Békeharc

Tizenegyesek döntöttek az afrikai nemzetek kupájának döntőjében a házigazda Egyiptom és a kontinens talán legígéretesebb gárdája, Elefántcsontpart között. A kairói nemzetközi stadionban végül a hazaiak bírták jobban az idegek harcát, Didier Drogba és társai pedig zokogva rogytak a földre. Németországban bizonyíthatnak az „elefántok”, már ha egyáltalán elutaznak a tornára.

2006. 03. 18. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyelőre az sem biztos, hogy az Európában játszó sztárok alkotta együttes ott lesz a világbajnokságon. Ez nemcsak üzleti, hanem politikai kérdés is. A futballisták jelképezhetnék Elefántcsontpart egységét, Abidjanban felmutathatnák az esetlegesen elnyert díjat, megbékélésre kényszeríthetnék a harcolókat. A nyugat-afrikai országban polgárháború dúl immáron négy éve. Változó intenzitással folyó jellegzetes afrikai konfliktusról van szó, amely néhány hónap alatt szétdúlta a megszokott berendezkedést. Az elefántcsontparti futballszövetség vezetője bejelentette, ha nem lesz béke az országban, nem utaznak el a világbajnokságra, ugyanis nem lenne semmi értelme. A békéért imádkozott a csapat Didier Drogba, a Chelsea támadója vezetésével akkor is, amikor lefoglalták a németországi repülőjegyet. Kimondott céljuk, hogy a csapat győzelmeivel ne csupán sportsikereket érjen el, hanem a nép is egy emberként álljon mellé, a harcolók tegyék le fegyverüket, a kormány tagjai pedig nemzeti mezben szurkoljanak a lelátókon.
Ez a terv részben sikerült. Amikor az Afrika-kupa döntője volt Egyiptomban, a kereskedelmi főváros, Abidjan gyakorlatilag kihalt. A tévé előtt ülő milliók egyszerre hördültek fel, amikor Drogba kihagyott egy ziccert a mérkőzés elején. Később megkönnyebbültek, mivel az egyiptomi csapatkapitány, Ahmed Hoszszam nem rúgta be a hosszabbítás elején megítélt tizenegyest, ám a végén mégis zokogott az egész ország, hiszen nyertek a vendéglátók. A politikai élet szereplőire is hatott a győzelmi sorozat. Egy korrupt hadúr – aki ellen az ENSZ Biztonsági Tanácsa utazási tilalmat rendelt el, és javait befagyasztotta, mivel szerintük bizonyított a békefolyamat megakasztásában játszott szerepe – kijelentette: amíg a csapat nyer, nem követeli az északi lázadók lefegyverzését. Charles Blé Goudé azonban az elvesztett döntő után azonnal kilátásba helyezte a nemzetközi közösség és a belső ellenség ostorozását, újra felszítva a lázadás tüzét.
Elefántcsontpart volt az ezredforduló előtt egész Afrika példaképe. Franciaország a kvázi függetlenséget élvező egykori gyarmat mellett állt évtizedeken át, segítve a gazdaságot és a politikai rendszer kiépítését. A gyapot mellett a kakaó- és kávétermesztés jelentette a fő bevételi forrást az afrikai Potemkin-világnak, a tehetős és kalandvágyó franciák pedig szívesen utaztak a vadregényes országba. A háború 2002-es kitörésekor azonban az ott élő franciák hirtelen összecsomagoltak, megpecsételve ezzel Elefántcsontpart sorsát. Jelenleg az ország északi részén a lázadók gyakorolják a hatalmat, délen a kormánycsapatok uralkodnak. „Ahol az elefántok harcolnak, ott a fű sínyli meg” – tartja az afrikai mondás, és ez hatványozottan igaz ennek a sokat szenvedett népnek az esetében.
