokat. A hírek szerint ezt szolgálja majd a Fidesz új Széchenyi-terve, de ennek pontos részletei még nem ismeretesek.
– A vállalkozók életét azonban nem csak a körbetartozás és az áfa-visszafizetés késleltetése nehezítheti meg…
– Való igaz. Komoly probléma, hogy egyes hatóságok szinte rettegésben tartják a törvénytisztelő vállalkozókat, lényegtelen, apró-cseprő ügyek miatt vegzálják őket, és sokszor indokolatlanul magas bírságokat is kiszabnak rájuk. Ehelyett először figyelmeztetni kéne őket, és csak akkor büntetni, ha a figyelmeztetés nem használ.
– Azonban a jelek szerint nem minden vállalkozót vegzálnak egyformán. Egyesek azt is nyugodtan megtehetik, hogy be nem jegyzett, tehát nem létező fantomcég ügyvezetőjeként írnak alá dokumentumokat, és a súlyos törvénysértés ellenére még csak bírságot sem szabnak ki rájuk…
– Mély megdöbbenéssel figyeltük a miniszterelnök cégeiről szóló sajtóhíreket. Ha ezek az állítások igazak, az a hazai kis- és középvállalkozások arcul csapását jelenti. Hiszen amíg Gyurcsány Ferenc „vállalkozóként” évekig jogszerűtlenül adhatta ki magát egy olyan nem létező cég ügyvezetőjének, amely közvetve részt vett milliárdos állami vagyon privatizálásában, és mindezt az állami szervek tudtával tehette, addig az egyszerű törvénytisztelő vállalkozókat számos hatóság zaklatja és bírságolja meg sok százezer forintra a legkisebb szabálytalanságokért, olykor figyelmeztetés nélkül is. Ez a „törvényenfelüliség” súlyosan rombolja a hazai vállalkozások üzleti és etikai morálját, a vállalkozókról kialakult társadalmi képet. Hogyan lehet elvárni a jogszabályok betartását a vállalkozóktól, ha a példa szerint az ország vezetője sem hajlandó erre? Ezúton is arra kérem a miniszterelnök urat, hogy a lehető legrövidebb időn belül tisztázza magát a törvénysértés gyanúja alól.
Kábítószer-kereskedőket fogtak a rendőrök a Havanna-lakótelepen