Nem szűnik a világméretű terrorhisztéria

Egy indiai származású angol férfi két rockdal meghallgatása – és a taxisofőr túlzott gyanakvása – miatt nem tudott elutazni, mivel a rendőrök veszélyesnek ítélték. A 2001. szeptemberi terrorakciók óta tartó hisztéria tovább nehezíti a nyugati országok lakóinak életét, és bizony néha az életével fizet némely meggondolatlan utas.

2006. 04. 11. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Harraj Mann brit állampolgár, bár indiai származása miatt sötét a bőre. Üzleti tárgyalásra utazott volna Londonba az észak-angliai Hartlepoolból, ezért taxit hívott, hogy az kivigye őt a Tees Valley nemzetközi repülőtérre. Az út során megkérte sofőrjét, hogy a nála levő mp3-lejátszót hadd csatlakoztassa a kocsi sztereoberendezéséhez, így dobva fel a hangulatot. A Daily Mail lapnak nyilatkozó Mann elmondta, először egy hatvanas évekbeli számot játszott le, amely a taxisofőrnek is tetszett. Ezért a 24 éves üzletember egy másik régi számot, a Led Zeppelin együttes Immigrant Song című dalát választotta ki meghallgatásra. Ez a következőképp kezdődik: „Az istenek kalapácsa új földek felé irányítja hajóinkat, hogy harcoljunk a hordával, énekelve és kiáltva, Valhalla, jövök!” Ezt a dalt a sofőr már nem szerette, ezért Mann – minthogy Londonba készült – a Clash punkhimnuszát, a London calling című számot választotta. A dalszövegben található egy rész, amely így szól szabad fordításban: „London hívja a távoli városokat, háború kezdődött, a harc közeleg, London hívja az alvilágot, lányok és fiúk, törjetek ki”. A két rockdal felkeltette a taxisofőr gyanúját, ezért felhívta a repülőtér biztonsági szolgálatát. A helyi rendőrség összeült, és úgy döntött, nem vállalják az üzletember szállításával járó kockázatot. Mikor Mann be akart szállni a repülőgépbe, lecsaptak rá a biztonságiak, letartóztatták, és kikérdezték. A férfi elmondása szerint a rendőrök közölték vele, hogy a „terrorizmus elleni törvénycikk” alkalmazása történik, és a taxiban hallgatott dalok miatt került a hatóságok látókörébe. A férfit utastársai szeme láttára vezették el, minden csomagját tüzetesen átvizsgálták, majd megállapították, hogy semmi veszélyt nem jelent, így elengedték. Ekkor azonban a gépe elment, így ő lekéste a tárgyalását, ezért hazautazott.
Az eset is példázza, hogy nem csökkent nagyban a 2001. szeptember 11-e óta dúló terrorhisztéria. Nem olyan régen még emberéletet is követelt a túlzottan szigorú ellenőrzés. Tavaly decemberben egy Costa Rica-i származású amerikai állampolgár okozott riadalmat az orlandói repülőtéren. A 44 éves Rigoberto Alpizar az American Airlines járatán a kolumbiai Medellínből érkezett a Disneyworld városába, ahol közölte, hogy bomba van a hátizsákjában. A biztonságra felügyelő légi marsallok körülvették a férfit, és a gépből a repülőtérre vezető folyosón azt parancsolták, hogy feküdjön a földre. Rigoberto Alpizar erre a hátizsákjához nyúlt, a biztonságiak pedig azonnal lelőtték. Az ezt követő körültekintő és tüzetes vizsgálat nem talált bombát a férfi hátizsákjában vagy csomagjaiban. Az Alpizarral utazó felesége még a gépen felhívta mindenki figyelmét, hogy férje beteg, és nem tudta bevenni a gyógyszerét, ezért zavart a viselkedése.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.