A franciák a gyarmatosítás idején elhozták a nyugati világ anyagiasságát, egyúttal az érvényesülés lehetőségét is. Ez manapság az afrikai országban nem az oktatás, a társadalmi mozgékonyság, a gazdasági reformok által valósítható meg – hanem a futball által. Jelenleg mindenki Kolo Touré szeretne lenni. Az Arsenal sztárja megcsinálta a szerencséjét, pedig egyszerű utcagyerek volt, aki szeretett focizni. Egy tehetségkutatónak megakadt rajta a szeme, és elhívta Abidjan egyik futballakadémiájára, ahol focistát neveltek belőle. Touré az ASEC Mimosas csapatának megbecsült tagja lett, egyszerűen úgy, hogy figyelt, és végrehajtotta az utasításokat. Korábbi edzője szerint nem ő volt a legügyesebb az ott tréningező kisfiúk közül, de volt olyan szorgalmas és nyílt eszű, hogy meglássa, ez az ő nagy esélye, amelyet meg kell ragadnia. A korábban Nigéria, Burkina Faso és Japán nemzeti csapatát is irányító francia szakember, Philippe Troussier találta ki a futballiskolát, annak szakmai vezetőjévé pedig honfitársát, Jean-Marc Guillout nevezte ki. Troussier már 1989-ben átvette az ASEC – még iskola nélküli csapat – irányítását, amelyet később a kontinens egyik vezető klubjává tett. A futballiskola 1994 óta működik, számtalan kiváló játékost adva a nemzeti csapatnak. Jelenleg a helyi fiatal előtt két út áll: vagy a Mimózák között találja meg számítását, vagy kivándorol – nyelvismerete révén elsősorban – Franciaországba, és ott lesz tehetségéhez mérten híres játékos. Didier Drogba is ezen az úton jutott végül Londonba.
Nagy gond azonban, hogy az ASEC sikere hatalmas károkat is okoz a szenvedő Elefántcsontpartnak. A gyerekek szüleikkel együtt vallják, hogy semmi értelme jól teljesíteni az iskolában, ha úgyis csak a foci segíthet kikecmeregni a bajból. Az iskolát elhanyagolják a tehetséges gyerekek, és arra várnak, hogy a legjobbakat elvigyék Európába, ahol aztán bármi történhet. Ám nemcsak olyan hatalmas tehetségek vannak az elefántok földjén, mint az említett sztárok, s egyéb dolgok is előfordulnak. Az eladott fiúk árából óriásit kaszálnak a játékosügynökök és a nevelőegyesület – azaz az ASEC –, a távolba szakadt ifjú pedig azt se tudja, az általa hazaküldött pénz eljut-e a nélkülöző otthoniakhoz, vagy mondjuk számító ügynöke vesz belőle Mercedest. Az Afrikát felemelő és kiszipolyozó üzletág szálai egészen a legmagasabb körökig vezetnek. Az ASEC igazgatója, Pascal Théault ugyanis annak az Arsene Wengernek a jó barátja, aki az Arsenal edzője, így az említett Kolo Touré főnöke is egyben. Az elefántcsontparti tehetségek azonban nem csak az ASEC-től érkezhetnek. Abidjanban legalább 300 „mezítlábas”-akadémia működik, ahol a fiatalokat a nagy iskolától messze elmaradó szakmai és lakhatási körülmények várják, persze a tandíj is sokkal alacsonyabb. Egy ilyen iskolához vitte át néhány éve az egész általa irányított akadémiát Jean-Marc Guillou, európai karriert ígérve a játékosoknak. Becsületére legyen mondva, meg is tartotta a szavát, hiszen egy általa alapított cég megvette a belga Beveren csapatát. Ez a klub pedig elkezdte felvásárolni a futballiskola játékosait, így mára az első csapat 26 fős keretéből 18-an elefántcsontpartiak. Nem is véletlen, hogy több nagy klub, így például az Arsenal jó kapcsolatokat ápol a Beverennel. A „játékosgyártás” és a fiatalok kiárusítása Európába rendkívül jó üzlet, ám embereket és családokat tehet tönkre. Számos fiatal afrikai tapasztalatlanul kerül európai országokba, ahonnan, ha nem találja meg a helyét, nem utazik haza, hanem menthetetlenül eltűnik a sülylyesztőben. Szégyelli magát, mert a családja benne bízott, ő pedig nem állta meg a helyét, így soha többet nem látják.
Az éremnek természetesen van másik oldala. A leszakadó milliók mellett ugyanis van néhány valóban sikeres ember, akik tehetségük és szorgalmuk segítségével felküzdötték magukat a legjobbak közé. Ennek is köszönhető, hogy Afrika labdarúgása örvendetesen fejlődik, az iskolák pedig egyre-másra nyitják meg kapuikat. A kameruni Samuel Eto’o, a szenegáli Hadzsi Diuf, a kongói Lomana Lua-Lua vagy az elefántcsontparti Bonaventure Kalou egyedül a pályán nyújtott teljesítményükkel annyit tettek hazájukért és a fekete kontinensért, hogy a felcseperedő kisfiúk inkább focisták akarnak lenni, és ez távol tartja őket a háborúskodástól. A nagy álom pedig az, hogy egy nap egész Afrika ünnepelhesse az első válogatottat, amely a fekete kontinensről indulva megnyeri a világbajnokságot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.