Teherán mentheti meg a Palesztin Hatóságot

A Hamász bárkivel hajlandó tárgyalásokat folytatni, csak Izraellel nem – jelentette ki a szervezet politikai igazgatója, Hálid Mesál. A Hamász választási győzelme jelentős pénzügyi gondokat jelent a Palesztin Hatóság számára, így a közeljövőben várhatóan több országba, így például Oroszországba fognak utazni a Hamász képviselői, hogy támogatást szerezzenek, ám a segítséget elsősorban az iszlám világtól várhatják.

2006. 02. 25. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Oroszország már a kezdetekkor bejelentette, szükség esetén gyorssegéllyel biztosítaná a palesztin lakosság életfeltételeinek fennmaradását. Ez azonban még semmit nem old meg, a Hamász vezette hatóságnak ugyanis teljesen új támogatói rendszert kell felépítenie. Az évtizedek alatt kidolgozott, és főként az 1993-as oslói megállapodás után jelentőssé váló pénzügyi hálózat legfontosabb tagjai – így az Egyesült Államok és az Európai Unió – nem hajlandó közvetlen támogatást nyújtani a Hamásznak, mivel szerinte a segélyt terrorakciók finanszírozására használná. Izrael emellett minden egyes sékelt vissza kíván tartani a Hamász-kormánytól, még a neki jogosan járó palesztin adó-visszatérítéseket is. A pénzügyi összeomlás megakadályozására így két út áll: vagy új támogatókat szereznek, vagy a lakosságnak szánt szociális segélyeket veszik el a néptől.
Az oroszok adománya egyértelműen ez utóbbi fajtából való, a nagylelkűen felajánlott összeget így nem is illendő lefoglalni politikai célokra. Szergej Lavrov külügyminiszter a segély tényét tárgyalópartnereinek is elmondta, amikor a közel-keleti kvartett (Oroszország mellett az Egyesült Államok, az ENSZ és az Európai Unió) tagjai elemezték a palesztin választások után kialakult helyzetet. A krízishelyzet kialakultakor a Mozlim Testvériség és Irán együtt szólították fel az iszlám országokat, hogy támogassák a Palesztin Hatóságot. Teherán később fogadta a Hamász képviselőit, és megnyugtatta őket, ha kitartanak eddigi álláspontjuk mellett, Irán pótolja a nyugati országok visszavonulása miatt kieső bevételeket. Ez az amerikaiak részéről nagyjából 400 millió dollár volt 2005-ben, míg az összes adomány értéke elérte az 1,1 milliárd dollárt. Ezek szerint csak akkor kapják meg a pénzt Irántól, ha Izraelt nem fogadják el, a palesztin menekültek visszatérési jogát fenntartják, valamint palesztin állam kikiáltására törekszenek, amelynek Jeruzsálem a fővárosa. A Mozlim Testvériség arra szólította fel tagjait és szimpatizánsait, hogy bevételeik negyedét a palesztinoknak ajánlják fel. Az Iszlám Konferencia Szervezete pedig úgy tervezi, hogy saját donorhálózatot hoz létre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.