Tisza-parti aggodalmak

A meteorológusok optimista jóslatai ellenére nagyon tartanak a kárpátaljai olvadástól a Felső-Tisza-vidék lakói – derült ki a folyó közeli települések polgármestereinek tájékoztatásából. A bizonytalanságot az okozza, hogy a Medgyessy–Gyurcsány-kormány ígéretei papíron maradtak. Az Orbán-kormány ideje óta nem épült tovább a gátrendszer a Tisza felső folyásánál. A védművek „elspórolása” a Jánd alatti településeket hozza nehéz helyzetbe, a tivadari híd alatti szűkület pedig Tarpa környékét teszi teljesen kiszolgáltatottá. A Túr és a Tisza összefolyásánál lakók hiába kaptak védőgátakat a Tiszára, a Túr védtelen, és így áradása továbbra is fenyeget. Az ok szinte felfoghatatlan: azért nem emelnek védőgátat az Öreg-Túrra, mert a folyó belvízi csatornaként szerepel a vízrajzi térképeken.

2006. 03. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A vízügyi vezetők 1964-ben úgy döntöttek, ezentúl belvízi csatornának tekintik az Öreg-Túrt. Az átminősítés önmagában nem jelentett semmit: ha nem volt csapadék, békésen ereszkedett alá a mederben a víz, ha pedig megindult az olvadás a Kárpátokban, ugyanúgy kiáradt, mint addig, amíg folyónak tekintették. Ez viszont igen nagy baj, mert mióta lefokozták belvízcsatornává, nemcsak gyakorlatilag, de elvileg sem jár az Öreg-Túr partjának az árvízvédelem. Ez azt jelenti, hogy nincs, és amíg újra folyóvá nem avanzsál, nem is lesz a partján gát, és ha árad, úgy kell(ene) elbánni vele, mintha belvíz lenne, vagyis szivattyúzással – tudjuk meg a problémával évek óta küzdő Balogh Zoltántól, Nagyar polgármesterétől.
A Túr egyébként, bárminek is nevezik, igen nagy területről gyűjti össze a vizet, így minden oka megvan a polgármesternek az aggodalomra idén is – tájékoztat egy neve elhallgatását kérő vízügyes szakember. Hozza a belé ömlő források vizét, a belvizet és a csapadékot a szatmári és az erdélyi síkságokról, hogy aztán, ha a Tisza átbukik, kiöntse a partjainál megbúvó településekre. Ez pedig – hiába a furmányos átminősítés – megint csak az államkasszát terheli, ahogy a hosszú távon megoldással kecsegtető gáterősítés is. A biztosítók ugyanis, szemben az árvízzel, belvízkárra nem fizetnek kártérítést. Így történt ez 2000-ben is, amikor Nagyarban közel negyven, Túr által elöntött ház „belvízkárát” kellett megtéríteni a vis maior keretből az államnak. A helyzet iróniája, hogy a legtöbb porta rendelkezett árvízre is érvényes biztosítással…
Inkognitóban nyilatkozó vízügyes informátorunkhoz és Balogh Zoltánhoz hasonlóan látja a Tisza és a Túr problémáját Sarkadi Pál, Szatmárcseke polgármestere is, aki egy 14 települést felölelő vízgazdálkodási társulat vezetőjeként rálátással rendelkezik más települések árvízi helyzetére is. Ő azt mondja, a belvizes csatornákat háromszor újították fel tíz év alatt a területen, és Vásárosnaményig a gátakat is megmagasította az Orbán-kormány, ám a Túr védtelensége továbbra is óriási rizikótényező maradt. Különösen Tiszakóród, Szatmárcseke, Kölcse és Palád van veszélyben a Túr téves besorolása, illetve a védműépítés teljes mellőzése miatt.
