Indulatokat szít a baloldali tábor

2006. 03. 22. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Céljai elérésére használja fel a francia baloldal a mostani tüntetéseket – nyilatkozta lapunknak Balázs Gáspár, a párizsi Sorbonne egyetem diákja. A magyar fiatalember szerint egyébként a helyzet általában eldurvul a tüntetésekkor. Ekkor ugyanis a diákokon kívül – akik szívügyüknek érzik a foglalkoztatási törvény elleni fellépést – megjelenik egy olyan csoport is, amely a zavarkeltés miatt megy oda. „Belőlük pedig kialakul egy olyan kemény mag, amelyet a rendőrség ver szét” – írta le röviden a tüntetések belső szerveződését Balázs Gáspár. Szerinte sok esetben a külvárosokból érkező fiatalokról van szó, akik már a hónapokkal ezelőtti zavargások során is ugyanezt csinálták. Mint elmondta, a Sorbonne „ostrománál” is a diákok mellett feltűntek a verekedést kedvelő bajkeverők, akik még könyveket is égettek. „Egy barátom épp most üzent, hogy az egyetemünket fallal zárja el a rendőrség a külvilágtól” – sóhajtott a fiatalember, aki nem biztos abban, hogy elfogadják a diákoknak a mostani szemeszterüket. Jelenleg a tanárok is a fiatalok mellett állnak, gyűléseket szerveznek, amelyen megszavazzák a szolidaritásukat, ám az a magyar fiatalember szerint rejtély, hogyan tudják majd a kiesett időt pótolni, s hogy érvényesen le tudják-e vizsgáztatni az egyetemistákat. Elmondása szerint az egyetemen most nincs tanítás, a diákok tanáraikhoz hasonlóan mindennap gyűléseket tartanak. A magyar diák hozzátette, egy másik, jól elkülönülő csoport is jelen van az egyetemisták között, ők azok, akik inkább tanulni szeretnének, és féltik a félévük érvényességét. Mint Balázs Gáspár elmondta, a gyűléseken demokratikus hangulat uralkodik, megszavaztatják a résztvevőket az ellenállásról, hozzászólásokat hallgatnak meg.
Közben a politikai baloldal is kiveszi a részét az indulatok szításából. A magyar diák szerint vannak olyanok az egyetemen, akik már nem a foglalkoztatási törvény ellen tiltakoznak, hanem a fennálló kormányt támadják, az ellen lépnek fel. „Vannak, akik szerint a jövendő szavazásokon másra kell szavazni, van, aki úgy véli, ettől a kormánytól nem is volt más várható, s bizony voltak a tüntető tömegben baloldali politikusok is” – magyarázta az események ideológiai hátterét. A magyar fiatal egyébként úgy látja, mivel egyik oldal sem szándékozik meghátrálni, akár heteken át folyhat a szembenállás, s nem látni, hogyan lesz vége. Balázs Gáspár úgy véli, nem arról van szó, hogy a baloldali pártok robbantották volna ki a tiltakozást, ám a mostani helyzetet egyértelműen felhasználják saját céljaik elérésére. „Villepin miniszterelnök soha nem volt még olyan népszerűtlen, mint most, a baloldal pedig minden alkalmat megragad arra, hogy jobb esélyekkel induljon a választásokon” – fedte fel ezeknek a politikai erőknek a mozgatórugóit a magyar diák. Ennek ellenére úgy vélte, nincs polgárháborús hangulat az országban, ám felhívta a figyelmet, hogy a diákok mellett már a munkások is tüntetnek, valamint az egész országra kiterjedt a tiltakozó hullám.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.