A második fordulóban mind a 110 választókerületben kijelöltek egy-egy szavazókört, amelyben április 23-án föl sem nyitják az urnákat, azaz nem számolják össze az ott leadott szavazatokat, csak miután a külföldi szavazatok megérkeznek. Ezalatt a néhány nap alatt a szavazóurnákat a helyi választási bizottságoknak kell őrizniük, ugyanakkor aggályos, hogy a törvény külön technikai szabályokat nem ír elő az őrzés mikéntjére.
Rytkó Emília, az Országos Választási Iroda vezetője lapunknak elmondta: azért, mert a törvény nem szabályozza az urnák őrzésének módját, a választási bizottságok még megbízhatónak tekinthetők. Rámutatott, hogy egyes helyeken páncélszekrénybe zárják az urnákat, és a széf kulcsára a bizottság elnöke vigyáz, máshol pedig folyamatosan őrzik az urnákat. Rytkó Emília aláhúzta, a bizottságoknak darabra pontosan el kell számolniuk a rendelkezésükre bocsátott szavazólapokkal.
Ismeretes, az első forduló során egyes választókörzetekben több, máshol kevesebb szavazólapot találtak az urnában, mint ahányan aláírták a névjegyzéket. Arról is beszámoltunk, hogy a szavazólapokat, szavazástechnikai anyagokat a Gyurcsány Ferenc kormányfő volt üzletfelének, Erdős Ákosnak az érdekeltségébe tartozó Állami Nyomda Nyrt. szállíthatta, nettó egymilliárd forint értékben.
A Fidesz olyan biztonsági megoldást javasol, hogy az urnazáró címkét a választási bizottságok minden tagja úgy írja alá, hogy az aláírása ne csak a címkén legyen rajta, hanem átérjen a doboz oldalára is. Azt is fontosnak tartják, hogy az aláírás tényéről készüljön jegyzőkönyv. Az ellenzéki párt szerint a jogszabály hiányosságai miatt lehetőség nyílik a több napig őrzés alatt álló urnákban lévő szavazatok manipulálására oly módon, hogy nem az urnát bontják föl, és cserélik ki a benne lévő voksokat, hanem magát az urnát cserélik ki a szavazatokkal együtt.
"Ez a hely a hazám" - mutatjuk az év egyik legszebb magyar dalát! - videó