Májusi cunamiteszt

Soha nem látott összefogással, huszonnyolc ország és az UNESCO közreműködésével szökőár-előrejelző rendszert próbálnak ki május 16-án a Csendes-óceán partjainál, amelytől azt várják a szakemberek, hogy javítja a cunami által veszélyeztetett partvidékek biztonságát. A tesztet több hasonló követi, hogy a részt vevő országok a későbbiekben szervezetten és gyorsan tudjanak együttműködni.

Hírösszefoglaló
2006. 04. 28. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Huszonnyolc ország és az UNESCO az ENSZ tudományos szervezetének közreműködésével szökőár-előrejelző rendszert tesztel a Csendes-óceán partvidékén május 16-án. Az angol rövidítése után PTWS-nek nevezett rendszer ugyan már több mint negyven éve létezik, több országban használják is, azonban most először vesznek részt egyszerre ilyen sokan egy próbán – írta az AFP hírügynökség. A közös tesztelés ötlete a 2004. december 26-án Délkelet-Ázsiában pusztító, 220 ezer emberéletet követelő szökőár után vetődött fel: a résztvevők azt remélik tőle, hogy javíthatják a cunami által veszélyeztetett partvidékek biztonságát. A huszonnyolc ország között nagyhatalmak – például az Egyesült Államok, Oroszország, Ausztrália – és apró szigetek is vannak.
A Pacific Wave ’06 elnevezésű akciót az Egyesült Államok cunami-előrejelző központjából, Hawaiiról irányítják. Ez a centrum a PTWS technikai főhadiszállása. A gyakorlat látszat-szökőárriadóval indul, amelyet minden részt vevő országnak elküldenek az amerikai szakemberek. A riasztott államokban a helyi hatóságok juttatják el a színlelt riadót a katasztrófavédelmi igazgatóságoknak, amelyek a megfelelő lépések megtétele után tájékoztatják az illetékeseket a meghozott helyi intézkedésekről.
Az akció lényege a szervezettség, ez a kulcsa annak, hogy javulhasson az előrejelzések és a gyors reagálások eredményessége. A mostanit több hasonló kísérlet követi majd, hogy a Pacific Wave ’06 résztvevői rutint szerezzenek. Ahhoz, hogy a rendszer működjön, nagyfokú készültségre lesz szükség – figyelmeztetett egy közleményben az UNESCO szóvivője. Sue Williams azt várja a teszttől, hogy számos hibát tár fel a Csendes-óceán partvidékén lévő országok cunamikészültségében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.