Eljött az idő, hogy komolyan elgondolkozzunk azon, van-e értelme megtartani a nemzetegyesítési bizottságot és az ezzel kapcsolatos irányelveket – jelentette ki Csen Suj-pien tajvani elnök. Ez a testület határozza meg azt az irányvonalat, amely mentén Tajvan és Kína egyesülése megtörténhet, mégpedig diplomáciai és békés úton. Erre hároméves tervet dolgoztak ki, amelyet a bizottságnak kellene végrehajtania. A testület azonban 1999 áprilisában ült össze utoljára, s a költségvetését is minimálisra csökkentették. Csen elnök úgy vélte, Kína katonai fenyegetésének árnyékában nincs értelme fenntartani a testületet.
Adam Ereli, az amerikai külügyminisztérium helyettes szóvivője Csen Suj-pien holdújévi beszédére reagálva leszögezte: az Egyesült Államok minden egyoldalú lépést ellenez, amely megváltoztatná a Kína és Tajvan közötti status quót.
Pekingi oldalról Tajpej döntését meglehetősen barátságtalan lépésnek nevezték, mivel szerintük ezzel távolabb került a végső megoldás. Kína szerint a hivatal megszüntetése „katasztrófát” idéz elő, ám hogy pontosan mit ért ez alatt, azt nem részletezte. Hu Csin-tao kínai elnök az állami televízióban személyesen közölte: Peking folytatja a békés országegyesítés iránti törekvését, ám „abszolút nem engedi, hogy Tajvan elszakadjon az anyaországtól”.
Magyar Pétert nem zavarja öccse támogatása