Hemogenetikusok meghallgatásával folytatódott tegnap a kecskeméti maffiaper tárgyalása a Bács-Kiskun Megyei Bíróságon. Az előző alkalommal a korábban elkészült DNS-összehasonlítás kiegészítését rendelte el a bíróság. A szakértő egy amerikai laboratóriumban elvégezte ezt, s megerősítette a hazai eredményt. Eszerint a nyomozáskor lefoglalt fegyvereken a négy vádlott, Cs. Zsigmond, M. Richárd, Á. Zsolt és N. Endrigo mintáihoz hasonló DNS-nyomot rögzítettek. A harmadrendű vádlott, Cs. Zsigmond védője egy másik hemogenetikust kért fel annak bizonyítására, hogy az elvégzett vizsgálat nem alkalmas a személyek azonosítására. A Semmelweis Egyetem Igazságügyi Orvostani Intézet DNS-laborjának vezetője, Lászik András leegyszerűsített előadása szerint az egy anyától származó embereknek azonos típusú sejtszervei vannak, így azok vizsgálata nem azonosítja az egyéneket. Sőt nem rokon embereknél is előfordulhat egyezés. Míg a DNS-molekula sejtmagja még testvéreknél is különbözik, ezért ennek elemzése alkalmas arra, hogy egy személyt azonosítsanak. Az ügyben viszont az előbbi vizsgálatára volt csak lehetőség, ráadásul kevert, több embertől származó mintán. A sejtszervek analizálása több személy esetén csak arra lehet alkalmas, hogy a szakértő elvesse a mintán nem található DNS-profilokat – állította Lászik András. Tehát nem zárható ki, hogy négy vádlott mintája szerepel a fegyvereken, ugyanakkor ez nem bizonyítható jelenlét.
A bíróság által felkért szakértő, Egyed Balázs szerint viszont nem problémás a kevert minták elemzése, mivel erre nemzetközileg is elfogadott módszerek állnak rendelkezésre. Azt a hemogenetikus sem vitatta, hogy a vizsgálat az anyai genetikai vonalak azonosságát tárhatja csupán föl. – Ha viszont arra a kérdésre kell válaszolni, hogy Cs. Zsigmondtól származik-e az egyik minta, azt kell mondanom, igen, csupán az a kérdés: milyen mértékben volt jelen a bűntárgyon – mondta a vérnyomszakértő.
A hemogenetikusok meghallgatása után a helyszíni szemlékről készült videofelvételeket tekintették meg az érintettek, majd lezárult a bizonyítási eljárás. Jövő kedden az ügyész perbeszéde következik, amelyre az azt követő napokban reagálhatnak a védők. A tervek szerint egy hónapon belül elsőfokú ítéletet hirdet a bíróság.
Ismeretes: R. Lászlót és tíz társát bűnszervezetben elkövetett fegyvercsempészettel, illetve emberölés előkészületével vádolja az ügyészség.
Vasárnap délelőttönként családi programokkal várja az érdeklődőket a Nemzeti Színház