Péterfalvi Attila adatvédelmi biztos a napokban lezárta az MSZP és a Fidesz tavalyi telefonos kampányának vizsgálatát. Az ombudsman lapunknak elmondta, vizsgálata során nem derült ki, hogy az MSZP telefonos kampányával megbízott társaság, a SzondaPhone Kft. hogyan juthatott titkosított telefonszámok birtokába. Az MSZP kampányával kapcsolatos panaszok egy része éppen azt sérelmezte, hogy titkos számokra is érkeztek szocialista hívások, de az ombudsman jogköre nem terjed ki ennek átfogóbb vizsgálatára. Az adatvédelmi biztos különösnek nevezte, hogy miközben a T-Com kizárólag nyilvános telefonszámokat tartalmazó adatbázist bocsátott a SzondaPhone rendelkezésére, addig a SzondaPhone által föltárcsázott számok egy része mégis titkosított volt. A Fidesz akciójával kapcsolatban viszont nem érkezett ilyen jellegű panasz – közölte az ombudsman.
Péterfalvi Attila az MSZP és a Fidesz telefonos kampányában sem talált a személyes adatok védelme szempontjából jogsértést, ugyanakkor mindkettő esetében sérült az elektronikus hírközlésről szóló törvény. Az ombudsman az említett jogszabály alapján megállapította, „az emberi beavatkozás nélküli, automatizált hívórendszer az előfizető tekintetében csak akkor alkalmazható közvetlen üzletszerzési vagy tájékoztatási célra, ha ehhez az előfizető előzetesen hozzájárult. Ez a rendelkezés az előfizetők magánéletének védelmét szolgálja azáltal, hogy sem üzletszerzési, sem – jelen esetben – politikai tájékoztatási célból ne lehessen kéretlenül (még telefonhívás útján sem) a polgárok magánéletébe avatkozni”.
Péterfalvi Attila kiemelte, az MSZP-s akció során csak azoknak az adatai maradtak bent az adatbázisban, akik ehhez hozzájárultak. Emlékeztetett, az MSZP kampányával nyolc, a Fideszével kapcsolatban öt panaszos beadvány érkezett még tavaly a hivatalához, amelyek alapján a vizsgálatot elrendelte. Az adatvédelmi biztos internetes oldalán tegnap óta részletes információk olvashatók az ügyről.
Kábítószer-kereskedőket fogtak a rendőrök a Havanna-lakótelepen