Véres választás Nepálban

Legalább kilenc ember vesztette életét tegnap Nepálban, amikor maoista gerillák megpróbálták megzavarni a választásokat. A katmandui kormány ugyanis közölte, mindenkire halál vár, aki a hét éve megígért voksolást akadályozza, s ha törik, ha szakad, rendet teremt.

2006. 02. 09. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kissé csökkenti a bejelentés értékét, hogy egyetlen nemzetközi megfigyelőt sem hívtak meg a választások ellenőrzésére, mondván, szükségtelen a jelenlétük. Az is igaz, hogy bizonyos területeken nem is tudnának mit ellenőrizni, ugyanis a szavazást nem tartják meg. Az országot évtizedek óta sanyargató maoista gerillák általános sztrájkot és bojkottot hirdettek a szavazás előtt egy héttel, és kemény bosszút ígértek mindenkinek, akik mégis részt vesznek a voksoláson. A BBC tudósítója egy katmandui választókörben az első 15 perc során három szavazópolgárt talált, óriási katonai erővel körülvéve. Jelöltek hiányában az ország 36 városában tartanak csak választást, 22 helyen viszont vagy egyetlen jelölt indul a posztért, vagy senki, az emberek ugyanis nem merik megméretni magukat. A maoisták felelősek egyébként legalább két bátor jelölt haláláért, és a négyezer jelölt közül legalább hatszázan az ilyen erőszakcselekmények miatt léptek vissza a választásoktól.
Ám nem a maoisták jelentik az egyetlen gondot a polgároknak. A legtöbb ellenzéki párt szintén bojkottálja a választást, mivel szerintük csak egyszerű színjáték folyik az országban, amelyet az uralkodó szervezett. Gyanendra király megígérte, hogy 2007 áprilisáig az urnákhoz szólítják a lakosságot, így megtisztulhat a nepáli politikai káosz. Az ellenzék szerint egyértelmű, hogy ilyen elcsalt, képviselők és külföldi megfigyelők nélküli választások útján kívánja megerősíteni Gyanendra király az ölébe pottyant hatalmat. Öt évvel ezelőtt fivére, Birenda herceg házasságát az öreg király meg akarta akadályozni. A szerelmes – és fegyverrajongó – ifjú szembeszegült atyja akaratával, és részegen egész családját kiirtotta, végül önmagával is végzett. A kevés életben maradt királyi sarj közül Gyanendra lett Nepál uralkodója, akinek elsősorban a maoistákkal kell dűlőre jutnia. Közös pont nem nagyon található a jelenlegi berendezkedés és a gerillák világképe között. A fegyveresek kommunista népköztársaságot akarnak, Gyanendra király pedig abszolút uralkodó, aki még a kormányt is rendszeresen leváltja. Bár saját bevallása szerint hisz a demokráciában és a többpártrendszerben, szeszélyes uralkodási stílusa miatt nemzetközi bírálatokat is kapott, amelyek bizonnyal elmaradnának, ha meg tudna egyezni a radikálisokkal, ám erre semmi remény. A kommunisták terroruralma jelenti a törvényt a vidéki Nepál szinte teljes egészén, a tagok pedig valószínűleg tovább bírják a harcot az igazi hatalomért, mint a több felől támadott király.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.