A Hamász sikere üzenet Amerikának

A palesztinok üzenetet küldtek Amerikának és Izraelnek, amikor a Hamászra voksoltak – mondta lapunknak a budapesti állomáshelyét a közelmúltban elfoglaló palesztin nagykövet. Ahmad Abdelrazek közölte: a világnak tiszteletben kellene tartania a palesztin nép döntését, hogy a Hamászt emelte kormányra, és bíznia abban, hogy a szervezet másik arcát fogja mutatni politikai erőként, mint korábban fegyveres csoportként.

2006. 04. 10. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Párizsból, az UNESCO-tól érkezett hozzánk, hogy itt képviselje hazáját. Milyen út vezetett Franciaországig, s onnan Budapestig?
– Bejrútban, Libanonban születtem palesztin menekültek gyermekeként. A szüleim Észak-Palesztinában, Akkó környékén éltek, mikor 1948-ban kikiáltották Izrael államot, és nekik el kellett hagyniuk otthonukat. Libanonból Franciaországba mentem filmművészetet tanulni. Miként Bejrútban, Párizsban is részt vettem a palesztin ügy támogatásában, tagja voltam a Palesztin Diákok Uniója nevű ifjúsági szervezetnek. Ott volt egy irodája a Palesztin Felszabadítási Szervezetnek (PFSZ), amelyet rendszeresen látogattam, hiszen már korábban beléptem a Fatahba, a palesztin kormánypártba. Ez az iroda tárta a franciák elé a palesztinok ügyét. Az irodában kulturális attasé voltam, majd később vezetőhelyettessé neveztek ki. Mivel filmművészetet tanultam, így kerülhettem az UNESCO-ba, ahol hazámat képviseltem nagykövetként. Tavaly a Palesztin Hatóság úgy döntött, kisebb változást vezet be diplomáciájában, így idén az összes nagykövet megváltoztatta állomáshelyét. Így kerültem Magyarországra, ahol négy évvel ezelőtt jártam először.
– Milyen jövő áll a palesztin diplomácia előtt most, hogy a Hamász vette át a kormányzást? Önt még a Fatah irányította Palesztin Hatóság idején nevezték ki posztjára.
– Ez valóban így van, ám engem nem a kormány, hanem a Palesztin Felszabadítási Szervezet nevezett ki erre a tisztségre. Az oslói megállapodás szerint a palesztin kormány nem írhat alá nemzetközi szerződéseket, csak a PFSZ. Név szerint Mahmúd Abbász nevezett ki engem Palesztina budapesti nagykövetének, aki a palesztin állam elnöke, és a PFSZ végrehajtó bizottságának az első embere egy személyben. Ennek megfelelően engem vagy bármely más nagykövetet nem befolyásol semmiben a külügyminiszter személye. Az állam külügyi politikájáért is a PFSZ felel, s nekünk ugyanazokat a célokat kell teljesítenünk, mint a Hamász-győzelem előtt.
– Milyen hatással van önökre a Palesztin Hatóság számára küldött segélyek megkurtítása? Ezeket az összegeket azért nem kapja meg a hatóság a nyugati államoktól, mert a Hamász került hatalomra.
– Mélyebbre kell ásnunk, hogy ezt a kérdést megválaszolhassam. Az egész világ azt várja el a palesztinoktól, hogy demokratikus rendszert építsenek ki. Ezt a nép meg is tette, hiszen emlékszik mindenki az 1996-os parlamenti választásunkra vagy a 2005-ös elnökválasztásra, amelyeket egyértelműen demokratikusnak ítélt meg a nagyvilág. A mostani voksolás szintén teljesen tiszta volt, és nem hiszem, hogy a demokráciában létezhetnek „korlátok”. Nem mondhatjuk meg, hogy szavazzatok demokratikusan, de ne szavazzatok erre vagy arra a pártra. Tiszteletben kell tartanunk az emberek döntését. Ez itt, Magyarországon is így működik. Fel kell még hívnom a figyelmet egy fontos tényre: egy párt máshogy viselkedik kormányon, és máshogy ellenzékben. Ha nincs hatalom egy politikai erő kezében, szabadon mondhat bármit, mert nem nyomja a vállát a felelősség. Ha viszont kormányra kerül, már mérlegelnie kell minden kijelentését. Épp ez tapasztalható a Hamász megnyilatkozásaiban, mióta kormányra került. Időt kell adnunk nekik, hogy megmutassák, mire képesek kormányzati pozícióban. Emlékszem, mikor Izrael választásai során szélsőséges pártok kerültek be a parlamentbe, sőt a kormányba – amelyek a palesztinok az országból való kiutasítására szólítanak fel –, mindenki mindig nyugtat minket. Azt mondják, nem a pártok véleménye a döntő, hanem az, ami ebből megvalósul a kormányprogramban. Miért csak az izraelieknek adnak esélyt, a palesztinoknak pedig nem?
– Mégis történnie kellett valaminek, hogy a palesztinok a Hamászra szavazzanak ilyen számban. Ön szerint mi volt az ok?
– Mikor egy párt kormányon van hosszú-hosszú éveken át, az emberek egyszerűen újat akarnak. Ez mindenhol megtörténik, teljesen természetes jelenség. A legfontosabb ok szerintem az, hogy a palesztin emberek üzenetet akartak küldeni szavazatukkal az amerikaiaknak és az izraelieknek. Jasszer Arafat elnököt a saját főhadiszállásán zárták körbe az izraeliek, és kijelentették, hogy nem lehet partnernek tekinteni, sőt ő a béke legfőbb akadálya. Elfeledve, hogy ő volt az első palesztin vezető, aki elismerte Izrael államot. Mahmúd Abbászt pedig még mielőtt elnökké választották volna már a „béke emberének” nevezték Izraelben és az Egyesült Államokban. Talán ezért is választották tavaly a palesztinok őt elnöküknek, ezzel is bizonyítva elkötelezettségüket a béke mellett. A nyugatiak számára elfogadható elnök kijelölése ellenére semmi változás nem állt be az izraeliekkel való kapcsolatunkban, nem léptünk előre a békefolyamatban, nem folytatódott az útiterv. Az amerikaiak pedig támogatták Izrael minden egyes tervét, a biztonsági fal építését, a ciszjordániai telepek fejlesztését. A gázai kivonulás után a terület óriási börtönné alakult át, ahol még élelmiszert sem lehetett találni. Voltaképp semmi esélyt nem adtak Abbász elnöknek, hogy bebizonyítsa, van remény a békére. Az izraelieknek és az amerikaiaknak szóló üzenet ez volt: ha nem kell nektek a „béke embere”, akkor tessék, itt a másik fél, a Hamász.
– Mi a véleménye Ehud Olmert izraeli miniszterelnök tervéről, hogy meghúzza Izrael végleges határait, ha kell, egyoldalúan, a határvonal pedig a biztonsági fal lesz?
– Fel kell tennünk a kérdést: akarunk-e békét a térségben, vagy nem. Ha igen, akkor azért bizony tenni kell. A mostani izraeli politika nem a béke irányába halad. Persze, ők a hatalom birtokosai, bármit meg tudnak tenni: falat építeni a földünkön, hozzácsatolni a mi területünket az ő országukhoz, hogy ott városokat építsenek fel. Ám nem tudnak békét teremteni. Ehhez ugyanis két fél kell, hogy tárgyalások során meg tudjanak állapodni a részletekről. Ha az izraeliek egyoldalú megoldásokat keresnek, talán végre tudják hajtani, ám nem hiszem, hogy békét tudnak hozni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.