Sanghaji bevetésen a kínai Mata Hari

Egy kínai kémnő okozta a halálát a sanghaji japán főkonzulátus diplomatájának – nyilatkozott nemrégiben Aszó Taró. A japán külügyminiszter kijelentése tovább rontotta az amúgy is mélyponton levő kínai–japán kapcsolatokat, amely a szemben álló hatalmaknak nem áll érdekében. Kína szerint Tokió ezzel igazolja, hogy a jövőben megerősíti saját titkosszolgálatát.

2006. 02. 21. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tegnap Aszó Taró kijelentését úgy magyarázta, ő csak egy lehetséges forgatókönyvet írt le a 2004. májusi tragikus eseménnyel kapcsolatban, s ez a történet teljesen nyilvánvalónak tűnik a diplomata búcsúlevele alapján. „Nem árulhatom el a hazámat” – írta a Jomiuri Simbun napilap szerint utolsó üzenetében az öngyilkos.
A diplomata – akinek személyazonosságát soha nem fedték fel, csak azt lehet tudni, hogy egy kommunikációért felelős mérnök volt – a gyanú szerint kapcsolatba került egy szép nővel, valószínűleg egy karaoke bár hoszteszével. Tokióban úgy tartják, hogy az említett hölgy a kínaiak ügynöke volt, s rajta keresztül a titkosszolgálat zsarolta a konzulátus alkalmazottját. Értékes információkat kértek tőle azért, hogy ne tudódjon ki tiltott kapcsolata: a tokiói külügyminisztérium szerint a japán nagykövetségek és konzulátusok által a belső kommunikáció során használt, titkos kódokat akarták megtudni a kínaiak, a japán Bunsun hetilap pedig úgy tudja, hogy a kért adatok a sanghaji konzulátus munkatársainak nevei voltak, valamint azon repülőgépek adatai, amelyek a bizalmas dokumentumokat szállítják Japánba. Mivel a diplomata ezeket nem volt hajlandó elárulni, ám nem tudta bevallani kudarcát főnökeinek és családjának, inkább a halálba menekült. Bár semmilyen jel nem mutat arra, hogy valóban átadott volna a közelebbről nem azonosított nőnek bármilyen információt, ennek ellenére az óvintézkedéseket megtették a japán diplomáciában.
Az eset felhívta a figyelmet a védelmi rendszer egy kevéssé felügyelt részére, amelyet komolyan fognak venni a jövőben az ígéretek szerint. Ez pedig a férfi diplomaták hiúsága. „A legtöbb diplomata nem túl jó megjelenésű ember, ezért képzésük során figyelmet kellene fordítani arra a helyzetre, ha nőkkel kerülnek kapcsolatba” – fogalmazta meg aggályait Aszó Taró meglepő nyíltsággal. Koidzumi Dzsunicsiro miniszterelnök egy hónappal ezelőtt figyelmeztette a diplomatákat, hogy az ellenség „csábítással próbál titkos információkhoz jutni”. Az eset óta a Kínában levő nagykövetség és a japán konzulátusok munkatársai fokozott figyelemmel kötelesek eljárni magánéletükben is, kivédendő a kémtevékenységet. Peking természetesen felháborodottan utasította vissza a „kémnőelméletet”, amelyért Japán már többször tiltakozott hivatalos formában is. Kína úgy tartja, ősi ellensége ezzel a mesével igazolja, hogy a jövőben megerősíti saját titkosszolgálatát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.