Oroszország már a kezdetekkor bejelentette, szükség esetén gyorssegéllyel biztosítaná a palesztin lakosság életfeltételeinek fennmaradását. Ez azonban még semmit nem old meg, a Hamász vezette hatóságnak ugyanis teljesen új támogatói rendszert kell felépítenie. Az évtizedek alatt kidolgozott, és főként az 1993-as oslói megállapodás után jelentőssé váló pénzügyi hálózat legfontosabb tagjai – így az Egyesült Államok és az Európai Unió – nem hajlandó közvetlen támogatást nyújtani a Hamásznak, mivel szerinte a segélyt terrorakciók finanszírozására használná. Izrael emellett minden egyes sékelt vissza kíván tartani a Hamász-kormánytól, még a neki jogosan járó palesztin adó-visszatérítéseket is. A pénzügyi összeomlás megakadályozására így két út áll: vagy új támogatókat szereznek, vagy a lakosságnak szánt szociális segélyeket veszik el a néptől.
Az oroszok adománya egyértelműen ez utóbbi fajtából való, a nagylelkűen felajánlott összeget így nem is illendő lefoglalni politikai célokra. Szergej Lavrov külügyminiszter a segély tényét tárgyalópartnereinek is elmondta, amikor a közel-keleti kvartett (Oroszország mellett az Egyesült Államok, az ENSZ és az Európai Unió) tagjai elemezték a palesztin választások után kialakult helyzetet. A krízishelyzet kialakultakor a Mozlim Testvériség és Irán együtt szólították fel az iszlám országokat, hogy támogassák a Palesztin Hatóságot. Teherán később fogadta a Hamász képviselőit, és megnyugtatta őket, ha kitartanak eddigi álláspontjuk mellett, Irán pótolja a nyugati országok visszavonulása miatt kieső bevételeket. Ez az amerikaiak részéről nagyjából 400 millió dollár volt 2005-ben, míg az összes adomány értéke elérte az 1,1 milliárd dollárt. Ezek szerint csak akkor kapják meg a pénzt Irántól, ha Izraelt nem fogadják el, a palesztin menekültek visszatérési jogát fenntartják, valamint palesztin állam kikiáltására törekszenek, amelynek Jeruzsálem a fővárosa. A Mozlim Testvériség arra szólította fel tagjait és szimpatizánsait, hogy bevételeik negyedét a palesztinoknak ajánlják fel. Az Iszlám Konferencia Szervezete pedig úgy tervezi, hogy saját donorhálózatot hoz létre.
Ukránbarát és bevándorláspárti paktumot kötött az Európai Néppárt és a baloldal – Magyar Péter és a Tisza Párt is jóváhagyta a megállapodást