Mindezzel teljesen egyetért Gyulai Gáspár, Tiszakóród első embere, megtoldva azzal, hogy a vizesek újabban is törtek némi bosszúságot az ott élők orra alá. Történt ugyanis, hogy a Tisza-töltés építésekor a Felső-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság kisajátította a gazdák útban lévő földjeit, majd a gátmagasítás által mégsem érintett területekre fákat telepített. A gond csak az, hogy a helyiek tiltakozása ellenére nem őshonos fajokat: égert, tölgyet vagy diófát ültettek az ártérbe, hanem fekete nyárfát, aminek tollpiheszerű termése kórokozókat hordozhat, ráadásul allergén. – Ennyit érünk mi, itteni emberek, hogy még egy ilyen egyszerű kérésünknek is süket fülekre kell találnia? – háborog a tiszakóródiak vezetője, mintegy mellékesen, az árvízi felkészülés sürgés-forgásában. A faluban egyébként most éppen kisebb az aggodalom, a Tisza ugyanis alacsony, és a belvizek is rendesen le tudnak folyni, abba pedig, hogy mi lesz a jövő héten, ha tényleg megindul az olvadás a Kárpátalján, nem szívesen gondolnak bele. Készülni viszont készülnek: most éppen harmincezer homokzsák várja, hogy helyettesítse a Túr soha meg nem épített gátjait.
A felső-tiszai árvízveszély elhárításának másik útja a gátépítés mellett a régóta tervezett vésztározók, vagyis a Vásárhelyi-terv kivitelezésének tényleges megkezdése lehetne – mutat rá Sarkadi Pál. Ebben mindenki egyetért, ám abban, hogy hol is legyenek a tározók, már kisebb az összhang. A konszenzus hiánya pedig akadályozza a megvalósítást. A szamosközi tározó például már bizonyosan nem épül meg, mert a helyiek gazdasági érdekének figyelmen kívül hagyásával, a szűken vett vízügyi szempontok alapján jelölték ki a területét. Panyola, Nábrád és Kérsemjén gazdái ezt nem hagyták, nem adták jó minőségű földjeiket, nem járultak hozzá, hogy szántóikat vésztározóvá minősítsék. A civil ellenállásra felkészületlen állami gépezet nehezen mozdul, nehezen körvonalazódik, hol is lehetne akkor a mindenki által oly igen kívánt tározó.
Pedig a vízügyi szakemberek is nagyon jól tudják, hogy nem kellene annyira sokat keresgélni, ugyanis a Beregben, a Tisza túlpartján semmiféle lakossági ellenállásba nem ütközne, ha ott lenne a tározó, és végre meg lehetne fogni az áradó Tiszát Jánd és Gulács között. Az országhatárnál a Lónya–Szalóka belvízvédelmi rendszer tervezett kiépítése segíthetne, valamint a zagatai hegyvidék tervezett gáterősítése. Itt viszont az a bökkenő, hogy a honi érdekek mellett az ukrán kormány szándékait is tekintetbe kell venni, s ebben az összefüggésben kevés lehet annak a több tucat beregi és szatmári polgármesternek az aláírása, amelylyel a komplex határon átnyúló fejlesztést támogatják. A többmilliárdos beruházásra jelenleg nemhogy ukrán, de hazai forrás sincsen. A tervezést is csak mintegy 360 millió forintnyi INTERREG pályázati pénzből tudná megkezdeni a Felső-tiszai Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság, legkorábban 2007-ben, a kivitelezésre pedig dátumot sem mer mondani az inkognitóját megőrizni akaró munkatársa.
A felső-tiszaiak viszont nem rejtik véka alá, hogy elegük van abból, hogy évek óta magukra maradnak a védekezéssel. Különösen az irritáló, hogy amióta elkezdődött a választási kampány, hatszor kértek a polgármesteri hivataloktól különféle jelentéseket és terveket arra nézve, hogy ők hogyan kívánják magukat megvédeni a víztől. Pedig ők eddig is tették a dolgukat, ezután is teszik. Jó lenne, ha az ország jelenlegi vezetői is erre szorítkoznának – mondják a polgármesterek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.