A Windows operációs rendszer kifejlesztője számára Kína óriási piac, így várható a szorosabb együttműködés a redmondi óriás és egyes kínai vállalatok között, főként ha Peking ígéretéhez híven valóban útját fogja állni a szoftverhamisításnak. A hatalmas és még nyugatiak által kevéssé feltört piac teljes körű liberalizálását azonban hiába követeli az Egyesült Államok, Kína olyan előnyös helyzetben van, hogy nem adja meg ezt az esélyt „partnerének és vetélytársának”. Amerikát ugyanis a gazdasági egyensúlytalanság igencsak aggasztja. Kína évek óta kétszázmilliárd dollárral többet ad el Amerikának, mint amennyit vásárol a szuperhatalomtól. A növekedés megdöbbentő. Kínai kimutatások szerint 2000-ben Peking 54,1 milliárd dollár értékben exportált Amerikába, míg vissza 16,2 milliárd értékű áru jött. Öt év múlva már 162,9 milliárd dollárnyi érték szelte át az óceánt, a viszonzás pedig 41,8 milliárd volt. Amerikai kimutatások azonban úgy látják, tavaly 243,5 milliárd dollár volt a Kínából érkező áru, azaz a statisztikákban sem lehet tökéletesen bízni. A gyanús számok ellenére látható, hogy nagy a különbség a behozatali és a kiviteli oldal között, s ezt a kiegyensúlyozatlan állapotot kívánja Amerika megszüntetni, mégpedig azzal, hogy Kínát ráveszi saját valutájának reformjára. Robert Zoellick amerikai külügyminiszter-helyettes Hu látogatásának előestéjén be is jelentette, a jüan árfolyama a tagadhatatlan változtatások ellenére még mindig meszsze alulértékelt, amit mielőbb helyre kell állítani. Amerikai vélemények szerint Kína szándékosan tartja gyengén a jüant, ezzel segítve elő az export fejlesztését és a kereskedelmi többlet fennmaradását.
Az amerikai gazdaság működtetésében egyébként Kína nagyon komolyan részt vesz. Tavaly 254,4 milliárd dollárnyi államkötvény volt kínai kézen, emellett részvényeket és magáncégeket is birtokolnak. Devizatartalékuk mintegy 810 milliárd dollárnyi, amelynek 60 százaléka amerikai valutában pihen. A legnagyobb gond elemzők szerint azonban nem az egyensúlyi helyzet felborulása, hanem a két gigász kölcsönös bizalmatlansága. Míg Kína tart a nyugatias életmód és politikai eszmék betörésétől az országba, Amerika bizalmatlanul méregeti egyetlen vetélytársát, amely könnyen állva hagyhatja őt.
Amerika kereskedelmi deficitje kulturális téren ugyanakkor kiegyenlítődik. Mint azt Ding Vej (Ding Wei) kínai kulturális miniszterhelyettes elmondta, nyomasztóan nagy e vonatkozásban az amerikai fölény. Az elmúlt évek során több mint négyezer amerikai licencet vásárolt, ugyanezen időben Amerika 16 szabadalomra volt kíváncsi a feltörekvő országból. Hogy ezen változtassanak, a mostani Hu-látogatással egy időben nyílt meg egy kulturális fesztivál az amerikai fővárosban, ahol kínai filmeket mutatnak be az érdeklődőknek. Az eseményen híres kínai színésznők – például az Egy gésa emlékiratai című amerikai szuperprodukció sztárja, Zsang Zi-ji (Zhang Ziyi) – is részt vesznek.
Pedig Magyarral foglalkozni KELL!