Kevesen szavaztak Izraelben

Minden idők legalacsonyabb részvételével rendezték meg az izraeli választásokat – jelentették hírügynökségek. A délutáni eredmények szerint 14 óráig mindössze a választásra jogosultak 30,9 százaléka ment el voksolni, ez majdnem öt százalékponttal kevesebb, mint három évvel ezelőtt. Az első exitpoll-eredményeket lapzárta után tették közzé.

2006. 03. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Izrael történelmének tizenhetedik parlamentjét 5 014 622 szavazó választhatta meg az ország 8280 szavazóhelyiségében. Az országban fokozott rendőri jelenlét volt a választások miatt, hogy elejét vegyék az esetleges terrortámadásoknak. Ennek ellenére a Gázai övezetből Kasszám rakétát lőttek az izraeli területen fekvő Szderót városra, a csütörtököt mondott robbanószert megtaláló két beduin férfi azonban életét vesztette, amikor megpróbálták azt elszállítani.
A győztes párt minden bizonynyal a Kadima, a jelenlegi kormányzó erő lesz, amely azonban nem tökéletesen biztos sikerében. Ehud Olmert ideiglenes kormányfő pártjának tagjai attól tartottak, hogy az „előre lefutott” választás érzése miatt esetleg támogatóik nem tartják fontosnak a részvételt a szavazáson. Az alacsony részvétel szakértők szerint egyértelműen a Kadima és a Munkapárt esélyeit rontja, míg a szilárd szavazóbázissal rendelkező ideológiai és etnikai pártok eredményét javítja.
Az előzetes vélemények szerint ezek közül több is részt vehet a jövendő izraeli kormányban. Ha a jóslatok beválnak, a Kadima a Munkapárttal és a Mereccel mindenképp koalíciót köt mint természetes baloldali–centrista szövetségesek. A stabil kormányzáshoz azonban valószínűleg szükség lesz még két mozgalom, a keleti– észak-afrikai zsidók érdekeit védő Sász, valamint a litván zsidók ultraortodox pártja, az Egyesült Tóra Judaizmus támogatására. Amir Perec, a pénzügyminiszteri poszt várományosa egy nappal a választás előtt kijelentette, nem hajlandó koalíciót kötni „a Likuddal vagy más jobboldali párttal”, még akkor sem, ha így miniszterelnök lehetne. Ha ezt az ígéretét valóban tartja, akkor valószínűleg nem jöhet létre egy szuper-nagykoalíció, ahol a Kadimán kívül a Munkapárt és a Likud is részt vesz. A baloldaliak – ezen Izraelben a tárgyalásokra nyitott pártokat értik – koalíciója azért is valószínűbb, mert Ehud Olmert kormányzati ciklusa alatt szeretné lezárni a palesztinokkal való küzdelmet, amelynek fontos lépéseként kivonná a telepeseket és az izraeli csapatokat Ciszjordánia majdnem teljes területéről.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.