Kevés a pénz gyógykezelésre

Harmadik éve változatlan öszszeget kapnak a gyógyfürdők a társadalombiztosítás által támogatott gyógyászati kezelésekért az Országos Egészségbiztosítási Pénztártól (OEP), miközben kiadásaik jelentősen emelkedtek. A Magyar Fürdőszövetség az állami hozzájárulás ötvenszázalékos emelését kéri. A tét: évi 329 ezer beteg ellátása 8,7 millió kezelés során.

Kiss Roland
2006. 04. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár az OEP-t jogszabály kötelezi arra, hogy kétévente ártárgyalásokat folytasson a gyógyfürdőkkel a gyógyászati szolgáltatások díjairól, erre 2003 óta nem került sor. A fürdőszövetség nemrégiben levélben hívta fel a szakminisztériumok figyelmét arra, hogy a jelenlegi, igen alacsony térítések mellett a gyógyfürdők működése lehetetlenné válik. Az ártárgyalásokon javasolt tételeket ugyanis az egészségügyi tárca és a Pénzügyminisztérium fogadja vagy utasítja el. Ákoshegyi György, a Magyar Fürdőszövetség főtitkára rámutatott: már a három éve megállapított térítések is alig-alig fedezték a kiadásokat, azóta pedig a bérköltségek, a víz-, a csatorna- és az energiadíjak jelentősen nőttek. Ezért a gyógyfürdők az állami hozzájárulás ötvenszázalékos emelését kérik.
A gyógyulást szolgáló létesítményekben ugyanis kettős árszabás érvényesül: bár a nagyközönség által fizetendő díjakat a fürdők szabadon alakítják ki, a biztosító az üzletinél jóval alacsonyabb árakkal számol az általa támogatott gyógyászati kezelések esetében. A fővárosi fürdők többségében például a gyógymasszázs a „szabadpiacon” 2400 forintot kóstál, miközben a tb-támogatás 736 forintos árra vonatkozik. Ennek 85 százalékát a biztosító, 15 százalékát pedig a beteg fizeti meg, vagyis az OEP hozzájárulása mindössze 625 forint. A képet tovább bonyolítja, hogy a vonatkozó szabályozás három csoportba sorolja a magyar gyógyfürdőket, és valamennyinél más-más tételeket állapít meg. A lényegen azonban ez sem változtat: a tb-támogatás a fürdők szerint jelenleg a ráfordítások csupán 35–50 százalékát fedezi. A tulajdonos önkormányzatok nem képesek jelentős forrásokat biztosítani a kieső bevételek pótlására, így a létesítmények vagy áthárítják a többletterheket a betegekre, vagy felszámolják a gyógyszolgáltatásokat. Az előbbi út azért nem járható, mert a gyógyulni vágyók – javarészt idős emberek – nem tudnák kifizetni a tb-támogatás és a „rendes” ár igen tetemes különbözetét.
A Magyar Fürdőszövetség tavaly két országgyűlési bizottság előtt is beszámolt a súlyos és jogszabálysértő helyzetről. A testületek határozata – amit az egészségügyi miniszterhez is eljuttattak – az ártárgyalások megtartását és az árak emelését sürgette, ám előrelépés azóta sem történt. Pedig a térített összegek már 2003-ban is alacsonyak voltak. A masszázs esetében csak az orvosok bérét és a lepedők mosatási költségét fedezték, holott ezeken túl a létesítmények üzemeltetése komoly kiadásokkal jár – mutatott rá Ákoshegyi György, hozzátéve, hogy az ötvenszázalékos emelés is csak alulról közelítené a jelenlegi nettó önköltséget, ráadásul a fürdők emelés esetén is csak 2007-ben kapnak egész évben magasabb térítéseket. A történetet tovább fűszerezi, hogy a gyógyfürdő-szolgáltatások finanszírozását szolgáló költségvetési keret 2006-ban még csökkent is. A tavalyi 5,7 milliárdos összeget az Országgyűlés a költségvetési törvény tárgyalása során tíz és fél százalékkal szűkítette.
Bizakodásra ad ugyanakkor okot, hogy a március végén kiadott Egészségbiztosítási Közlönyben megtalálható az Országos Egészségbiztosítási Pénztár felhívása a gyógyászati ellátások ártárgyalásának lefolytatására. Az egyeztetés tényét Daubner Mónika, az OEP főosztályvezetője is megerősítette. Hozzátette azonban, hogy a gyógyfürdőket is jogszabály kötelezi arra, hogy követeléseiket tételes pénzügyi számításokkal támasszák alá, ennek azonban az intézmények eleddig nem tettek eleget. A főosztályvezető asszony bízik benne, hogy ezek a kimutatások a májusra tervezett ártárgyalást megelőzően befutnak, az egyeztetés sikeres lezárása után pedig a fürdők mihamarabb hozzájutnak az indokolt mértékű emeléshez.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.