Valószínűnek tartják a szakemberek, hogy a madárinfluenza emberre is veszélyes, H5N1 vírusa bukkant fel Bács-Kiskun megyében. Szerencsére az elmúlt napokban nem érkezett jelzés tömeges madárpusztulásról – fogalmazott tegnap Süth Miklós országos főállatorvos. Tegnap estig az ország különböző területeiről több mint húsz elhullott madár teteméből küldtek mintát az Országos Állategészség-ügyi Intézetbe – tette hozzá. Nagybaracska és Csátalja három kilométeres körzetében továbbra is érvényes a zár, amely azt jelenti, hogy minden áthaladót ellenőriznek, nem visznek-e magukkal olyasvalamit, ami a madárinfluenza-vírust terjesztheti. Az érintett települések csaknem ezer udvarát már felmérték az állatorvosok, ötvenkettő kivételével, de ezeket is hamarosan meglátogatják. Számba vettek minden ott tartott madarat, és így azonnal vizsgálódhatnak, ha egy is elpusztul közülük. Elővigyázatosságból két udvarban több mint húsz háziszárnyas leölését rendelték el. Süth Miklós szerint ezek a szárnyasok nem tűntek betegnek, azonban érintkeztek azokkal a hattyúkkal, amelyek szervezetében kimutatták a vírust.
*
Baranyában és Tolnában ugyan még nem találtak madárinfluenzától elhullott szárnyast, de az ellenőrző intézkedések kiterjednek a két megye négy településére.
A kormány kártalanítja azokat az állattartókat, akiknek a szárnyasait a madárinfluenza veszélye miatt leölik. A kártalanítás azonban csak azoknak jár, akiknek nem róható fel olyan cselekedet, ami az állatok elpusztítását indokolná. Az előbb említett több mint húsz háziszárnyas után nem jár kártérítés, az ott élők ugyanis annak ellenére vitték haza ápolni a láthatóan beteg hattyúkat, hogy az utóbbi hónapokban a média számtalanszor felhívta a figyelmet ennek veszélyeire – mondta Süth Miklós.
A kormány tájékoztató kampányt indít jövő héten a madárinfluenzáról. Kedden az országos, szerdán pedig a regionális lapokban fizetett hirdetésként teszik közzé a legfontosabb tudnivalókat. Ennek költsége várhatóan 15 millió forint lesz. Kinyomtatnak továbbá több százezer szórólapot, amelyet eljuttatnak például a háziorvosi rendelőkbe, a patikákba, a kórházak betegfelvételi részlegébe, a rendőröknek, a vám- és pénzügyőröknek, az iskoláknak és az állattartóknak – közölte Batiz András. A szóvivő úgy fogalmazott: a madárinfluenzának nincs pártállása, ennek a témának tabunak kellett volna maradnia a politikában, mint ahogy az más országokban történt. Magyarország azonban kivétellé vált, hiszen egyes ellenzéki politikusok légből kapott információk alapján azt állították, hogy a kormány késve reagált a betegség megjelenésére. A kormányszóvivő szerint időben léptek, s ennek alátámasztására az Európai Bizottság egy levelét idézte, amely szerint a magyar kormány megfelelően cselekedett.
Gyanús esetek. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szakértői tegnap megállapították, hogy Romániában nagy a veszélye a madárkór emberre terjedésének. Ugyanis az országban lakók csaknem a felénél nincs vezetékes ivóvíz és csatornahálózat – írta a Reuters. Ember eddig nem betegedett meg, azonban a szakemberek ezt szerencsének tekintik. Romániában veszélyt jelent, hogy a gyerekek gyakran játszanak fertőzött vagy elpusztult madarakkal – mondta Guenael Rodier, a WHO egyik munkatársa.
Bár Csehországban még nem jelent meg a kór, az elhullott állatokat már most be kell jelenteni, és tilos a szárnyasok piaca, illetve szabadban tartása – írta a távirati iroda. A rendelet egyelőre nem vonatkozik a családi házaknál tartott szárnyasokra. Eddig 650 ezer adag Tamiflu készítményt szereztek be, és ezt az év végéig további hatszázezer dózis egészíti ki – közölte Michael Vít cseh tiszti főorvos.
Horst Seehofer német mezőgazdasági miniszter tegnap azt mondta, hogy országukba kelet felől érkezett énekes hattyúk hurcolhatták be a madárinfluenza H5N1-es vírusát. Németországban eddig több mint kéttucatnyi elhullott madárnál állapították meg a kórokozó emberre is veszélyes változatát.
Közben Egyiptomban is kimutatták a madárkór jelenlétét. A hatóságok azt még nem tudták megmondani, hogy az emberre is veszélyes H5N1-es alfajáról van-e szó, de a WHO egyik vezető kairói képviselője tegnap biztosan állította, hogy ez az alfaj pusztít Egyiptomban. Gyanús eseteket vizsgálnak Hollandiában, Görögországban, Franciaországban, valamint Ausztriában, Szlovákiában és Boszniában is.
Tűzfalcsoport: Magyar Péter durva politikai támadást indított az igazságszolgáltatással szemben