Három és fél millió vagyoni, míg meghurcolása miatt húszmillió forintos nem vagyoni kártérítést követel a magyar államtól a Papa néven ismert egykori fedett nyomozó, Sándor István az előzetes letartóztatásban eltöltött fél év, illetve az ügyvédi munkadíj költségei miatt – tudta meg lapunk. A tavaly decemberben bűncselekmény hiányában felmentett nyugalmazott rendőr ügyvédje, Hegedűs László közölte: a napokban nyújtotta be keresetét a Fővárosi Bíróságra. Az egykori nyomozó lapunknak elmondta: a kártérítés összege nem tartalmazza az előzetes letartóztatásban eltöltött idő alatt elmaradt hasznát. – Ha ezt is kiszámolnánk, horribilis összeg jönne ki – fejtette ki Sándor István. A volt rendőr ugyanis egyéni vállalkozóként dolgozott leszerelése után, főleg magánnyomozói munkát végzett. Elmondása szerint letartóztatása miatt azonban elfordultak tőle ügyfelei, s két-három évig nem állt szóba vele senki.
*
A per előkészületei mellett Sándor István könyvet ír, illetve dokumentumfilm elkészítésén ügyködik. Mindkét mű arról szól: hogyan látta a kilencvenes évekbeli olajosvilágot. A munka a volt fedett nyomozó parlamenti olajbizottság előtt tett vallomása alapján indult.
Miként arról lapunk beszámolt: tavaly decemberben a Legfelsőbb Bíróság (LB) felülvizsgálati tanácsa bűncselekmény hiányában felmentette Sándor István nyugalmazott rendőrtisztet a hivatalos személy által elkövetett közokirat-hamisítás, valamint hivatali visszaélés alól. A döntésről akkor az LB büntetőkollégiumának vezetője, Kónya István lapunknak elmondta: a hivatali visszaélés büntetőjogi ismérveinek lényeges elemei hiányoztak a másodfokú ítéletből. Nem történt például kötelességszegés, de jogtalan hátrányt sem okozott a vádlott senkinek, illetve előnyt sem szerzett. A közokirat-hamisítás megállapításához pedig a társadalomra való veszélyesség eleme hiányzott. Mindezek nélkül viszont nem lehetett egyik bűncselekményt sem a vádlott terhére róni – fogalmazott a bíró. Sándor István fél évig volt előzetes letartóztatásban, a büntetőper 2002 májusában kezdődött a Fővárosi Bíróságon. A vádirat szerint Papa a bűncselekmények felderítésében eljáró hatóságok elöl barátjára, P. Jánosra nézve terhelő bizonyítékokat viszszatartott, így jogtalan előnyt nyújtott neki. Azt is a terhére rótták, hogy félmillió forintot vett át azért, hogy a rendőrség ne vegye őrizetbe egy súlyos közlekedési baleset okozóját. Továbbá az Energol Rt. olajszőkítései miatt indult bűnügyben az egyik későbbi vádlottról jogellenesen gyűjtött bizonyítékot. Első fokon a bíróság minden vádpont alól felmentette a nyugalmazott tisztet, de a Fővárosi Ítélőtábla az utóbbi ügy miatt jogerősen elmarasztalta, s hatszázezer forintos pénzbüntetésre ítélte.
Vasárnap délelőttönként családi programokkal várja az érdeklődőket a Nemzeti Színház