Tajvan felbőszítette Pekinget

2006. 03. 01. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Eljött az idő, hogy komolyan elgondolkozzunk azon, van-e értelme megtartani a nemzetegyesítési bizottságot és az ezzel kapcsolatos irányelveket – jelentette ki Csen Suj-pien tajvani elnök. Ez a testület határozza meg azt az irányvonalat, amely mentén Tajvan és Kína egyesülése megtörténhet, mégpedig diplomáciai és békés úton. Erre hároméves tervet dolgoztak ki, amelyet a bizottságnak kellene végrehajtania. A testület azonban 1999 áprilisában ült össze utoljára, s a költségvetését is minimálisra csökkentették. Csen elnök úgy vélte, Kína katonai fenyegetésének árnyékában nincs értelme fenntartani a testületet.
Adam Ereli, az amerikai külügyminisztérium helyettes szóvivője Csen Suj-pien holdújévi beszédére reagálva leszögezte: az Egyesült Államok minden egyoldalú lépést ellenez, amely megváltoztatná a Kína és Tajvan közötti status quót.
Pekingi oldalról Tajpej döntését meglehetősen barátságtalan lépésnek nevezték, mivel szerintük ezzel távolabb került a végső megoldás. Kína szerint a hivatal megszüntetése „katasztrófát” idéz elő, ám hogy pontosan mit ért ez alatt, azt nem részletezte. Hu Csin-tao kínai elnök az állami televízióban személyesen közölte: Peking folytatja a békés országegyesítés iránti törekvését, ám „abszolút nem engedi, hogy Tajvan elszakadjon az anyaországtól”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.