Politikailag korrekt lámák Tibetben

A Kínai Népköztársaság 1951 óta uralja Tibetet. A korábbi független teokratikus monarchia mára Kína részévé vált, ennek ellenére hallatlanul népszerű uralkodója, a dalai láma máig komoly fejtörést okoz Pekingnek. Olyannyira, hogy az ókonzervatív tibeti buddhista rendszer vezetőin keresztül próbálnak a nép szívéig eljutni. Ma ünnepli valahol a tizenhetedik születésnapját az a tibeti vallási vezető, aki már hatévesen politikai fogoly volt.

2006. 04. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Peking az utóbbi évek során óriási pénzeket fizetett a dalai lámák ősi otthona, a lhászai Potala-palota felújítására. A tibeti vasútvonal megépítésével fejlesztették a közlekedést is. A kommunista Kína ugyanakkor tudja, a lakosság máig nem tudott belenyugodni az ősi kultúra szétverésébe és a kínai gyarmatosításba, ezért minden eszközzel a vallási hatalom meggyengítésére törekszik.
A jelenlegi, sorrendben XIV. dalai láma már 1959-ben Indiába menekült a kommunisták elől. Szigacében, a pancsen lámák hagyományos városában maradt viszont „miniszterelnöke”, a X. pancsen láma, aki tekintélyben épp a legfőbb vezető alatt helyezkedik el. A bátor Hoszgyi Gyancen azonban kalandos és szomorú életutat futott be ennek következtében. Kilenc évre rá, hogy a dalai láma elmenekült, Kína bebörtönözte, ahol a körülmények annyira borzalmasak voltak, hogy öngyilkosságot kísérelt meg. 1977-ben kiszabadult, és házi őrizetbe került Pekingben, ahonnan öt év múlva szabadult ki. Ekkor rehabilitálták, és komoly politikai posztra is jutott, a Kínai Népi Gyűlés (parlament) alelnöke lett. Egy év múlva – általános meghökkenésre – a X. pancsen láma feleségül vett egy kínai nőt, akitől egy leánya született. Halála előtt néhány nappal dörgő szózatot intézett a hazáját elfoglaló kínaiakhoz, s Tibet igazi urának a dalai lámát nevezte. Szívinfarktus vitte el ezután néhány nappal.
A dalai láma irodája azonnal kerestetni kezdte a pancsen láma utódját. A két vezető irodája ugyanis egymást feltételezi: valamelyikük halálakor a másik köteles megkeresni azt a személyt, akiben újra testet öltött az elhunyt láma. 1995-ben, hat évvel a X. pancsen láma halála után a száműzetésben élő nagy vezető hivatala harminc esélyes gyermeket kérdezett ki, majd egy hatéves kisfiú, Gedun Csökji Nyima személyében ismerték fel a pancsen lámát. A dalai láma a nyomozás vezetője, Csadrel rinpocse elmondása alapján elfogadta az új lámát, amiről nyilatkozatot adott ki. Az 1989. április 25-én született fiú néhány nappal később eltűnt családjával együtt. A nyomok Pekingbe vezettek, ahová elvitték a fiút átnevelni a kommunista Kína szeretetére. A kínai kormány letartóztatta Csadrel rinpocsét, és helyére Szengcsen Lobszang Gyalcen került. Ez a tibeti hivatalnok mind a pancsen lámának, mind a dalai lámának politikai ellenfele volt, ezért úgy döntött, hogy a reinkarnációval kapcsolatos nyilatkozat semmis, és új személyt kell keresni. A XI. pancsen lámát azon fiúk közül választották ki, akik a legesélyesebb jelöltek voltak, ám a kiválasztott Gedun Csökji Nyima neve hiányzott közülük. Az Arany Urnát segítségül híva. Gyanszajn Norbu lett a Peking által elismert pancsen láma, akit meg is koronáztak a szigacei Tasilhunpo kolostorban. A kisfiú persze azonnal Pekingbe került, hogy őt is átneveljék. Ez a jelek szerint sikerült is, hiszen néhány nappal ezelőtt egy hangcsoui buddhista tanácskozáson megjelent a pancsen láma, és hitet tett a kommunista vezetés mellett. Ez volt hosszú idő óta az első nyilvános szereplése. Annyit lehet tudni róla, hogy gyermekévei után visszatért ősei földjére betölteni hivatalát. Megérkezése után nem sokkal megártott neki a magaslati levegő. Nem sokkal később újra eltűnt, jelenleg valószínűleg Pekingben él. Még így is sokkal többet lehet tudni a tibeti buddhisták túlnyomó része által el nem ismert pancsen lámáról, mint a ma 17 éves Gedun Csökji Nyimáról. Őt elrablása óta senki nem látta, ám Peking nemrég közölte, a fiú jól van, és a kínai fiatalok átlagos életét éli „valahol Kínában”. Pontosabb felvilágosítást nem adott róla, mivel megfogalmazása szerint „tart a tibeti nacionalisták támadásától”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.